Dijital Dünyada Satış Lideri Olmak

Dijitalleşen yeni çağda, internet üzerinden satış yapmak oldukça popüler hale geldi. Bu satış süreci, bir satış lideri tarafından yönetilir.

Telefonda, sahada ya da dijitalde satış yapan ekibin liderliğini üstlenen kişiye satış ekip lideri denir.

Bir satış takım lideri, şirketin müşterileri ile arasındaki satış sürecini gerçekleştiren ekibi organize etmek ve yönetmekle sorumludur. Şirketin satış hedefini gerçekleştirmelerine yardımcı olur.

Peki kimler satış lideri olabilir? 

Dijitalde Satış Lideri Olabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Dijital Dünyada Satış Lideri Olmak

İyi bir satış lideri olmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bir satış ekibinin lideri olabilmek için sahip olunması gereken bazı yetkinlikler bulunmaktadır. 

Bir satış lideri, portföyündeki ürünlerinin özelliklerine hakim olmalıdır ve şirket içerisindeki müşteri portföyünü korumalıdır. 

Dijitalde satış lideri olan birisi, sürekli kendini geliştirmeli ve trendleri özveriyle takip edip takımındaki çalışanların da güncel kalmasını sağlamalıdır.

Bu durumlar dışında bir liderin sahip olması gerektiği özellikler şu şekilde sıralanabilir:

Yeterli Eğitim Düzeyi

Bir lider; dijitalde etkin bir şekilde satış yapabilmesi için satış, pazarlama yönetimi gibi konuları içeren bölümlerden mezun olmalı veyahut resmi ya da özel kurumlardan bu eğitimlere katılıp sertifika almalıdır.

İletişim Becerisi

Bir satış lideri, gerek takım içerisinde gerekse birebir olarak müşterilerle iletişim halinde olması gerekir. Müşterilerin şikayetlerini dinleyip ürünlerini geliştirmesi, müşterilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda hizmet verebilmesi için iletişim becerisinin gelişmiş olması gerekir.

Bir lider; yönetim sürecinde, öncesinde ve sonrasında takımına destek olmalı ve yetkinliklerini geliştirmeleri için fırsatlar oluşturmalıdır. 

Ekip ve Zaman Yönetimi

Dijitalde etkili satış yapabilmek için ekibin çok iyi organize olması ve satışları zamanında teslim etmek oldukça önem arz eden hususlardır. 

Satış süreci bir ekip çalışması olduğu için bir lider, takım çalışmasına yatkın olup ekibi iyi organize etmeli ve zamanı etkin bir şekilde kullanmalıdır. 

Analiz Etme Becerisi

Bir satış liderinin analiz etme becerisi ne kadar gelişmiş ise şirketini o derecede ileriye taşıma fırsatı yakalar. 

Bir satış lideri:

 • şirketin ihtiyaçlarını belirlemeli ve takım arkadaşlarını bu doğrultuda yönlendirmelidir.
 • geniş pazar yelpazesinden rakip firmanın ürünlerini iyi analiz yapmalı, kendi ürünleriyle arasındaki farkları tespit etmelidir.
 • hem müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarını hem de rakip firma ile aralarındaki farkları iyi analiz ederek ürünlerini daha da geliştirmelidir.

Dil Yatkınlığı

Dijital ortamda satış yapmak, markanın globele açılması için bir fırsat niteliğindedir. Bir lider, anadili dışında ek bir dil daha bilerek farklı müşterilere de satış yapabilme imkanına sahip olabilir. Bu yüzden bir satış liderinin birden fazla dile hakim olması yeni kapıların açılmasına olanak tanır.

Planlama ve Raporlama 

Satış sürecinde bir takım lideri, sorunları tespit edip o sorunları gidermeye yönelik planlama yapmaya özen göstermelidir. 

Bir satış lideri müşteri memnuniyetini sağlamalı ve onlardan gelecek geri dönüşleri, ihtiyaç ve istekleri düzenli takip edip raporlayarak ekip arkadaşlarına iletmelidir.

OCTAPULL şirketinin OctaSales ürününü kullanarak; saha ekibinizin satış sürecini planlama ve raporlama modülleri ile takip edebilirsiniz. Müşterilerinizle ve ekibinizle video konferans görüşmeleri yaparak hızlı şekilde aksiyon alabilirsiniz. Böylelikle satış takım ekibiniz ile hızlı bir şekilde aksiyonlar alabilirsiniz. OctaSales’ı 14 gün ücretsiz denemek için hemen tıklayın.

Dijitalde Etkin Satış Yapabilmek İçin Pazarlama Teknikleri

Dijital Dünyada Satış Lideri Olmak

Dijital pazarlama stratejileri; bir şirketin ürün ve hizmetlerini etkin bir şekilde pazarlamasına, doğru hedef kitleye ulaşmasına, satışlarının artmasına yardımcı olur.

Dijital ortamda satış yaparken yararlanabileceğiniz stratejilerden bazıları şu şekilde verilebilir:

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO):

Arama motorunda ilgili konuyla ilgili içeriğinizin üst sıralarda çıkmasını sağlayan bir stratejidir. Doğru anahtar kelimeleri kullanmak, içeriğin konuyla bağlantılı olması, diğer yazılarınıza atıfta bulunmak SEO için etkili yöntemlerden bazılarıdır.

Sosyal Medya Yönetimi

Dijital çağda hedef kitleye en kolay sosyal medya aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Facebook, Instagram, Linkedln gibi platformları kullanarak hedef kitlenizle etkileşim halinde kalabilir, markanızın duyulmasını sağlayabilirsiniz. 

Satışınız için uygun olan sosyal medya platformunu belirlemek, hedef kitlenizin analizini iyi yapmak, etkileşimleri kontrol etmek bu strateji için dikkate almanız gereken unsurlardır.

Pazarlama

İçerik Pazarlaması

Hedef kitlenize ulaşabilmek için içerik pazarlaması oldukça önemli bir husustur. İçerikte etkili bir dil kullanarak; içeriği resim, video, grafiklerle ilgi çekici bir şekilde hazırlayarak hedef kitlenizin ilgisini çekebilirsiniz.

Influencer Pazarlama

Dijital çağda influencerların etkisi oldukça yüksektir. Satışınızın daha çeşitli alanlara yayılması için influencerların geniş ağından yararlanabilirsiniz.

Ürününüze hitap eden influencer/lar ile iş birliği yaparak bu stratejiyi uygulayabilirsiniz. Influencerlar, çeşitli sosyal medya platformlarından ürünün reklamını yaparak takipçilerin ürüne karşı merakının uyanmasını ve ürünü satın almaya istekli olmalarını sağlar.

Influencerlar ile iş birliği yapmak için OCTAPULL’un OctaMeet ürününü kullanabilirsiniz. OctaMeet sayesinde kolay bir şekilde toplantı yapabilirsiniz. OctaMeet’e hemen denemek için tıklayın.

PPC Reklamcılık

PPC, İngilizcede “Pay Per Click” olarak ifade edilir. Türkçe karşılığı “Tıklama Başına Ödeme”dir. Google Ads, Facebook Reklamları, Microsoft Advertising gibi platformlar üzerinden ürün ve hizmetinizin reklamını yapabilir ve bu reklamlar sayesinde tıklama başına ödeme alabilirsiniz.

E-Posta Pazarlama

Potansiyel ve mevcut müşterilerinize; ürün ve hizmetlerinizdeki yeni gelişmeleri, promosyonları, ürün tanıtımınızı e-posta yoluyla hızlıca pazarlayabilirsiniz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi

Müşteri ilişkileri yönetimini iyi bir şekilde yapmak; müşteri memnuniyetini artırır, şirkete olan bağlılık artar. 

Müşterilerinizi iyi tanımak ve onların arzu ve gereksinimlerini iyi analiz etmek, onlarla etkili iletişim kurmak, müşterilerin geri bildirimlerini dikkate alarak ürün ve hizmette iyileştirme yapmak bu stratejinin önemli bileşenleridir.

Sonuç

Dijitalleşen yeni dünyada satışı internet ortamında yapmak son zamanlarda yaygın bir durum haline geldi. 

Dijitalde yapılan satışları yönetmek ve takip etmekle sorumlu olan bir lider bulunur. 

Bir satış lideri olmak için gereken yetkinlikler ve etkili satış yapmak için uygulanan bazı stratejiler bulunmaktadır. 

Gerekli yetkinlikleri ve stratejileri şu şekilde listeleyebiliriz:

Yetkinlikler 

 • Ürün ve müşteri portföyüne hakim olmak ve portföyü korumak, 
 • Kendini ve ekipteki çalışanları geliştirmek, güncel takip etmek, 
 • İlgili bölümlerden mezun olmak ya da sertifika sahibi olmak, 
 • İletişim becerisinin gelişmiş olmak, 
 • Ekip ve zaman yönetimini iyi yapabilmek, 
 • Analiz etme becerisinin gelişmiş olmak, 
 • Anadili dışındaki dillere yatkın olmak, 
 • Raporlama ve planlamayı düzenli yapmak.

Strateji 

 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • Sosyal medya yönetimi 
 • İçerik, e-posta, influencer, PPC reklamcılık gibi pazarlama yöntemleri
 • Müşteri ilişkileri yönetimi