Türkiye’de Uzaktan Çalışma Modelini Benimseyen 7 Şirket

Özellikle son yıllarda COVID-19 pandemisi nedeniyle tüm dünyada remote çalışma oldukça  popüler hale geldi. 2020’nin başlarında koronavirüs patlak verdiğinde, uzaktan çalışma geçici bir heves gibi görünüyordu ancak günümüzde önemlidir. Uzaktan çalışan şirketler için ihtiyaç olarak başlayan bu model, bir üstünlüğe dönüştü.

Son araştırmalara göre, işverenlerin yaklaşık yarısı, çalışanların çalışma sürelerini ofis, ev veya ortak çalışma alanları arasında bölebilecekleri hibrit bir model uygulamayı hedefliyor.

Türkiye’de de birçok şirket son yıllarda remote çalışma seçeneğini sunmaya başladı. Örnek olarak, teknoloji, finans, müşteri hizmetleri gibi sektörlerde çalışan birçok şirket uzaktan veya hibrit çalışma imkanı tanımaya başlıyor.

Gelin bu şirketlerin hangileri olduğuna birlikte bakalım:

1. Turkcell İçin Uzaktan Çalışma Vakti

Bir Türk telekomünikasyon şirketi olan Turkcell, çalışanların ihtiyaçlarına ve işin gerekliliklerine göre uzaktan veya ofiste, ayrıca başka lokasyonlardan ve istedikleri zaman çalışmalarına olanak tanıyan esnek bir çalışma modeli geliştirdi.

Şirket, tüm hizmetlerin kesintisiz olarak verilmesini sağlamak için ofislerini de açık tutuyor. Tüm bunların yanı sıra esnek çalışanların çalışma ortamını iyileştirmek için esnek çalışma desteği adı altında maddi destek sağlıyor.

2. Sabancı Holding

Pek çok sektörde faaliyetini sürdüren öncü şirketlerden olan Sabancı Topluluğu, sadece uzaktan çalışma konusunda değil, işin geleceğine uyum konusunda kapsamlı bir çalışma yürütüyor.

Bu çalışmada beyaz ve gri yaka çalışanlarının büyük çoğunluğuna uzaktan ve esnek çalışma imkanı sunuyor. Bunun yanı sıra;  bilgisayar ve internet, yazıcı gibi  teknik destek, elektrik, su, ısınma yardımı, ergonomik sandalye ve çalışma kiti gibi uzaktan çalışan personele ekstra ihtiyaçlar için destek paketleri sunuyor.

3. Danone

Danoneliler olarak yeni çalışma düzeninde kendi deneyimlerini kendileri tasarlayarak her ayın 10 günü ofislerinde çalışırken diğer günler şehir sınırlaması olmaksızın istediği lokasyondan çalışmanın keyfini çıkarıyor.

Bu esnada çalışma saatlerini verimli oldukları zamanlara göre esnek bırakarak kendileri belirliyorlar. 12.00 – 13.00 arasında öğle molalarırını kullanan Danoneliler ayrıca esnek çalışma saatlerine sahip.

Yeni ebeveyn olanlar ise çocukları 1 yaşına gelene kadar uzaktan çalışabiliyor.

Danoneliler taşınma izni kullanabiliyor. Sevdiklerimin Yanındayım İzni ile 2 gün aileleri ve sevdikleriyle vakit geçirebiliyor, Danone’de Yeniyim İzni ile işe yeni başlayanlar ilk yıllarında 1 hafta izne ayrılabiliyor. Çocuğunu evlendirecek olanlar Mutlu Gelecek İzni, doğum günü olanlar ise İyi ki Doğdum İzni kullanabiliyor.

4. ING’de Uzaktan Çalışma Fırsatı

Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren ING Bank, FlexING programıyla çalışma yeri, saati, kariyer hedefi ve yan hak gibi birçok uygulamada çalışanlarına esneklik sunuyor.

Çalışanlar kendi belirledikleri saatlerde işlerini yapabiliyor, ister trafiğe takılmadan isterlerse sabah uykularından feragat etmeden çalışma saatlerini özgürce seçebiliyorlar.

Flexi 365 ile %100 uzaktan çalışabilme imkanı sunan ING, çalışanların ofise gelmek için kullanacakları sürede kendilerini farklı alanlarda geliştirmelerini veya bulundukları şehirden ayrılmadan ING çalışanı olmalarını destekliyor.

Ayda 1 Haftam Flexi ile INGliler çalışma modeli fark etmeden her ayın belirli bir haftası uzaktan çalışabiliyorlar.

Flexi Yaz ile çalışanlar haziran ve eylül ayları arasında diledikleri 8 hafta diledikleri yerde çalışarak geçirebilme şansı yakalıyor. Böylece deniz, güneş ve kumun keyfini çıkarabiliyor.

Ayrıca Turuncu Mola çalışma şekli ile, en az 5 yıllık ING çalışanlarına kendilerini geliştirebilmeleri için 3 ay ile 6 ay arasında ücretli bir mola verme imkanı sağlanıyor.

5. Mercedes-Benz Türk

Uzun bir süredir uzaktan ve esnek çalışma modelini uygulayan Mercedes-Benz Türk, ofis çalışanları için esnek çalışma modelini kalıcı hale getirme kararı aldı.

Mercedes-Benz Türk İnsan Kaynakları Direktörü Betül Çorbacıoğlu Yaprak, yapılan anketlerde çalışanların hibrit çalışma modeline istekli olduğunu ve şirketin de bu motivasyona değer verdiğini açıkladı.

Şirket bu anket sonuçları doğrultusunda, 2022 yılından itibaren tüm yaz aylarında 4 ay boyunca uygun ölçüde uzaktan çalışma modelini uygulayacak. Ayrıca normal dönemde hibrit çalışma modelini benimseyecek.

6. Doğuş Otomotiv Çalışanları 3 Gün Uzaktan Çalışabilecek

Yeni yıla yeni çalışma modeliyle giren Doğuş Otomotiv aynı zamanda Silikon Vadisi’ndeki yapılara benzer yeni yönetim binasına taşındı.

Doğuş Otomotiv çalışanları haftanın 3 günü evden çalışabilecek.

Elektrik enerjisinin tamamen güneşten elde edildiği yeni yönetim binasında aynı zamanda yeni hibrit çalışma modelinin devreye alınmasıyla birlikte kaynak tüketimi azaltılması sayesinde yılda 1.063 ton karbondioksit salımı tasarrufu yapılması hedefleniyor.

7. Aksigorta’da Uzaktan Çalışma Artık Kalıcı

Çalışma kültüründe iddialı bir değişime giden Aksigorta, pandemi sürecinde hayata geçirdiği uzaktan çalışma sistemini kalıcı hibrit model haline getirdi.

Ayrıca şirket, çevik dönüşümle çalışanların bilgi ve deneyimlerini rahatça paylaşabildiği, sonuç odaklı bir ortam yaratmayı hedefliyor.

Hibrit çalışma modeli ile uzaktan çalışmayı kalıcı kurum kültürü haline getiren Aksigorta, yeni nesil ve dijital dünyaya uyumlu şekilde fiziksel birlikteliği zorunluluk olmaktan çıkararak, esnekliğe, özgürlüğe ve değer üretmeye odaklı bir yapı oluşturmayı amaçlıyor.

Ofiste birlikte olmanın avantajlarından faydalanabilmek için ise çalışanlar, ayda minimum 5 gün ofisten çalışacaklar. Böylelikle ofisler, her gün gelinen bir çalışma mekanı olmaktan çok; iş birliğinin, birbirinden öğrenmenin, sosyalleşmenin ve yaratıcılığın arttığı odaklı kullanım mekânı haline geliyor.

Türkiye’nin yerli video konferans uygulaması olarak biz de ekip arkadaşlarımızın tümüyle birlikte uzaktan çalışıyoruz. İş dünyasının şu an ve gelecekteki iş yapış şeklinin tamamen uzaktan olacağını göz önünde bulundurarak tüm ekiplerimizi bu sisteme adapte etmeye çalışıyoruz. Ekip içi iletişim, iş akışı ve geri dönütler gibi iş hayatındaki kritik aksiyonlarımızı dijital araçlar üzerinden yaparak geleceğe hazırlanıyoruz.

Siz de bu süreçlerinizi dijitale entegre etmek ve geleceğin iş dünyasında var olmaya devam etmek istiyorsanız bizimle iletişime geçin.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2023 Octapull | Bütün hakları saklıdır.