Müşteri Destek Uzmanları İçin Remote Çalışma İpuçları

Bir müşteri destek uzmanları için remote çalışma ipuçları nelerdir? Hadi bu soruya beraber cevap arayalım.

Günümüzde uzaktan çalışma modeli artık pek çok şirket ve çok farklı çalışma alanından çalışanlar için yeni normal haline geldi. Hatta neredeyse ofisten çalışma artık bir dezavantaj olarak kabul ediliyor. 

Uzaktan çalışma imkanı olan pek çok çalışanı, şirketler ofise çağırmak yerine kendi maliyetlerini de azaltmak için remote çalışma konusunda destekliyor.

Müşteri temsilcileri, yazılım uzmanları, satış destek uzmanları, çevirmenler, psikolojik danışmanlar, sosyal medya uzmanları, pazarlamacılar, insan kaynakları uzmanları ve daha niceleri remote çalışabiliyor. 

Peki müşteri destek uzmanları uzaktan çalışırken nelere dikkat etmelidir? 

Sizin için bu konuda bazı ipuçları hazırladık. Ama önce müşteri destek uzmanlığını ve neler yaptığını detaylıca anlatalım.

Müşteri Destek Uzmanı Ne İş Yapar?

Müşteri destek uzmanı, müşterilerle iletişime geçen, müşterilere teknik yardım sağlayan, ürün ve hizmetler hakkında bilgi veren, gerektiğinde satış ve satış sonrası süreçlerde rol alan çalışanlara verilen isimdir.   

Satış destek uzmanı, müşteri hizmetleri temsilcisi, sistem destek uzmanı, müşteri temsilcisi gibi spesifik sorumluluklara göre iş unvanı değişebilir ancak çalışma alanı genel olarak, müşteriye yardımcı olmaktır.

Müşteri destek uzmanları;

 • Müşterilerin günlük sorunlarını giderirler ve uygun çözümler bulurlar.
 • Sorunların tespit edilmesi, analiz edilmesi ve müşteri probleminin çözülmesinden sorumludurlar.
 • Bilinen sorunları düzeltirler ve çözüm sürecine destek olurlar.
 • Müşteriden gelen geri bildirim veya sorunların ele alınmasında, sürecin yönetilmesinde ve yapılan değişikliklerin belgelenmesinde rol alırlar.
 • Diğer departmanlardan ilgili birimler ile sürekli iletişim halinde olarak iş birliği ve koordinasyon sağlarlar.

Müşteri Destek Uzmanları Hangi Becerilere Sahip Olmalıdır?

Müşteri destek uzmanı olarak çalışabilmek için bazı becerilere sahip olmak gerekmektedir. 

İşe alım uzmanlarının aradığı beceriler şunlardır:

 1. Çözüm odaklılık
 2. Yüksek iletişim becerileri
 3. Teknolojik araçlara hakimiyet
 4. Görev bilinci yüksek
 5. Sorumluluk sahibi
 6. Ekip çalışmasına yatkınlık

 İş ilanlarında sıklıkla aranan kriterler şunlardır:

 1. En az lise mezunu, tercihen lisans mezunu olmak
 2. Erkek adaylar için askerliğini tamamlamış olmak
 3. Ürün ve hizmetler hakkında bilgi sahibi olmak
 4. Düzgün bir diksiyona sahip olmak
 5. Müşteri sorunlarını hızlı bir şekilde çözebilmek
 6. Bir yabancı dile iyi derecede hakim olmak (avantajdır)
 7. Görev ve sorumlulukları hızlı bir şekilde yerine getirmek
 8. Süreçleri kontrol etmek

Müşteri Destek Uzmanları Uzaktan mı Çalışıyor?

Müşteri destek uzmanları bağlı oldukları şirketin çağrı merkezinde veya ofislerde çalışabildikleri gibi evden de çalışmaktadırlar. 

Son dönemlerde ise evden çalışma modeli müşteri destek departmanları için oldukça revaçtadır.

Müşteri destek uzmanları görevlerini hem ofisten hem de uzaktan yürütebilirler. Çoğunlukla remote çalışılması, hem işveren hem de çalışan için daha avantajlıdır. Hibrit çalışma modeli de yürütülebilir.

Müşteri Destek Uzmanları İçin Remote Çalışma İpuçları

 • Şirketinizden gerekli teknolojik ve elektronik araç-gereçleri talep edebilirsiniz. Ayrıca işvereniniz evden çalışmanızı destekliyorsa, bunun için ek ödemeler talep edebilirsiniz.

 Pek çok şirket çalışanlarına evden çalışmaları halinde ergonomik sandalye, masa, ısınma ve kira yardımı, fatura desteği gibi ek yardımlar yapmaktadır.

Bir müşteri destek uzmanı için ise; kulaklık, mikrofon, bilgisayar, cep telefonu, kamera, ergonomik sandalye ve masa, kullanılan çeşitli yazılımlar talep edilebilecek araçlardan bazılarıdır.

Böylece, ekipmanlarınızı çalışırken kullanabilir, işinize daha fazla odaklanabilirsiniz.

 • Müşteri temsilciliği stresli bir iştir. Her zaman sakin ve anlayışlı müşterilerle karşılaşmayacaksınız. Bu nedenle molalarınızı iyi değerlendirdiğinizden emin olun. 

Örneğin öğle yemeğinizi yedikten sonra dışarı çıkarak parkta kısa bir yürüyüş yapın veya müzik açıp dans edin. 

Çünkü moladan sonra da gergin ve sorun odaklı bir müşteri ile ilgilenmek zorunda kalırsanız, kendinizi deşarj etmediğinizde bu sizi oldukça yıpratacaktır.

 • Ayrıca eş zamanlı olarak yürütmeniz gerekmeyen görüşmeleri, yoğunluğunuzun az olduğu saatlere kaydırarak da verimliliğinizi koruyabilirsiniz.
 • Bilgisayarın başına geçmeden önce egzersizinizi yapın, güzel bir kahvaltı edin ve suyunuzu yanınıza almayı unutmayın. 

Gün içinde bol su içmek odaklanmayı ve hafızayı güçlendirmeye oldukça yardımcı olmaktadır. Güneş ışığı alabileceğiniz, aydınlık bir yerde oturmak da verimliliğinizi artıracaktır.

Zinde bir şekilde çalışmaya başlamak ve bunu sürdürmek işinizdeki başarınızı gözle görülür bir biçimde artıracaktır.

Böylece onlarla yalnızca sözlü veya yazılı değil, beden dilinizle de iletişime geçebilirsiniz ve göz teması kurabilirsiniz. Bu durum, müşterilerinizin de daha anlayışlı ve sorumlu davranmasını sağlayacaktır. 

Müşteriler görüntülü görüşürken size yaşadığı sorunu daha rahat ifade edebilir hatta gösterebilir veya sizden ürün ve hizmet hakkında bilgi alırken sizi can kulağıyla dinler. Detaylara inmek için sorular sorabilir. 

Destek Süreçleri İçin OctaMeet

Destek süreçlerinizde, müşterilerinizle video konferans üzerinden iletişime geçmek isterseniz OctaMeet’i 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. 

Böylece tüm çalışanlar; müşterilerin yaşadığı sorunlar, sıkça sorulan sorular, çözüm aşamasında olan veya çözülen görüşmeler, tekrar iletişime geçilmesi gereken müşteriler gibi takip edilmesi gereken listeleri görebilir. 

Ayrıca bu listelere katkıda bulunup ekleme veya değişiklik yapabilirler. Yani tüm ekip birbirinin çalışmalarını takip ederek haberdar olabilirler. Ayrıca, eklemeler ve düzenlemeler yapabilir, geri bildirimler verebilirler.

 • Diğer ekiplerle iletişim halinde olun.

Evden çalışıp ofisten uzak kalmanız, iş ortamından kopacağınız anlamına gelmemelidir. 

Hem işinizi yaparken yardım almak, iş birliği yapmak, koordine olmak için hem de sosyalleşmek için ofisten çalışan ekiplerle iletişimde kalın. 

Kurum içi iletişimi korumak için OctaMeet ile toplantılar düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, toplantı sırasında not alabilirsiniz ve çizim yapabilirsiniz. 

Ek olarak 1 GB bulut depolama alanınız sayesinde toplantı sırasında aldığınız kayıtları izleyerek diğer ekiplerin paylaştığı hiçbir detayı kaçırmadan müşterilerinize mükemmel bir hizmet sunabilirsiniz.

Ücretsiz deneme sürümünüzü buradan başlatarak göz atın!