Online Eğitimde İhtiyaç Duyulan 12 Video Konferans Özelliği

Online eğitim, COVID-19 pandemisine kadar hayatımızda şimdiki kadar yer bulamayan bir ifadeydi.

Pandemi sonrası süreçte fiziki eğitimi aksatan durumlar ile karşılaşıldığı zaman hayat kurtaran bir sistem haline geldi. Günümüzde ise normal şartlar altında bile başvurulan bir hal aldı.

Bu şekilde normalleşmesine rağmen hala verim açısından eğitim kurumlarını ve öğrencileri yeterince tatmin etmemektedir. Derslerden alınacak verimi birinci elden etkileyen en önemli faktör ise kullanılan video konferans uygulamasıdır. 

Online eğitim için tercih edilecek video konferans uygulamasında, dersin verimini doğrudan etkileyecek 12 adet özelliği sizler için detaylandırdık.

Ekran Paylaşma Özelliği

Online eğitimin temel ve en önemli özelliği olan ekran paylaşımı, öğrenciler ile interaktif bir iletişim kurmanın ilk adımıdır.

Yalnızca sesli olarak verimli şekilde ders işlemek olanaksız olduğu için kullandığınız video konferans uygulamasında ekran paylaşma özelliğinin bulunması, hayati bir önem taşımaktadır.

Katılımcı Kapasitesi

Bir video konferans uygulaması kullanırken toplantıya katılabilecek kişi sayısının sınıflardaki öğrenci sayıları için yetersiz olması can sıkıcı olacaktır.

Ayrıca teknolojik imkanları yetersiz olan eğitim kurumları için de birkaç sınıfın birleşerek online ders alma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir.

Bunun dışında da sınıfları oldukça kalabalık olan birçok eğitim kurumu bulunmaktadır. Öğrencilerin mağdur olmamaları için video konferans uygulaması seçerken bu özelliğin gözetilmesi oldukça önemlidir.

Uygulama İçi Mesajlaşma Özelliği

Uygulama içi mesajlaşma, katılımcıların hem kendi aralarında hem de toplantı sahibi ile aktif bir şekilde iletişimde bulunabilmeleri için çok önemlidir.

Ayrıca mikrofon özelliğine sahip olmayan kişilerin yalnızca mesajlaşma özelliği sayesinde toplantıya katılabileceklerini unutmamak gerekir.

Özel Toplantı Odalarına Ayrılma Özelliği

Özellikle genel toplantılar yapılırken daha küçük gruplarla verimli bir ilerleyiş için aranan en önemli özellik şüphesiz ki özel odalara ayrılma özelliğidir.

Bu özellik sayesinde toplantı sahibinin kontrolünde kalarak daha az kişili odalara ayrılabilir ve spesifik konular üzerine yoğunlaşılabilir.

Katılımcıların Ekrana Ortak Şekilde Müdahale Edebilmeleri

Katılımcıların ekrana etki edebilmeleri, ekran paylaşımının değerini birkaç kat yukarı çeken değerli bir özelliktir.

Ortak bir konu çalışması, test çözümü veya proje çalışması sırasında katılımcıların hep bir yandan ekrana yazabilmeleri veya çizim yapabilmeleri daha interaktif bir ders ortamı sağlayacaktır.

Toplantı Üzerinden Video İzleyebilme Özelliği

Ülkemizdeki internet kalitesinin çok kişilik görüntü paylaşımlı toplantılarda video izleme özelliğini kotarabilme açısından yeterli olup olmadığı tartışma konusudur ancak bunun da ötesinde, kişilerin sahip oldukları internet imkanı bile çokça farklılık göstermektedir.

Bu yüzden seçtiğiniz video konferans uygulamasında toplantı üzerinden video izleyebilme özelliğinin olması online dersler için hayat kurtarıcı özelliklerden bir tanesidir.

Anket, Quiz veya Dosya Paylaşımı

Genellikle, bu tarz paylaşımların uygulama içi mesajlaşma özelliği üzerinden linkler ile yapıldığına şahit oluruz ancak bu linkler, kimi zaman açılmaz kimi zaman ise istediğimiz randımanı sağlamazlar.

Böyle sorunlarla karşılaşmamak için hazırladığımız anketleri, quizleri veya ders dosyalarımızı toplantı üzerinden yükleyebileceğimiz bir sistemin uygulamada var olup olmamasına dikkat ederek seçmek, online dersin verimini artıracaktır.

Gürültü Önleyici

Toplantıya katılan kişilerin nasıl bir ortamda bulundukları ve ortamdaki sesler bütünü, dersi birinci elden etkileyen durumlardan biridir.

Öğrenciler evlerinde de olsalar toplantıya yansıyacak sesleri ancak belirli bir noktaya kadar engelleyebileceklerdir ve bu durum dersin verimini düşürecektir.

Gürültü önleme özelliği, etrafınızdaki sesleri aktif sesler olarak algılamaz ve yalnızca sizin ekrana karşı çıkardığınız sesleri toplantıya iletir.

Böylece, ders sırasında çıkabilecek uğultuların henüz en başından önlerini kesmiş olursunuz.

Toplantının KaydedilmesiOnline Eğitimde İhtiyaç Duyulan Video Konferans Özellikleri

Farz edelim ki tüm bu özelliklere dikkat ederek bir video konferans uygulaması tercih etmenize rağmen birkaç öğrenciniz hasta oldukları için 1 hafta boyunca online dersleri kaçırdılar. Bu öğrencilerin eksiğini nasıl gidereceğiz?

İşte, uygulama içinde toplantı kayıtlarının tutulması sayesinde öğrencilerinize kaçırdıkları derslerin kopyalarını göndererek oluşan farkı kolayca kapamalarını sağlayabilirsiniz.

Takvim Entegrasyonu

Online eğitim yapan kurumlarda derse katılan öğrenci sayısında fiziki eğitime nazaran bir düşüş yaşandığını görürüz. Bunun sebeplerinden birisi de öğrencilerin ders takvimini takip etmede sıkıntı yaşamalarıdır.

Bu nedenle; kurumunuzun oluşturduğu online derslerin, öğrencilerinizin bireysel olarak kullandıkları takvimlerine eklenmiş olması bu düşüşü bir hayli azaltacaktır.

Kullandığınız video konferans uygulamasının iCalendar, Microsoft Outlook ve Google Calendar gibi çeşitli takvim uygulamalarıyla entegre çalışıp çalışmadığını kontrol etmek bu noktada atabileceğiniz oldukça kritik bir adımdır.

Verilerin Korunması

Bu listenin en kritik konusu olan verilerin korunması mevzusu, yakın zamanda çok büyük şirketlerin bile karşı karşıya kaldığı büyük davalara yol açtı. Kimi şirketler verileri saklamayıp diğer şirketlere satmakla bile gündeme geldi.

Verilerinizin ülkemizde bulunan, güvenilir sunucularda korunması hem öğrencilerinizin hem de eğitim kurumunuzun güvenliği için gözden kaçırılmaması gereken bir konudur.

Ekonomik Olarak Uygun Olması

Sıraladığımız tüm bu özelliklerin değer kazanmasını sağlayan mevzu ise kurumunuz tarafından karşılanabilir bir ekonomik paket seçeneği sunulmasıdır.

Eğer bütçeniz, kullandığınız uygulamayı yalnızca 2-3 aylığına karşılayabiliyorsa bu özelliklerinin hiçbir anlamı kalmamaktadır.

Öğrencilerinizin sunduğunuz online eğitim hizmetinde verim almalarını ve siz de yaptığınız yatırımın karşılığını almak istiyorsanız saydığımız özelliklerin her biri çok önemlidir.

Eğer bu özelliklere tek bir paketle ve uygun fiyatla ulaşmak istiyorsanız OctaMeet tam sizlere göre!

Türkiye’nin yerli video konferans uygulaması OctaMeet’in online eğitim için kritik önem taşıyan özelliklerini 7 günlüğüne ücretsiz deneyimlemek için tıklayın!


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .