Müşteri Bağlılığını Artırma Yöntemleri

Yeni kurulmuş bir girişiminiz veya köklü geçmişi olan kurumsal bir şirketiniz olduğunu varsayalım. Sürekliliği ve istikrarı sağlayabilmenizin tek yolu, müşterilerinizin şirketinize olan bağlılığından geçmektedir.

Tabii, müşteri bağlılığı derken müşteri ile şirket arasındaki toksik bir ilişkiden bahsetmiyoruz. Bir kişinin alışverişini çoğunlukla ve düzenli şekilde kendisini yakın hissettiği şirketten yapması durumu, müşteri bağlılığını oluşturur.

Ancak bu sadakati sağlamaya çalışırken ortaya konulan icraatların ters tepecek seviyeye ulaşmamalarına özen gösterilmelidir.

Örneğin; eğer bir şirket, müşterileri ile etkileşimi artırmaya çalışırken onları gereğinden fazla sık boğaz ederse müşterilerini tamamen kaybedebilir.

Bunların yaşanmaması için öncelikle müşteri bağlılığını neden sağlamamız gerektiğini anlamalıyız. Bunun ardından ise hangi adımların atılacağını ve atılacak adımların sınırlarını doğru şekilde seçmeliyiz.

Müşteri Bağlılığı Ne Demektir?

Müşterilerin, satın aldıkları bir ürünü veya hizmeti düzenli ve tutarlı olarak aynı şirket bünyesinden tedarik etmesidir.

Bu eğilimlerinin gerçekleşmesini sağlayacak en önemli etken, aldıkları ürünün kalitesidir ancak tek başına asla yeterli değildir. Ürününüz veya sağladığınız hizmet ne kadar kaliteli olursa olsun müşterilerinizi devamlı hale getirmek için farklı yeteneklere ihtiyacınız vardır.

Ürününüz ne kadar kaliteli olursa olsun, müşterileriniz 1-2 satın alımdan sonra diğer ürünleri de deneyimlemek isteyeceklerdir.

Böyle bir durumdan sakınmak ya da yaşansa dahi size geri dönmelerini sağlamak için yaptığınız işte müşterileriniz ile beraber bulunduğunuza ve sizden bazı parçaların onları yansıttığına müşterilerinizi ikna etmeniz gerekmektedir.

Müşterilerinizi incelerken onların da, temelinde, birer insan oldukları gerçeğini de atlamamanız gerekir.

Yani; sunduğunuz ürün veya sağladığınız hizmetin yanında, şirketinizin müşterilerinizin üzerinde uyandırdığı izlenim de tercih edilmenizde büyük bir rol oynar. Müşteri bağlılığını sağlamanın yolu ise bu izlenimden geçmektedir.

Müşteri Bağlılığı Neden Önemlidir?

Müşteri bağlılığı; ortaya çıkardığınız ürünün veya sunduğunuz hizmetin, oluşturduğunuz marka ile özdeşleşip piyasada kalıcı olmasını sağlaması açısından kurduğunuz iş için oldukça önemlidir. 

Etrafımızda bulunan bazı şirketler, takdir edilen ve oldukça önemli olan özelliklere sahip olup piyasaya çarpıcı bir giriş yapmalarına rağmen bu hali muhafaza edemezler.

Bu durumun en yaygın nedeni ise müşterilerini gerektiği kadar yanlarında tutamamalarıdır.

Müşteri bağlılığını artırmak için belli başlı yöntemleri benimsemek gerekir.

Müşteri Bağlılığını Artıracak İpuçlarıMüşteri Bağlılığını Artırma Yöntemleri - 2023

Müşteri bağlılığı, kesin kurallar ile sınırları belirlenmiş, yalnızca tek yönlü anlaşılabilen bir konu değildir. Bu nedenle; belirli bir sektöre uygun olarak hazırladığınız bir stratejiyi, farklı sektörlere uyguladığınızda aynı başarıyı elde edemeyebilirsiniz.

Ancak yine de hemen hemen tüm sektörleri içine alan ve müşteri bağlılığını sağlamanın temel becerilerini içeren birkaç konuyu, şirketinizin müşteri bağlılığını artırmak için hazırladığınız stratejinizi oluştururken göz önünde bulundurmalısınız.

Müşterilerinizi İyi Tanıyın

Her bir müşteriniz, ürününüzü veya sağladığınız hizmeti birbirinden farklı beklentiler ile değerlendirmektedir. Bu nedenle, müşterilerinizi iyi tanımanız gerekmektedir.

Çeşitli anketler ve quizler oluşturun ve müşterilerinizin bunları cevaplamasını sağlayarak onlar hakkında daha çok bilgi edinin.

OctaSales’ın anket, quiz ve sipariş formu oluşturma özelliklerini kullanarak müşterilerinizle daha etkileşimli bir iletişim kurun ve onları daha iyi tanıyın!

Kişiselleştirilmiş Çözümler Sunun

Yapay zekanın da ulaştığı seviye ile beraber artık kişilere özgü çözümler sunmak mümkün. Müşterilerinizi iyi tanımanızı sağlayacak adımları tamamladıktan sonra onlara bireysel çözümler sunun.

Bu sayede, müşterilerinizin beklentilerini nokta atışı karşılar ve her bir müşterinize verdiğiniz değeri göstermiş olursunuz.

Etkin Bir Müşteri Hizmetleri Sistemi Oluşturun

Müşteri hizmetleri konusu, müşterilerinizin sorularını yanıtlamak ve sorunlarını çözmek için elinizde bulundurabileceğiniz en büyük kozlardandır.

Kısa sürede cevap veren, müşterinin sorununu nokta atışı anlayabilen ve uygun çözümler üreten bir müşteri hizmetleri sisteminiz olsun.

Müşteri hizmetlerini birkaç seviye yukarıya çıkarıp müşteri memnuniyetini daha da artırmak için video konferans görüşmesi seçeneği sunan bir müşteri hizmetleri sistemine geçiş yapın.

Seçeceğiniz video konferans görüşmesi uygulaması için ise verilerinizin güvende olacağı, bir video konferans uygulamasından bekleyeceğiniz tüm özellikleri bulunduran ve tüm bunları sağlarken rakiplerine nazaran daha uygun fiyat teklifi sunan bir seçeneği tercih edin.

Türkiye’nin yerli video konferans uygulaması OctaMeet, tüm bu isteklerinizi karşılamak için geliştirildi. Verilerinizi ülkemizde bulunan sürücülerinde saklayıp yurt dışına çıkmasına izin vermeyen OctaMeet’i 7 günlüğüne ücretsiz denemek için tıklayın!

Kaliteli Ürün veya Hizmet Sunun

Ürününüzün veya sağladığınız hizmetin, kendiniz de kullanmak isteyeceğiniz durumda olup olmadığına dikkat edin. Bir müşteri olsanız ve gönül rahatlığıyla rakipleri yerine kendi oluşturduğunuz ürünü tercih edebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Müşterilerinizin Geri Bildirimlerine Kulak VerinMüşteri Bağlılığını Artırma Yöntemleri - 2023

Müşterilerinizi tanımanın en kolay yollarından birisi de onlardan alacağınız geri bildirimlerdir. Müşterilerinizin sizin hakkınızda söylediklerini dikkatlice değerlendirin ve dersler çıkarın.

Şirketinizi, ürününüzü veya sağladığınız hizmeti revize etmekten çekinmeyin. Yani kısacası, müşterilerinizden en optimal şekli öğrenin.

Markanıza Kimlik Oluşturun

Markanızın bir kimliği olsun. Belirli özelliklerinizi ön plana çıkararak bu özelliklerin, sizi tanımlayan özellikler olduğunu piyasaya kabul ettirin. Böylece de insanların yalnızca marka ismi olduğunuz için sizi tercih etmelerini sağlayın.

Nike, Starbucks veya Apple gibi piyasaya hakim olan şirketler; bu stratejiyi oldukça başarılı şekilde hayata geçiren şirketlere örnek olarak gösterilebilir.

Müşterilerinizle Etkileşimde Bulunun

Müşterilerinizle etkileşimde bulunmak, şirketinizi daha çok benimsemelerini sağlayacaktır. Onlar ile paylaşacağınız anketler, quizler, yazılar ve onlardan alacağınız geri bildirimler sayesinde karşılıklı bir etkileşim ortamı yaratın.

Böylece, müşterileriniz kendilerini şirketinize daha yakın hissedecekler.

Müşterilerinizi Ödüllendirin

Ödüllendirme sistemi, geçmiş zamanlardan günümüze kadar kullanılmaya devam etmiş önemli sistemlerden biridir. Bir görevi gerçekleştirmek için sahip olunan motivasyon seviyesini artırmak adına kullanılan etkili bir sistemdir.

Müşterilerinize internet sitenizde ve uygulamanızda dolaştıklarında veya şirketinizden satın alma gerçekleştirdikleri zaman kademeli bir ödül sistemi uygulayın.

Böylece, şirketinizle beraber geçirmiş oldukları süreyi hem artırmış olursunuz hem de bu süreyi daha istekli geçirirler.

Sonuç

Müşteri bağlılığı, uğruna emek verilmeden kendi başına oluşacak bir durum değildir. Şirketiniz, müşterilerinizin hayatında kalıcı bir seçenek olsun istiyorsanız bunu gerçekleştirmek adına belli başlı tavsiyeleri stratejinize ekleyebilirsiniz.

Müşterilerinizi tanıyın, onlara özel çözümler sunun, onların sorunlarını çözmeye odaklanın, kaliteli bir ürün sunun, markanıza bir kimlik oluşturun, müşterilerinizin geri dönüşlerine önem gösterin ve onları ödüllendirin.

Bu stratejiler hayata geçirildikten sonra sizi tercih etmeye devam edeceklerdir.