Ortak Çalışma Alanı İçin 6 İpucu – 2023

Ortak çalışma alanı; hibrit çalışma sisteminin iş yürütme alanındaki yükselişi sayesinde artık üzerine daha çok düşünülen, çeşitlendirilen ve farklı amaçlara verimli şekilde hizmet etmek adına ipuçları bulmaya çalışılan bir iş alanına dönüştü.

Ortak çalışma alanı; eski nesil çalışma sistemi egemen iken tanımı, işleyişi, işletmesi ve amacı belirli bir kavramdı.

Ancak yeni nesil sistemde bazı değişikliklere uğradı. Örneğin; artık tek bir şirketin sahip olduğu ve çalışanlarının kullandığı eski nesil ofisler yerine uzaktan çalışan birçok freelancerın ortaklaşa kullandığı ofislere dönüştüler.

Böylece; birbirleriyle hem bireysel hem de iş alanı olarak bağlantısı olmayan kişiler, benzer amaçlar uğruna aynı masada iş yapabilir hale geldi. Bu sistem, günümüzde eskiye nazaran çok daha popüler bir duruma geldi.

Ortak çalışma alanının bu popülariteyi kazanmasındaki en büyük etken şüphesiz ki hibrit çalışma sisteminin hayatımızdaki yeni rolü oldu. Hibrit sistem, pandemi süreci ile yaygınlaştı ve pandemi sonrası dönemde dahi birçok şirket tarafından artarak kullanılmaya devam etti.

Ortak Çalışma Alanı Nedir?Ortak Çalışma Alanı İçin 6 İpucu

Ortak çalışma alanı, insanların çalışma amacıyla ortak olarak kullandıkları mekanların ismidir.

Bu mekanları her yerde bulabiliriz. Devasa bir gökdelenin içindeki geniş ofislerde veya kırsal bölgede bulunan bir kasabadaki küçücük konteynırlarda dahi karşımıza çıkabilirler.

Hibrit sistemin temel bileşenlerinden birisi olan uzaktan çalışma, birçok çalışanın da tercih ettiği bir alana dönüştü.

Ortak Çalışma Alanını Kimler Kullanır?

Ortak çalışma alanı; uzaktan çalışan kişilerin, diğer bir deyişle freelancerların, iş yaparlarken mekan ve ortam ihtiyaçlarını karşılayacakları yer haline geldi.

Ortak çalışma alanının ünü, elbette ki uzaktan çalışanların çoğalmasıyla arttı. Ancak eski nesil ofis mantığının tamamen terk edildiğinden bahsedemeyiz.

Yani; ortak çalışma alanını, hem bir ofisin mensubu olan çalışanlar kendilerine ayrılmış bir şekilde hem de freelance şekilde uzaktan çalışan kişiler hiçbir bağlantıları bulunmayan insanlarla ortaklaşa kullanabilirler.

Peki, bu alanları nasıl daha verimli kullanabiliriz? Verimi artırabilmek için 6 adet kritik ipucundan bahsedebiliriz.

Sizin İçin Doğru Çalışma Alanını Seçin

Aynı hayatın diğer alanlarında olduğu gibi, ortak çalışma alanında da doğru bir seçim yapmak çok önemlidir.

Örneğin; bir kişi yaşayacağı şehri hem kişisel özelliklerine hem de mesleğine uygun özellikler çerçevesinde seçmelidir veya bir öğrenci eğitim alacağı okul türünü yeteneklerine ve isteklerine uygun belirlemelidir.

Aynı bu örneklerle paralel olacak şekilde de ortak çalışma alanını seçerken dikkat etmeniz gereken kriterler vardır.

Ulaşımı Kolay Olsun

Nüfusu artış hızının şehirleşme hızını geride bırakmasıyla beraber her yerde oluşmaya başlayan hem araç hem de insan trafiği, hayatımızı etkileyen durumların başında gelmektedir.

Bu nedenle, hem zamanınızı hem de harcadığınız enerjiyi koruyabilmek için yaşadığınız yerden kolayca ulaşabileceğiniz bir çalışma alanı belirleyin.

Çalışmak İstediğiniz Ortamı İyi Belirleyin

Ortak çalışma alanları, birçok özellik bakımından birbirlerinden ayrışmaktadırlar.

Kimi ortak çalışma alanı birbiriyle etkileşimi düşük ve sessiz topluluklar tarafından kullanılırken kimisi ise birbirleriyle etkileşimi yüksek ve sosyal imkanlardan yararlanan topluluklar tarafından kullanılır.

Bu yüzden, hangi tarzda bir çalışma alanı istendiği iyi belirlenmeli ve ona göre bir seçim yapılmalıdır.

Çalışma Alanının İmkanlarından YararlanınOrtak Çalışma Alanı İçin 6 İpucuOrtak Çalışma Alanı İçin 6 İpucu

Kullandığınız ortak çalışma alanının kendiliğinden sunduğu birçok imkan olacaktır. Bunların en başında sundukları alan imkanı, teknolojik imkanlar ve temel ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için diğer imkanlar gelmektedir.

Kişisel Alan

Size sağlayacakları kişisel alan ile dilerseniz kendinizi izole edip yaptığınız işe iyice odaklanabilrsiniz ya da tam tersini tercih edip insanlar ile etkileşimli ve fikir paylaşımlı bir iş süreci geçirebilirsiniz.

Teknolojik İmkanlar

Ortak çalışma alanında hem priz gibi basit imkanlardan hem de projeksiyon veya beyaz tahta kullanımı gibi daha kompleks ve kolay elde edilemeyen imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Temel İmkanlar

Birçok ortak çalışma alanı, bulunduğunuz ortamdan hiç ayrılmadan ihtiyacınız olacak hemen hemen bütün temel unsurları size sağlayabilecek niteliktedir.

Bu alandan ayrılmadan temel ihtiyaçlarınızı gidermenin yanında, ofislerin vazgeçilmezi olan kahve ihtiyacını da, genellikle, buradan karşılayabilirsiniz.

Hazırlığınızı Yaparak Gidin

Kullandığınız ortak çalışma alanının size sunacağı imkanlara rağmen karşılayamayacağı ihtiyaçlarınız da olacaktır. Bu eksiği giderebilmek için sizin hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

Yapacağınız hazırlığı, kişisel isteklerinize ve yaptığınız işin ihtiyaçlarına uygun olarak belirlemelisiniz.

Etrafınızdaki İnsanlara Karşı Düşünceli Olun

Aynı alanı kullandığınız insanlara karşı düşünceli olmak, yerine getirilmesi gereken oldukça önemli bir sorumluluktur.

Aynı ortamda bulunduğumuz insanların etrafımızda nasıl davranmalarını istiyorsanız siz de aynı saygıyı onlara gösterdiğinizden emin olun.

Severek kullanacağınız bir çalışma ortamı ancak ve ancak bu şart sağlanırsa mümkün olur.

İstikrarlı Olun

Kullandığınız ortak çalışma alanı konusunda istikrarlı olun. Birçok konuda gördüğümüz üzere istikrar, sizi başarıya ve mutluluğa götürecek en önemli etmenlerden bir tanesidir.

Elbette, arada bir olacak şekilde ortam değişikliği iyi gelecektir ancak genel bir istikrar oluşturmak veriminizi artırma konusunda yardımcı olacaktır.

Bulunduğunuz Çalışma Alanında Sosyalleşin

İster etkileşimi düşük ve sessiz ortama sahip, isterseniz de bol sosyal imkanı bulunan ve etkileşimli bir çalışma alanı tercih etmiş olun sosyalleşmeyi atlamayın.

Gününüzün belirli bir zamanında devamlı olarak kullanacağınız bir alandan bahsettiğimiz için çevrenizdeki insanlar ile en azından tanışmak, bulunduğunuz ortamda daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Sonuç

Ortak çalışma alanı, hem uzaktan çalışanlar hem de şirket ofisinde çalışanlar için hayati önem taşımaktadır. Her iki durumda da insanlarla paylaşma durumunda olduğumuz bu alanı kendimiz için daha verimli hale getirmenin çeşitli yolları mevcut.

Doğru ortak alan seçimini yaparak, imkanlarından yararlanarak, hazırlıklı olarak, insanlara saygılı davranarak, seçtiğimiz ortak çalışma alanında istikrar sağlayarak ve bu ortak alanda sosyalleşme imkanını kullanarak azami verime ulaşabiliriz.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .