Hibrit Çalışma Dünyasında Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gerekenler – 2023

Hibrit çalışma dünyasında başarılı olmak her ne kadar kolay gibi gözükse de bu çalışma modelinin zorlukları vardır. Hibrit çalışmada başarılı olmak için neler yapmanız gerekir?

Hibrit çalışma modeli COVID-19 pandemisinden sonra ülkemizde yaygınlaşmaya başladı. Bu çalışma modelinde çalışmak, insanlara genelde daha kolay geldi. Çünkü haftanın belirli günlerinde evde oldular ve iş yerine gitmek için efor harcamadılar ancak bir zaman sonra evden çalışmak motivasyon kaybına sebep oldu.

Bazı çalışanlar evden çalışırken daha verimli hissederken bazı çalışanlar ise iş yerinde çalışırken daha verimli hisseder.

Evdeki verimlilik şunlardan dolayı etkilenebilir;

 • Mevcut çalışma alanı
 • Gerekli ekipmanların olmaması
 • Evdeki ses yüksekliği (Örneğin; ev çocukluysa sesten işe konsantre olunamayabilir.)
 • Dikkat dağıtıcı unsurlar

Hibrit çalışma dünyasında başarılı olmak için neler yapmamız gerekir, neler üzerinde daha fazla durmamız gerekir?

Hibrit Çalışmada Moral ve Motivasyon İçin Gerekenler

Bir çalışanın hibrit çalışma modelinde başarılı olabilmesi için moral ve motivasyona sahip olması gerekir. Bunun için gerekenler şunlardır;

 • İlgi göstermek
 • İletişim halinde olmak
 • Güven
 • Samimiyet ve içtenlik gösterilmesi
 • Fikirlere, düşüncelere saygı duyulması

İlgi Göstermek

Hibrit çalışma modelinde çalışanlara ilgi göstermek önemlidir. Bazı günler evde olsalar bile kendilerini yalnız hissetmemeliler. Örneğin çalışana hediye göndermek ya da çalışanın özel günlerinde çalışanı unutmamak çalışana moral verir.

İletişim Halinde OlmakHibrit Bir Çalışma Dünyasında Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

İletişim, her yerde olduğu gibi hibrit çalışma modelinde de çok gerekli ve önemlidir. Örneğin; her sabah çalışanların birbirine “günaydın, iyi çalışmalar, gününüz güzel geçsin, …” gibi sözcükler kullanması çalışanları mutlu ve motive eder.

Güven

Hibrit çalışma modeli, çalışanların üretkenliklerini ilk başta biraz sarssa da sonrasında olumsuz bir çalışma modeli olmadığı görülmüştür. İlk başta üretkenliği sarsmasının sebebi ise ülkemizde COVID-19 sırasında yer edinmiş olmasıdır.

Bundan dolayı hibrit çalışma modeli sürecinde çalışanlara güven önemlidir. Çalışanlar kendilerine güvenilmediğini hissettiği zaman motivasyonları düşer ve başarılı olmaları pek beklenmez. Bir çalışana iş verildiğinde her dakika çalışanı kontrol etmek onun başarılı olmasını engeller. Ancak burada çalışana da iş düşer çünkü kendisine güvenilmesi gerektiğini işlerini zamanında yaparak ve iş üstlenerek göstermelidir.

Samimiyet ve İçtenlik Gösterilmesi

Hibrit çalışma modelinde çalışanlara samimiyet ve içtenlik gösterilmesi motive açısından önemlidir. Yapmacık bir ortam oluşursa çalışanlar isteyerek ve keyifle çalışamazlar bundan dolayı iş yerinde olumsuzluklara sebebiyet verir.

Fikirlere, Düşüncelere Saygı Duymak

Her iş yerinde olması gereken önemli kriterlerden biri düşüncelere saygı duyulması gerektiğidir. Bazen bir çalışanın bir işle ilgili düşüncesi yanlış ya da eksik olsa bile onu kırmadan ve üzmeden geri bildirim sağlanmalıdır. Bu geri dönüş onun yanlışlarını veya eksiklerini düzeltmesine yardımcı olur ve çalışana başarı sağlar.

Hibrit Çalışma Dünyasında Başarılı Olmak İçin Online Kurslar

Hibrit çalışma modelinde online kurslar önemli yer tutar. Örneğin; dil kursları, mesleki kurslar, kişisel gelişim kursları gibi birçok dalda online kurs vardır ve çalışanların bu online kurslardan yararlanıp kendilerini geliştirmeleri önemlidir.  Bu online kurslar ayrıca çalışana motivasyon ve moral verir, çalışanın başarılı olmasını sağlar.

Online ToplantılarHibrit Bir Çalışma Dünyasında Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Online toplantılar hibrit çalışma modelinde gereklidir. Bu online toplantılar sadece işle alakalı olmak zorunda değildir. Örneğin; bir akşam bütün çalışanlarla online bir toplantı kurarak burada film izleyebilir ya da online olarak hep birlikte meditasyon yapabilirsiniz. Bu tür toplantılar çalışanların başarılı olmalarını sağlar.

Video konferans uygulamaları online toplantıların bel kemiğidir. Basit ve anlaşılır olması bir video konferans uygulamasının olmazsa olmazıdır.  

Türkiye’nin video konferans uygulaması olan OctaMeet, bu işlevleri yerine getiren bir uygulamadır. Kolay teması ile kullananlara rahatlık sağlar.

Kurum İçi İletişim Araçları

Hibrit çalışma modelinde kurum içi iletişim araçları çok önemlidir. Bütün iş yeri olarak bu iletişim araçlarında bulunmak ve bu iletişim araçlarını kullanmak çalışanların başarısını artırır. Çünkü bu kurum içi iletişim araçları çalışanların birbirleriyle iletişimini sağlar ve hibrit çalışma modelinde en gerekli olan şey iletişimdir.

Sonuç olarak bir çalışanın hibrit çalışma modelinde başarılı olması için yapması gerekenler şunlardır;

 • İşine odaklanması
 • Diğer çalışanlarla hep iletişim halinde olması
 • Online toplantılara katılması
 • Online kurslara kaydolması
 • Güven duygusunu hissetmesi
 • Samimi ve içten olması

OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .