Adaylar Evden Çalışmak İsterken Remote İlanlar Hızla Azalıyor

Son zamanlarda iş arama sürecine giren adaylar iş-yaşam dengesine eskisine göre daha fazla önem verdiğinden, uzaktan çalışma modeline olan talep tüm başvuruların yarısından fazlasını oluşturuyor. 

Daha Fazla Kişi Evden Çalışmak İstiyor Ama Uzaktan İş İlanları Sayısı Hızla Düşüyor

Yeni LinkedIn verilerine göre, remote iş ilanları azalırken bile evden çalışmanın çekiciliği artıyor.

Şubat 2022’de ABD’de LinkedIn’da ilan edilen her beş işten biri uzaktan çalışma modelini benimseyerek hazırlanmıştı. Eylül ayına gelindiğinde bu oran sadece %14’e düşmüştü. 

Bu arada, uzaktan çalışma modelinin cazibesi daha da arttı: Remote iş ilanları başvuruların %52’sini çekiyordu. Bu oran Şubat’ta %50 civarında idi.

LinkedIn’in 14 ülkeden elde ettiği verilere göre, bu tercih, aylarca süren tarihi zirvelerden sonra işe alımlar azalırken bile istikrarını sürdürdü.

İş gücü piyasası hala esnek değilken ve çalışanlar maaş, sosyal haklar ve esneklik konusundaki müzakerelerde koz kullanmaya devam ederken, LinkedIn baş ekonomisti Karin Kimbrough hazırlamış olduğu raporda “bu güç dengesinin önümüzdeki aylarda dengelenmeye başlaması muhtemel” dedi.

Stanford Üniversitesi profesörü Nick Bloom, Instituto Tecnológico Autónomo de México profesörü Jose Maria Barrero ve University of Chicago araştırma görevlisi Steven Davis tarafından yapılan araştırmaya göre, evden çalışan ABD çalışanları arasında evden çalışmanın payı COVID-19’dan önce yavaş yavaş yükselirken, pandemi bu eğilimi yaklaşık 30 yıl hızlandırdı. 

Araştırmacılar, tüm Amerikalıların yaklaşık %15’inin tamamen uzaktan çalıştığı, %30’unun hibrit çalışma modelini sürdürdüğü ve yaklaşık %55’inin tam zamanlı olarak ofisten çalıştığını belirtti. 

Ancak uzaktan çalışabilenler için, işverenlerin sunmaya istekli oldukları ortalama evden çalışma günlerinin sayısı, çalışanlara göre oldukça az.

LinkedIn’in küresel yetenek kazanımı başkan yardımcısı Jennifer Shappley ise raporda şunları belirtti: “Veriler ekonomik şartlar kötüye giderken bile çalışanların esnekliği ve iş-yaşam dengesini korumaya devam ettiğini gösteriyor.” 

Shappley raporda şunları da ekledi: “Trendin gücü devam ediyor. Bu iki özelliğin önümüzdeki yıllarda en yetenekli çalışanları şirkete çekmek için önemini korumasını bekliyorum.” 

New York Federal Rezerv Bankası tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir analizde, evden çalışmanın Amerikalılara her gün işe gidip gelmek yerine çocuklara, yemek pişirmeye, temizlik yapmaya, egzersiz yapmaya, dışarı çıkmaya ya da sadece uykuya harcanan ekstra 60 milyon saat zaman kazandırdığı ortaya konulmuştu.

Referans: https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-10-26/52-of-people-want-work-from-home-jobs-for-better-work-life-balance?leadSource=uverify%20wall


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .