Dijital Göçebeler İçin En Güzel 5 Seyahat Rotası

Digital nomad kültürü yayılmaya devam ediyor. Evden çalışma kültürünün de gelişmesiyle, istedikleri yerden çalışabilen göçebeler, bu fırsatlarını dünyanın farklı yerlerinde değerlendirmek istiyor. Belirli bir ofise bağlı kalma zorunluluğunun kalkması, bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile çalışılabileceği anlamına geliyor. İnsanlar ise kendilerine ofis olarak dünyanın farklı ülkelerini seçiyor. Tropikal adalar da digital nomad olmak için en popüler duraklar arasında. COVID-19 kısıtlamalarının da hafiflemesi ile bu adalar uzun süreli ziyaretçileri tekrar kabul etmeye başladı. 

2022’de farklı bir yer görmek isteyen dijital göçebeler için, sizlere digital nomad olanlar için en güzel 5 seyahat rotasını derledik. 

Aruba

Aruba’nın ‘One Happy Workation’ programı sayesinde, uzaktan çalışanlar 3 aya kadar burada ikamet edebiliyor. 3 aylık seyahat izninin yanında, bu program sayesinde avantajlı konaklama, WiFi hizmeti, her şey dahil yemek paketlerine de erişim imkanı bulabiliyorsunuz. 

Dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi ise programda yer alan bir madde: Bir misafir, bir Aruba şirketinden veya vatandaşından para kazanamaz. Katılımcıların bir şirkette çalışan olması veya kendi ülkelerinde şirketi olması gerekmektedir.  

Barbados

Barbados, ‘Barbados Welcome Stamp’ adı ile bir program duyurdu. Bu programa göre ‘vize yükümlülüklerini karşılayan veya digital nomad’ olanlar için ülkede tam 1 yıl, yani 12 ay boyunca konaklama imkanı sunuluyor. Ayrıca 12 ayın sonunda, programa tekrar başvurabiliyorsunuz.  

Barbados’un diğer ülkelere göre bir avantajı da, minimum gelir zorunluluğunun diğer ülkelere göre daha düşük olması: Başvuranlar yıllık 50,000$ gelir göstermeli ve bir seferlik 2,000$ bir ücret ödemeli.

Bermuda 

Pembe kumlu plajların, çalışmak için güzel bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? O zaman Bermuda’nın 1 yıllık ikamet programı, size bunu sağlayabilir. 

Ülkenin bu yeni politikası, adanın nüfusunu artırmaya yönelik. Eğer 18 yaşından büyük ve bir sağlık sigortasına sahipseniz, önümüzdeki yıl Bermuda’yı eviniz olarak görebilirsiniz. Aşı kartının da başvuru için zorunluluklar arasında olduğunu hatırlatalım.  

Cayman Adaları

Karayiplerin ortasında, ödüllü Seven Mile Beach’e birkaç adım uzaklıkta çalışıyor olmak kulağa hayal gibi geliyor, değil mi? Cayman Adalarında bu gerçek oluyor.

Fakat Cayman Adaları’nın kabul koşulları biraz daha zor. Başvuranların yıllık 100,000$ gelir göstermeleri gerekiyor. Ayrıca pek çok kağıt işiyle de sizi uğraştırıyorlar, tek seferlik 1,469$ ücret de işin cabası.  

Kosta Rika 

Kosta Rika, Ekim ayında ülkeyi uzaktan çalışanlar için daha cazip hale getirecek bir yasa tasarısını meclisten geçirdi. Bu yasa tasarısı, vergi muafiyeti ve yerel bankalara erişim gibi olanaklar sunuyor. 

Ülkede ‘digital nomad’ olarak bulunmak istiyorsanız, ayda en az 3,000$ gelir göstermeniz gerekiyor. Vize süresi 3 ayla kısıtlı olsa da, yakınlardaki bir ülkeye gir çık yaparak bu sorunu da aşma imkanına sahipsiniz.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .