Uzaktan Çalışırken Yaşayabileceğiniz Zorluklar

Pandemi ile birlikte, uzaktan çalışma sisteminin hayatımıza girmesi hepimizi çok zorladı. Ancak hayatımıza girmekle kalmayıp, neredeyse kalıcı hale geldi. Pek çok şirket bu modelin devam edeceğini açıkladıkça, uzaktan çalışırken karşılaştığımız problemlere çözüm bulmamız da şart oldu.

Uzaktan çalışanlar şu güçlüklerle karşı karşıya kalabilmektedir:

 • Motivasyon Eksikliği
 • Sosyal İzolasyon
 • Sağlık Sorunları
 • Çalışma Ortamı Eksikliği
 • Teknolojik Sorunlar
 • Yüksek Ses

Motivasyon Eksikliği

Uzaktan çalışma konusunda en büyük sorunun bu olduğunu söyleyebiliriz. Birçok çalışan iş yerine gitmediği günlerde motivasyon eksikliği yaşamaktadır.  

İş arkadaşlarımızı ve yöneticimizi görmediğimizde ve evden çalıştığımızda üzerimizdeki ataletten kurtulup harekete geçmek oldukça zordur.

Sosyal İzolasyon

Özellikle pandemi dolayısıyla kapanma günlerinde sosyal izolasyonu tüm dünyanın yaşadığını söyleyebiliriz.

Aslında günümüze baktığımızda, evden çalışırken insanlar hala sosyal çevreden kopuk yaşamaya devam ediyor. Yalnızca ofis ortamından ve iş arkadaşlarından değil, aile bireylerinden bile uzak geçen günler oluyor.

Sağlık Sorunları

Evden çalışanların yaşadığı ilk sorun muhtemelen göz rahatsızlıklarıdır. Gün içinde mesai saatleri boyunca bilgisayara bakmak gözlerin ağrımasına, sulanmasına, baş ağrılarına  neden olmaktadır. 
Uzun saatler bilgisayar başında hareketsiz oturmak bir süre sonra bel ve boyun ağrılarına da sebep olabilmektedir. 

Çalışma Ortamı Eksikliği

Evde çalışma odasının olmaması, esnek çalışma sistemini tercih eden şirket çalışanları için aslında ciddi bir sorun. Evde kendine ait bir alanı olmayanların çalışmaları sık sık bölünüyor ve ne yazık ki gürültüye maruz kalıyor.

Teknolojik Sorunlar

Gün içerisinde yaşanan elektrik kesintileri veya internet bağlantısı sorunları işlerinizi tamamlamanıza engel olabilir. 

Toplantının ortasında bilgisayarın bozulması veya bir müşteriyle telefonda konuşurken şarjın bitmesi sizi zor durumlara sokabilir. Bu gibi durumlara karşı önceden tedbir almış olmak faydalı olacaktır.

Yüksek Ses

Çevredeki evlerde yapılan tadilatlar, bebeğinizin ağlama sesleri, evcil hayvanınızın havlaması veya elektrik süpürgesi sesi… Evden çalışmak sanıldığı kadar kolay değil.

Aynı zamanda uzaktan çalışanların daha bunlara ek olarak sayabileceğimiz onlarca gürültü çeşidine maruz kaldıklarını söyleyebiliriz.

Uzaktan Çalışırken Karşılaşılan Zorluklara Karşı Çözüm Önerileri

 • Bilgisayarınızı göz hizanızda tutun ve mavi ekran filtresi kullanın. Araştırmaya göre göz hizasında olmayan bilgisayar duruş bozukluklarına ve bel ağrılarına da sebep oluyor.
 • Çalışma odanız olmasa bile kendinize bir çalışma alanı belirleyin. Bu evin sakin bir köşesine konumlandıracağınız bir çalışma masası bile olabilir.
 • Evdekilerden gürültü konusunda olabildiğince hassas olmalarını isteyin veya kulak tıkacı edinin. Ayrıca evinizin yakınındaki sessiz çalışma alanlarını da uzaktan çalışmak için tercih edebilirsiniz.
 • Elektronik aletlerinizi gece şarj edin ve sabah kullanıma hazır hale getirin. Ayrıca yazılım güncellemelerinizi de gece saatlerinde otomatik yüklenmesi için ayarlayarak bu sorunun da  mesai saatlerinizde çalışmanıza engel olmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Mesai saatlerinde sosyal çevrenizden uzak kalıyor olabilirsiniz. Ancak video konferans uygulamaları üzerinden iş arkadaşlarınızla öğle arasında birlikte yemek yiyebilir, sohbet edebilirsiniz.
 • Günün programını bir gece önceden belirleyin. Sabah mesainize başladığınızda neler yapacağınızı çoktan netleştirmiş olun.
 • Ev işlerinizi çalışma saatlerinin dışında bitirin.
 • Pijamalarınızı bir an önce çıkarıp günlük kıyafetlerinizi giyin. Öz disiplinin bu zorluklara karşı çözüm bulmada ne kadar önemli olduğunu unutmayın.
 • Çalışma ortamınızda dikkat dağıtıcılara yer vermeyin. İş için gerekmedikçe telefon, akıllı saat, tablet müzik çalar gibi elektronik cihazları yakınınızda bulundurmayın.
 • İş yaşam dengesinde sorunlarınız varsa, bunları çözmek için mesai saatlerinden sonra ailenizle veya arkadaşlarınızla kaliteli zaman geçirin.

Özet

Uzaktan çalışmanın zorluklarını motivasyon eksikliği, sosyal çevreden uzak kalma, göz rahatsızlıkları, bel ve boyun ağrıları, gürültü, çalışma odası eksikliği, elektrik ve internet kesintisi olarak sıralayabiliriz.

Ancak bu problemlere zamanla çözüm bulunabilir ve baş edilebilir. Çalışanlar iş hayatında, uzaktan çalışma modelini tüm bu zorluklara rağmen ofis ortamında çalışmaya tercih ediyor. 


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .