Uzaktan Çalışma Kendimizi Tanıma Adına Büyük Bir Fırsat

Pandemi ile beraber hayatımıza giren uzaktan çalışma sisteminde çalışanlar kendileri ile bolca vakit harcama şansına sahip. Bu süreçler genellikle bir dezavantaj olarak görülse de aslında bizler için büyük bir fırsat olabilir.

Kendimizi tanımak yani karakterimiz ve benliğimiz hakkında fikir sahibi olmak, hayallerimizi ve hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda bizlere çok yardımcı olabilir. Pandemi döneminde oluşan bu krizi bir fırsata çevirebiliriz. Zorluklara karşı mücadele etmeyi, stres altında soğukkanlı bir şekilde hareket etmeyi öğrenerek bunu gerçekleştirebiliriz.
Ayrıca bu öz-farkındalığa sahip olmak;

 • olaylara karşı verdiğimiz tepkileri kontrol etmek,
 • mantık-duygu dengesini oluşturmak ve
 • öğrenme yöntemlerimizi keşfetmek

gibi daha birçok noktada da bizlere yardımcı olacaktır.

Benliğiniz ve karakteriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak sizlere büyük avantaj sağlayabilir. Peki, bu durumu nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

Kendinizi Nasıl Tanıyabilirsiniz?

Maalesef, normal ofis hayatımızda kendimizi tanımaya zaman ayırmak pek olası bir durum değildi. Bunu yapmak için gerekli olan esnek çalışma takvimine sahip değildik.

Gün içerisinde 10 dakika kendi iç sesimizi dinlemek, ruhumuz ve psikolojimiz için çok iyi olabilir. Kısa bir meditasyon gibi gerçekleştireceğimiz bu seanslar, kendimizle iyi bir iletişim kurmak için çok önemli. Çoğu uzaktan çalışan için bu 10 dakikaların süresi daha da uzayabilir. Bu esnek çalışma sistemi bizlere bu fırsatı sunuyor.

Ben kimim sorusu bireylere göre aşırı öznellik gösteren bir sorudur. Cevaplandırma konusunda çok renkli bir şemaya sahip olan bu soru öz-benliğimizi oluşturmanın belki de ilk adımıdır. 
Buradan sonra başlayacak olan yolculuğu sizler adına biraz kısaltmak istedik. Sizlere derlediğimiz bu 4 adımı inceleyerek kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz.

1. Karakterinizi Tanıyın

Kendinizi tanımanın en önemli yolu temel kişilik özelliklerinizi bilmektir. Buradaki ana düşünce, kendinizi içten dışa tanımlamaktır. Neye benzeyip neye benzemediğinizi doğru sorular sorarak belirlemelisiniz.

Bu sorularla başlayabilirsiniz:

 • Arkadaşlarım beni nasıl tanımlar?
 • Bulunduğum gruplarda hangi rolü üstlenirim?
 • Beni asıl tanımlayan özelliklerim nelerdir?
 • İnsanların beni nasıl düşünmesini isterim?

2. Vücudunuzu Tanıyın

Karakteriniz ve benliğiniz bedeninizden bağımsız olarak ele alınamaz. Kendini tanıma denildiğinde genellikle psikolojik açıdan kendinizi değerlendirirsiniz. Lakin vücudunuzu, esnek ve zayıf kaslarınızı hatta nefes alışınızı bilmek, kendi sınır noktalarınızın farkında olmanıza, gerçekçi hedefler belirlemenize ve kendi bedeninizde daha konforlu bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.

Bunun için fiziksel yeteneklerinizi belirleyin ve onları daha da geliştirmek için çalışın. Özellikle doğru nefes almanın öneminin farkına varın ve bunu gerçekleştirmek için egzersizler yapın.

3. Temel Değerlerinizi Bilin

Ahlaki ve davranışsal açıdan kendinizi daha iyi hissettiğiniz değerlerinizin farkında olun. Uzmanlar genellikle çoğu insanın sekiz ana değere sahip olduğunu ifade eder. Bu sekiz ana değeri belirleyin ve bu doğrultuda hareket edin.

İş hayatınızda veya ev yaşamınızda asla vazgeçemeyeceğiniz değerler temel değerleriniz olarak isimlendirilebilir. Bunlar dürüstlük, doğruluk, adil olma veya güvenlik olabilir.

Ayrıca yaşam şeklinizi belirleyecek temel değerleriniz de olabilir. Örneğin iş mi eğlence mi, öğrenmek mi gezmek mi, yenilik mi gelişim mi gibi. Bu tür sorulara verdiğiniz cevaplar sizlerin temel değerlerinize işaret olabilir.

4. Geleceğinize Dair Planlar Yapın

Geçmiş bizlerin benliğini oluşturan en önemli parçalardan biri olsa da gelecek de burada büyük bir rol oynar. Kendiniz için belirlediğiniz vizyonlar, hayat içerisinde nasıl bir rutin ile devam edeceğinize çok yardımcı olacaktır.

Tabii burada şunu unutmamak gerekir. Belirlediğiniz bu vizyon ve hedeflerin dünyayı yeniden inşa etmesine gerek yok. Sizi heyecanlı ve tutkulu hissettirecek bir plan yapmanız, bu doğrultuda yeterli olacaktır.

Sonuç

Yeni normal olarak adlandırılan uzaktan çalışma sizlere birçok kolaylık sağladı. Özellikle pandemi döneminde, bu esnek sistemin işlerinizi sorunsuz bir şekilde devam ettirdiğine şahit oldunuz. Bunun yanı sıra, sizlere kendinizi tanıma fırsatı da tanıdı.

Kendinizi tanımak, yürüdüğünüz bu hayat yolundaki virajları rahat geçebilmeniz ve gelecek olanlara da hazırlanabilmeniz adına çok önemlidir. Kendinizi kabul etmek, kendinizi bilmek ve en önemlisi de kendinizi sevmek adına çok kritik olan bu kavram, uzaktan çalışma sisteminin sizlere sağladığı esneklik sayesinde artık daha kolay. Haydi krizi fırsata çevirme vakti!

Uzaktan çalışma sisteminin sizlere sağladığı bu büyük fırsatı;

 • karakterinizi tanıyarak,
 • vücudunuz hakkında daha fazla bilgiye sahip olarak,
 • temel değerlerinizi belirleyerek ve
 • geleceğinize dair bir misyon ve vizyon oluşturarak

daha da etkili hale getirebilirsiniz.

Ayrıca Uzaktan Çalışanlar İçin İstanbul’daki Ortak Çalışma Alanları adlı yazımıza da bakabilirsiniz.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .