Sosyal Medyada Çalışan Paylaşımının Getirileri

Yaşanılan dijital çağ döneminde sosyal medya platformları en çok tercih edilenler arasındadır. Bu platformların en çok kullanıldığı alanlardan birisi de iş yerleridir.

Günümüzde neredeyse çoğu kurum ve kuruluş adına hesaplar bulunmaktadır. Bu hesaplarda çalışan paylaşımı yapmak, çalışanın motivasyonunu olumlu yönde etkileyebilir.

Çalışanlar ile ilgili paylaşım fikirlerini, paylaşımların hem çalışanlar adına hem de şirket adına olumlu getirilerini sizler için derledik.

Çalışan Paylaşımı İçin Gönderi Fikirleri

Sosyal Medyada Çalışan Paylaşımının Çalışanlar Üzerindeki Etkileri

Şirket hesaplarında çalışanları hangi konularda paylaşmanın uygun olacağı sıklıkla düşünülen bir konudur. Bu paylaşımların çalışanlar üzerindeki etkileri de merak edilen bir diğer husustur.

Şirket hesaplarında çalışanlarınız ile ilgili paylaşım yapabileceğiniz fikirleri şu şekilde listeleyebiliriz:

Hoş Geldin Paylaşımı

İşe yeni aldığınız çalışanınız ile ilgili kısa bir bilgi veren ve onu aranızda gördüğünüzü dile getiren bir paylaşım yapabilirsiniz.

Bu paylaşım; şirketin çalışana değer verdiğini ve onunla birlikte güzel işlere imza atmak için heyecan duyduğunu gösterirken; şirketteki diğer çalışanların da ekibe kimin katıldığını görmesini sağlar.

Ekip arkadaşları da gönderinin altına güzel dileklerini ifade ettiklerinde, çalışan kendini yalnız hissetmez ve ekibe daha kolay uyumlu olur.

Doğum Günü Paylaşımı

O ay içindeki çalışanların doğum günlerini kutlayıp güzel dileklerinizi dile getirdiğiniz paylaşımlar yapabilirsiniz.

Çalışanlarınıza özel gününde küçük hediyeler de vererek onların değerli hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Böylelikle şirkete karşı bağlılıklarının artmasını sağlayabilirsiniz.

Yıl Dönümü Paylaşımı

Çalışanlarınızın şirketteki 1., 5., 10. ve diğer yıllarını kutladığınız paylaşımlar yapabilirsiniz.

Bu paylaşımlar sayesinde ekibinizdeki çalışanlara uzun yıllar değer verdiğinizi göstermiş ve çalışanlara bunu hissettirmiş olursunuz.

Bu paylaşımlarda onlarla çalışmaktan mutlu olduğunuzu dile getirebilir, kuruma katkılarından dolayı onlara teşekkürlerinizi sunabilirsiniz.

Başarıya İmza Attığı İşler İçin Çalışan Paylaşımı

Şirket içinde ya da şirket dışında yaptıkları başarıları kutladığınız gönderiler paylaşabilirsiniz. Şirket içinde şirketi üst seviyeye taşıdığı ya da şirket dışında kendi adını duyurmayı sağladığı başarıları kutlayın.

Bu paylaşımlar ile; 

 • çalışanlarınızı her alanda ve her yerde desteklediğinizi gösterebilir,
 • çalışanınızın yalnız olmadığını ve şirketinizin onun yanında olduğunu hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Yeni Bilgilerin Paylaşımı

Çalışanlarınız; hafta içinde kitaplardan, internet sitelerinden ya da başka yerlerden yeni bilgiler öğrenebilirler. Bu bilgileri içeren bir paylaşım yapabilirsiniz.

Onların öğrendiği yeni bilgileri ele aldığınız paylaşımlar; onların öğrenecekleri yeni bir bilgiye değer verdiğinizi gösterirken, diğer çalışanların da yeni bilgiler öğrenmesini sağlayabilir.

Paylaşımların Çalışanlar Üzerindeki Etkileri

Sosyal medya platformlarında çalışanlarınızın doğum gününü ya da başarısını kutlamak, çalışanın kendisini değerli hissetmesini sağlar.

Paylaşımların çalışanların iş hayatında nasıl bir etki yarattığını şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Sürekli kendini geliştirmek ve kurumun imajına olumlu yönde etki edecek çalışmalar yapmak ister.
 • Paylaşımlar sayesinde çalışanların şirketlerine karşı aidiyet duygusu artmaya başlar ve böylelikle şirkete karşı daha bağlı hisseder.
 • Paylaşımlar, çalışanların motivasyonunu oldukça etkiler. Şirketinin desteğini gören çalışan hem şirket için hem de kendisi için güzel projelere imza atmak ister.
 • Ekip arkadaşları ile aralarındaki bağ kuvvetlenir. Bu bağ sayesinde onlarla yeni projelere imza atmak ve kurum içi ya da kurum dışı etkinlikler organize etmek ister.
 • Takım arkadaşları ile aralarındaki iletişim daha da kuvvetlenir. Olumsuz bir durum olduğunda, bir fikir belirtmek istediğinde ya da molalarda gündelik hayat veya iş hayatı hakkında konuşmak istediğinde bunu kolaylıkla yapar.

Çalışma arkadaşınızla fikirlerinizi hayata geçirmek için, olumsuz durumları konuşmak ya da mutlu anınızı paylaşmak için OctaMeet’i kullanabilirsiniz. Türkiye’nin yerli video konferans uygulaması OctaMeet takım arkadaşlarınız ile kolayca iletişim kurmanızı sağlar. OctaMeet hakkında daha fazla bilgi almak için hemen demo oluşturun.

Çalışan Paylaşımlarının Şirketlere Getirisi

Sosyal Medyada Çalışan Paylaşımının Çalışanlar Üzerindeki Etkileri

Bir şirketin konumu belirleyen en önemli unsur çalışanlarıdır. Çalışanlara verilecek değer, kurumun imajını pozitif yönde etkileyebilir.

Çalışanlara karşı şeffaf olmak, kariyerlerinde ilerlemelerini sağlamak, kurum içi kültür oluşturmak gibi durumlar çalışan memnuniyetini artırmaya yarar.

Çalışan memnuniyetini artıran bir durum da onlar hakkında paylaşımlar yapmaktır. Paylaşımlarınızdan şirketinizdeki çalışanlara ne denli değer verdiğinizi yansıtma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bu paylaşımların şirketlere etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çalışanlarına önem veren kurumlar, diğer insanlar tarafından daha fazla tercih edilebilir.
 • Bir çalışan o şirketten ayrıldığı zaman, çalıştığı kurumu diğer insanlara da tavsiye eder ve şirketi hakkında güzel yorumlarda bulunabilir.
 • Paylaşımlar, çalışanların işlerine karşı daha motive olmasını sağlar. Motiveli bir çalışan, işini daha özveri ile yapar ve şirketin imajını üst seviyelere taşıyabilir.
 • Şirket içinde birbirleri ile iyi anlaşan ekiplerin kurulması sağlanır. Böylelikle mobbingin olmadığı, daha sakin ve huzurlu bir çalışma ortamının oluşması sağlanabilir.
 • Ekipçe sosyal sorumluluk projeleri üretip şirket içerisinde sosyal sorumluluk kültürünün oluşması sağlanabilir.

Sonuç

Çeşitli mecralarda çalışan ile ilgili paylaşımlar yapmak hem şirket için hem de çalışan için önemli bir durumdur. Paylaşımlar, çalışanların motivasyon güdüsünün harekete geçmesini ve işlerine olumlu yönde etki etmesini sağlar.

Bu paylaşımların hem şirket için hem de çalışan için avantajlarını, gönderi fikirlerini şu şekilde özetleyebiliriz:

Çalışanlarınız ile ilgili:

 • Şirkete yeni alındıklarına,
 • Doğum günü gibi özel günlerine,
 • Şirkette uzun yıllarını devirdiklerine,
 • Başarılarında onları kutlayıp desteklediğinize dair paylaşımlar yapabilirsiniz.

Bu paylaşımlar sayesinde; çalışanların kurumuna karşı daha bağlı ve ekip arkadaşlarıyla ilişkilerinin daha kuvvetli olmasını, şirketin konumunun daha iyi yerlere gelmesini sağlayabilirsiniz.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .