Uzaktan Çalışmak İstediğinizi Patronunuza Nasıl Söylemelisiniz?

Özellikle tam zamanlı çalışan biri iseniz, patronunuzdan uzaktan çalışma imkanı istemek biraz sinir bozucu olabilir. Bunu patronunuza nasıl söyleyeceğinizin yanı sıra, isteğinizin reddedilme ihtimali de sizi zorlayabilir. 

Uzun bir uzaktan çalışma süresinin ardından, aşılar sayesinde ofise dönüyor olabilirsiniz veya çoktan ofise dönmüşsünüzdür de “Uzaktan çalışmak için nasıl izin isteyebilirim?” diye düşünüyorsunuzdur. Bu yazı iki türlü de sizin isteklerinize cevap olmaya çalışacak. 

Teklifinizi Hazırlayın

Tam zamanlı olarak uzaktan çalışmak konusunda ciddiyseniz, fikri patronunuza resmi olarak sunan yazılı bir resmi teklif oluşturmalısınız. Teklifinize, evden çalışmak isteme nedenlerinizi paylaşarak başlayın ancak çabalarınızın çoğunu uzaktan çalışmanın neden patronunuza, ekibinize ve şirketinize fayda sağlayacağını açıklamaya odaklayın.

Bunu yapmak için, patronunuzu evden çalışmaya layık olduğunuza ikna edecek, evden çalışmanın neden sizin için işe yaradığına dair kanıtları ortaya çıkaracak bir teklif hazırlamak işinize yarayacaktır. Bu teklifi nasıl hazırlayacağınızı aşağıdaki başlıklarda anlatacağız. 

İşleri Halledebileceğinizi Gösterin

Zamanınızın çoğunu bir ofiste çalışarak geçirdiyseniz, hiç o ortamda yıldız bir çalışan haline geldiniz mi? Pandemi sırasında ister yarı zamanlı ister tam zamanlı olarak evden çalıştıysanız, bu rolde ne kadar iyi performans gösterdiniz?

Evden çalışma teklifinizi hazırlamadan önce bu sorulara vereceğiniz cevapları dikkatlice düşünün. Son veya mevcut iş yerinizde göze çarpan bir çalışan değilseniz, yöneticiniz size tam zamanlı uzaktan çalışma izni vermek için hevesli olmayabilir.

Evden çalışmaya layık olduğunuzu kanıtlamak için değerinizi gösteren somut, veriye dayalı kanıtlar toplayın. Kendinizi şu anda çalıştığınız ekibiniz ve şirketiniz için vazgeçilmez kıldıysanız ve teklifinizde bunun kanıtını gösterebiliyorsanız; tam zamanlı uzaktan çalışmaya emanet edilecek kadar hazır ve sorumlu olduğunuzu doğrulamaya yardımcı olacaktır.

Uzaktan Çalışmanın Ne Kadar Verimli Olduğuna Dair Kanıtlar Gösterin

Tamamen uzaktan çalışma rolünde başarılı olabilecek sorumlu bir çalışan olduğunuzu gösterdikten sonra, uzaktan çalışmanın etkinliği hakkında bazı genel istatistikler eklemek teklifinizi güçlendirebilir. Evden çalışma verimliliğine ilişkin araştırmaları paylaşın, ekibinizde veya şirketinizde uzak görevlerinde başarılı olan diğer kişilerin örnek olaylarını dahil edin ve evden çalışan çalışanlarla başarılı geçmişe sahip şirketler hakkında makaleler bulun.

Uzaktan çalışma yaygın ve popüler hale gelmesine rağmen, bazı patronlar ve işverenler hala herkesin ofiste olmasını tercih ediyor. Bu nedenle uzaktan çalışmanın ekiplerin ve şirketlerin gelişmesine nasıl ve neden yardımcı olduğunu kanıtlamak, bu zihniyetin kırılmasına ve istediğinizde koz kazanmanıza yardımcı olabilir. 

Ekip Arkadaşlarınızla İletişime Dikkat Edin

Patronunuzun tam zamanlı olarak evden çalışmanızla ilgili endişeleri varsa, büyük olasılıkla bunun sebebi iletişim kurmanın zorluğuna dair olacaktır. Bu nedenle teklifiniz, iş arkadaşlarınızla nasıl yakın temas halinde kalmayı planladığınızı, ekip bağlantılarını nasıl geliştireceğinizi ve gerektiğinde iş birliği için düzenli iletişimi nasıl sürdüreceğinizi tam olarak ele almalıdır.

Patronunuz ve iş arkadaşlarınızla çevrim içi veya video konferans yoluyla ne zaman ulaşılabilir olmayı planladığınızı planlayın, uzaktan çalışmayı taahhüt edeceğiniz saatleri netleştirin ve ekip toplantılarına ve şirket bilgi alışverişlerine nasıl katılmayı planladığınızı paylaşın.

Tüm bu aksiyonları tek bir yerden yürütmek sizin için de çok kolay olmaz mı? Siz de OCTAPULL’u kullanarak toplantılarınızı kolaylıkla planlayın, takviminizi rahatlıkla yönetin.

Aldığınız Cevabı Dikkatlice İnceleyin

Sağlam bir uzaktan çalışma teklifinde bile, yöneticiniz en azından tam zamanlı olarak evden çalışmanızı istemeyebilir. Patronunuz bazen uzaktan çalışmanıza izin veren bir hibrit model sunduysa, öncelikle bunun sizin hedefleriniz için ne kadar uygun olduğunu düşünün. 

Bugün çok daha fazla şirket uzaktan çalışma fırsatı sunuyor, bu nedenle tam zamanlı olarak evden çalışacağınız bir iş bulabilmek mümkün. Uzaktan çalışma teklifiniz reddedilirse, başka şirketlerde uzaktan çalışabileceğiniz pozisyonları gözden geçirmeye başlayabilirsiniz. 


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .