Online Mülakatta Parlamak: Başarı İçin İşte İpuçları!

Uzaktan çalışma ve hibrit çalışma modellerinin bu kadar yaygınlaşmasıyla birlikte, artık işe alım mülakatları da çoğunlukla online olarak gerçekleştiriliyor.

İşe alım süreçlerine baktığımızda, ilk basamak olan video mülakatta insan kaynakları uzmanlarının dikkat ettiği bazı önemli noktalar bulunuyor.

Bu yazımızda mülakat sırasında sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı tüyolar derledik.
Öncelikle “Online video mülakat nedir?” sorusuna bir göz atalım.

Online Mülakat Nedir?

Online mülakat veya online görüşme; önceden ofis ortamında gerçekleştirilen yüz yüze işe alım süreçlerinin VCaaS teknolojisi sayesinde artık video konferans uygulamaları üzerinden gerçekleştirilmesidir. 

Online Video Mülakattan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Online görüşme sırasında birtakım aksiliklerle karşılaşmanız çok normaldir. Bunların önüne geçmek için dikkat etmeniz gereken hususları şöyle sıralayabiliriz: 

 • Stabil bir internet bağlantısına sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Mümkün olduğunca sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam tercih edin.
 • Arka planınızın mülakatı gerçekleştireceğiniz kişinin dikkatini dağıtacak bir görsel olmamasına özen gösterin.
 • Mülakatı gerçekleştireceğiniz ortamın iyi ışık almasını sağlayın. Mümkünse doğal ışığı değilse masa lambasını kullanarak ortamı aydınlatın.
 • Bilgisayarınızı önceden şarj edin ve gerekli güncellemeleri görüşme saatinden önce tamamlayın.

Online Mülakatta Başarılı Olmanız İçin 7 İpucu

 • Başvurduğunuz şirketi ve pozisyonu önceden detaylıca araştırdığınızdan emin olun.
 • İş görüşmelerinin vazgeçilmez sorularına hazırlıklı olun.
 • Mülakatta arka planın nasıl göründüğü çok önemlidir. Düzenli ve aydınlık bir ortamda video görüşme gerçekleştirmeniz insan kaynakları çalışanında güzel bir izlenim bırakacaktır.
 • Kamera açınızı omuz hizasından itibaren görünecek şekilde ayarlayın.
 • Başvuru yaptığınız şirketin kıyafet kodunu öğrenin ve mülakatta ona göre giyinin. Fazla rahat olmak veya fazla şık olmak sizi bir adım geriye düşürebilir.
 • Görüşmeyi gerçekleştireceğiniz video konferans uygulamasını önceden bilgisayarınıza indirip çalıştığından emin olun. Muhakkak önceden test edin.
 • En önemlisi doğal ve içinizden geldiği gibi davranın. Yüz yüze nasıl bir mülakat gerçekleştirecekseniz online ortamda da aynı şekilde davranın. 
 • Göz kontağı kurmayı online mülakatta da ihmal etmeyin.

Online Mülakatta Ne Giymeliyiz?

“Online mülakatta ne giyilmeli?” sorusu çok rastlanılan bir sorudur. Online görüşmelerde karşı tarafın ilk olarak dikkatini çekecek şey dış görünüştür ve ilk izlenim önemli bir detaydır. 

Bu sebeple aşağıda sıraladığımız birkaç önemli noktaya özen göstererek rakiplerinizden sıyrılmanız mümkündür.

 • İlk olarak şirketin “dress code”unu yani kıyafet kodunu araştırın ve buna uygun giyinmeye özen gösterin.
 • Abartıdan kaçının ve sadelikten yana olun.
 • Resmi giyinmeniz gerekiyorsa düz beyaz gömlek, ceket ve kumaş pantolon doğru bir tercih olabilir.
 • Smart casual kıyafet kodunu benimseyen bir şirketle görüşme gerçekleştirecekseniz daha sportif  ve yarı resmi kombinler tercih edebilirsiniz. Örneğin; mavi çizgili gömlek ve düz renk pantolon gibi.
 • Video mülakat gerçekleştirirken yalnızca omuz hizasından itibaren görüneceğiniz için seçeceğiniz alt giyim parçalarının önemsiz olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak ayağa kalkmanız gerekirse pijamayla veya şortla görünmek istemezsiniz, öyle değil mi? 🙂

Özet

İş ilanından sonraki aşama olan işe alım süreçlerinde artık pek çok işveren ve insan kaynakları departmanı online mülakatı tercih ediyor. 

Biz de sizin için bazı ipuçları ve tavsiyeler paylaştık.

Online mülakattan önce hazırlıklarınızı tamamlamanız işleri kolaylaştırabilir. Görüşmeye başlamadan önce bilgisayarınızı şarj edin, kamera açısını ayarlayın, video konferans uygulamasını indirin ve deneyin. Ayrıca, internet hızınızı kontrol edin ve sessiz bir ortam tercih edin.

Online mülakatlarda başarıyı yakalamak için ise; ön araştırma yapın, her mülakatta karşılaşabileceğiniz mülakat sorularına çalışın, aydınlık ve düzenli bir ortamda görüşmenizi gerçekleştirin. Ek olarak, kamera açınızı düzgünce ayarlayın ve video konferans uygulamasını önceden indirip test edin. 

Şirketin kıyafet koduna uygun giyinmek ise mülakatta şansınızı artıracak bir diğer önemli ipucudur.

Tüm bunlara ek olarak, olabildiğince dürüst olun ve doğal davranın. Kendiniz olduğunuzda mülakatı geçme şansınız her zaman daha yüksektir.

Online mülakatlarınızı gerçekleştirirken verilerinizin güvende olmasını istiyorsanız OctaMeet’i kullanabilirsiniz. Türkiye’de bulunan sağlayıcılarımızla verilerinizi yurt dışına çıkarmıyor, güvenle Türkiye’de depoluyoruz.

Hemen ücretsiz bir şekilde denemek için tıklayın!