Hibrit Sistemde Zihin Haritası Kullanımı

Değişen dünyada artık eski sistemler, varlıklarını yitirmeye başladılar. Eski sistemlerin varlığını koruyabilmeleri ancak ve ancak yeni yöntemlere adapte olabilmek ile gerçekleşir. Buna sunulabilecek örneklerden bir tanesi de şartlar ne olursa olsun varlığını korumayı başaran ve başaracak olan zihin haritası tekniğidir.

Artık şirketler, değişen dünyanın getirisi olarak, tek bir alanda uzman çalışanlar aramayı bıraktılar. Başka bir deyişle, yalnızca tek bir alanda yetkin olan kişiler piyasada artık pek tutulmuyorlar.

Bu mevzunun çözümü, birden çok alanda bilgili olmakla da kalmıyor. Tüm bilgileri harmanlayarak yoğunlaştığınız konu üzerinde kullanmanız gerekiyor.

Örneğin, yeni nesil girişimlere baktığımız zaman kişilerin farklı alanlar ile ilgili çeşitli işlerde çalıştıklarını görürüz. Bu çalışmayı sağlarken bağlantı noktalarını doğru şekilde birleştirmek kritik bir önem taşımaktadır.

Plansız bir düzenimiz olursa bağlantı noktalarını birleştirirken yaşayacağınız tutarsızlıklar ve önceden belirlediğiniz bağlantıların tekrar gündeme geldiğinde rahat anlaşılmaması gibi sebeplerden dolayı ürettiklerinizin de anlamsızlaşması söz konusu olabilir.

Bu nedenle, bahsettiğimiz bağlantı kurulumunu sürdürülebilir kılmak şarttır. Peki, bunu nasıl sürdürülebilir hale getirebilirsiniz?

Bu konuda bahsedebileceğimiz en özel çözümlerden birisi şüphesiz ki zihin haritalarıdır.

Zihin Haritası Nedir?

Temel olarak, kelimeler ve şekiller ile uygulanan bir not tutma tekniğidir. Çeşitli ve karmaşık konuların, hep bir arada ve anlaşılır bir biçimde bulunmasını sağlar.

Kullandığınız görseller ve tasarladığınız harita dizaynı ile adeta kendiniz için özelleştirilmiş, grafiksel bir not tutma biçimi oluşturursunuz.

Zihin Haritası Neden Kullanılır?Hibrit Sistemde Zihin Haritası Kullanımı

Bahsettiğimiz gibi, dünya gelişiyor ve buna bağlı olarak değişiyor. Dünya değiştikçe sistemlerin birer parçası olan bizlerin de kendimizi değiştirmemiz gerekiyor. Bunun en büyük örneklerinden birisi, birden çok alanda yetkin olmanın gerekliliğidir.

Yetkinlik alanlarınızı yaptığınız işe yansıtırken ise düzenli ve farkında bir yol izlemek kesinlikle fark yaratacaktır. İşte, zihin haritaları tam da burada devreye giriyor.

Kendiniz için özelleştirdiğiniz bir not tutma sistemi yaratıp tüm planınızı bir bütün halinde takip edebilmenizi sağlar. Aynı zamanda, farklı alanlardaki bilginizi ve yeteneklerinizi birbiri ile entegreli kullanmak konusunda etkin bir rol oynar.

Zihin Haritası Hangi Alanlarda Kullanılır?

Zihin haritalarının oldukça verimli bir not tutma yöntemi olmalarının bir nedeni de hemen hemen her alan için kullanılabilmeleridir.

Bireysel olarak tek bir konuya derinlemesine odaklanmak istediğinizde, birçok konuyu ortak veya farklı paydalarda ele alarak bütünsel bir bakış açısı geliştirmenizde işinizi görecektir.

Bunlara ek olarak, ekibiniz ile ortak bir hedef doğrultusunda plan yapmak veya iş yürütme sürecinizi ekibinize anlatmak istediğinizde gönül rahatlığıyla başvurabileceğiniz yöntemlerden birisidir.

KPI’lar planlanırken veya ekibinizin performans kontrolünü sağlarken dahi önemli bir not tutma sistemi olacaktır.

Zihin Haritası Nasıl Oluşturulur?

Zihin haritasını, kendi estetik zevklerinize ve not tutma şeklinize göre özelleştirebilirsiniz. Bizim önereceğimiz 5 adım ise şu şekilde:

Sayfanızı Yatay Olarak Kullanın

Kullandığınız sayfayı yatay olarak konumlandırmak, aktif görme alanınızın daha geniş olmasını sağlayacaktır. Oluşturduğunuz zihin haritasını bütünsel olarak anlamlandırmanızı kolaylaştırır.

Merkezden Çıkıp Büyüyen Bir Sistem Yaratın

En önemli başlığınızı sayfanın merkezine koyarak oldukça fazla sayıda alt başlık imkanı sağlayacak ve daha anlaşılır bir harita oluşturmanızı mümkün kılacaktır.

Birbiriyle İlgili Başlıkları ve Bilgileri Kollar ile Bağlayın

Merkezden çıkaracağınız her bir alt başlık, farklı bir konuyu ele alacaktır. Kendisini daha iyi açıklayan bir sistem yaratabilmek için alakalı kısımlarını birbirine kollar ile bağlamak önemlidir.

Her Dallanma Üzerine Yalnızca Bir Adet Anahtar Kelime Yazın

Eğer haritanıza özgürlük kazandırmak istiyorsanız bu adımı atlamamanız gerekmektedir. Çünkü yalnızca bir adet anahtar kelime ile açıklayarak onu sınırlandırmanıza engel olur ve fazladan dallandırmalar ile daha özgür bir harita ortaya çıkar.

Renkler ve Görseller Kullanın

Böylece beynin sağ yarım küresini de aktif şekilde kullanmış oluruz. Böylece haritanız size daha farklı anlamlar kazandıracaktır.

Zihin Haritası Uzaktan Çalışma Modeline Neden Adapte Edilmeli?Hibrit Sistemde Zihin Haritası Kullanımı

Hibrit sisteme geçtiğini açıklayan şirket sayısı hem ülkemizde hem de dünyada gün geçtikçe artmaktadır.

Bu dönüşüm, eski nesil ofis sistemine alışık olan yönetici kadrolarına kimi noktalarda zorluk çıkarmaktadır.

Hem çalışanlarınız için belirlediğiniz hedefleri çalışanlarınızın daha kolay benimsemelerini hem de iş yürütme sürecinin daha rahat anlaşılmasını sağlamak için detaylı bir zihin haritası oluşturmak, bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Çalışanların tüm plandan haberdar olmalarını sağlayarak onların görevlerini atlamamalarını da sağlayabilirsiniz.

Zihin Haritasının Alternatifleri Nelerdir?

Zihin haritaları, özelleştirilebilir birer grafiksel not tutma biçimi oldukları için aslında hayatımızda kimi zamanları farkında bile olmadan kullandığımız bir yöntem.

Yerini doldurmak için ise ancak ve ancak çeşitli özelliklerini teker teker karşılayacak birkaç sistemi birleştirerek başarıya ulaşabiliriz.

Örneğin; oluşturduğumuz sistematik şemayı aktarabileceğimiz bir uygulama kullanırken kurumumuza ve çalışanlarımıza anlaşılır ve uygulanabilir olarak belirlediğimiz KPI’larımızı görünür kılmak için ekstra çaba sarf etmeliyiz.

Tüm bunların yanında yaptığımız planlamaları takip edebileceğimiz bir uygulama daha kullanmalıyız.

Yani, özetleyecek olursak, tek bir sistem ile üstesinden gelebileceğimiz bir durumu, parçalara ayırıp işleri iyice karmaşıklaştırarak çıkmaza süreriz.

Zihin haritaları bu nedenle, alternatiflerine nazaran birkaç adım önde kalan bir sistem durumundadır.

Sonuç

Değişen dünyaya uyum sağlamak, artık gözümüzü korkutacak bir mevzu olmaktan çıkmış durumda. Bunun en büyük sebeplerinden biri de eski nesil teknikler ile yeni dönemin gerekliliklerini harmanlayarak ortaya çıkarılan çözümler.

Eski nesil tekniklerden birisi olan zihin haritası tekniği de pandemi döneminin hayatımızdaki yerini belirginleştirdiği uzaktan çalışma sisteminin çeşitli konularında önemli çözümler sunuyor.

Zihin haritası sistemini kullanarak iş yürütme süreçleri, çalışan performansları, bireysel ve kurumsal hedefleriniz adına derli toplu planlar yapabilirsiniz.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .