2023’te Uzaktan Çalışan Ekiplerin Verimliliği

COVID-19 pandemisinden sonra çoğu şirket uzaktan çalışmaya geçti. Pandemi bittikten sonra ise birçok şirket uzaktan çalışmaya devam etti ya da hibrit çalışmaya başladı. Peki uzaktan çalışan ekiplerin verimliliği ve çalışmaları nasıl sağlanır?

Uzaktan Çalışanlar İçin Ekip Çalışması

COVID-19 pandemisiyle birlikte hayatımıza giren uzaktan çalışma ekiplerin verimliliğini nasıl etkilemiştir? Uzaktan çalışmanın ekip üzerindeki etkisi nelerdir? Bu soruya hep beraber cevap arayalım.

Ekip çalışması anlayışı, şirketin yönetim bakış açısı ve felsefesiyle uyumlu bir şekilde örgütte yer alan tüm çalışanlara işlemesi halinde örgütü başarıya taşıyan önemli bir enstrümandır. Gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak değişen örgütsel yapı ve yönetim anlayışları bir işin tek başına yapılmasını neredeyse imkânsız hale getirir.

Ekipler;

  • Amaçlarına, yapılarına veya sürekliliklerine göre sınıflandırılır.
  • Ekibin kurulma amacına göre iş yapış şekilleri de değişiklik gösterir.
  • Belirlenen amaç doğrultusunda ekipte yer alacak üyeler belirlenir.
  • Üyeler kurulacak ekibin şekline göre yalnız, süreli veya süresiz olarak birlikte çalışmak için bir araya gelirler.

Uzaktan çalışan ekipler çalışmalarını bir arada ve kontrollü olarak yürütürler.

Ekipteki her bir kişinin farklı bir işi vardır. Örneğin; bir çalışan içerik yazıyorsa diğer bir çalışan bu içeriğin görsellendirme kısmını yapar. Anlaşıldığı gibi bu iki çalışan birbirleriyle ekiptirler ve işlerini birlikte yürütürler.

Ekip uyumu bireylerin toplam performansından daha fazla ekip performansı ortaya koymasını sağlarken, bu uyum eksikliğinde ise bireylerin gösterdiği performans ekibin toplam performansını yükseltmez.

Müşteri tarafından beklenen standartlara uygun olarak sunulan ürün veya hizmeti ortaya çıkarabilmek için ekip çalışmasının önemli olmasıyla birlikte ekipteki her üyenin ekibin süreçlerinden kendisini sorumlu olarak hissetmesi ekip olabilmek için önemlidir.

Uzaktan çalışmaya ekip olarak bakıldığında avantajları ve dezavantajları vardır.

Uzaktan Çalışan Ekiplerin Verimliliği Açısından AvantajlarıUzaktan Çalışan Ekiplerin Verimliliği

Uzaktan çalışmada işler daha kısa sürede biter.

Uzaktan çalışmada maddi avantaj vardır ve zamandan tasarruf edilir. Örneğin; dışarıda öğle molasında yediğiniz yemeği evde daha az maliyetle yapabilirsiniz.

Ekip içerisinde çalışan kişiler kendilerine daha fazla zaman ayırabilir.

İş verimliliği ve yaratıcılığı rahatlıktan dolayı artar. İş yerinde odaklanmak bazen daha zor olabilirken evde ya da herhangi bir kafede odaklanmak daha kolay olabilir.

Psikolojik olarak kendini rahat hisseden kişilerin performans, iletişim, yaratıcılık ve sorumluluk gibi konularda kendisinden beklenenin üzerinde tavırlar sergilediği görülür.

Bir ekip içerisinde güven duygusunu oluşturmak için iş gören ve işverenlerin açık, dürüst, yardımsever ve birbirlerini koruyup kollayan bazı özelliklerin ortaya konulmuş olması gerekir.

Uzaktan Çalışan Ekiplerin DezavantajlarıUzaktan Çalışan Ekiplerin Verimliliği

Uzaktan çalışmada sosyalleşme daha azdır. Bundan dolayı ekip içerisinde sık sık iletişim kurulmaya çalışılmalı, sohbet edilmeli ve daha fazla iletişim için toplantılar yapılmalıdır.

Video konferans uygulamalarında genelde ekip çalışması ve toplantılar yapılır ancak odaklanmak video konferans uygulamalarında daha zordur.

Uzaktan çalışmadan kaynaklı olarak iş yerindeki düzen bozulur. Çünkü ev ortamı, çalışmaya uygun değildir. 

Uzaktan çalışıldığında hep aynı yerde çalışmak ve tek başına olmak insanı sıkabilir.

İş stresi, iş yeri açısından başta performans kaybı ve üretkenlikte azalma, motivasyon eksikliği ve işten ayrılma gibi durumlara sebep olur.

Uzaktan çalışmanın dezavantajlarından biri olan hareketsizlik kalp hastalıklarına, yorgunluğa, kazalara, kas iskelet sistemi bozukluklarına, iş-aile-yaşam dengesini kaybetmeye, depresyona ve tükenmişliğe neden olur.

Uzaktan çalışmanın daha çok pandemide karşımıza çıkmasından kaynaklı bu dönemin zorunlu kıldığı sosyal izolasyon ve buna bağlı olarak artan stres ve tükenmişlik algısının kas iskelet sistemi ağrılarında önemli bir etkiye sebep olduğu düşünülür.

Kas iskelet sistemi ağrılarının azalması için hareket etmek ve spor yapmak önemlidir.

Sonuç olarak uzaktan çalışan ekiplerin verimliliği hakkında avantaj ve dezavantajlar mevcuttur. Her ne kadar hareketsizlik ve iletişim azalması gibi dezavantajları bulunsa da esneklik ve daha fazla odaklanma konusunda avantajlıdır.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .