Mekana Bağlı Kalmadan Çalışmak: Dijital Göçebe Vizesi

İngilizcede digital nomad olarak bilinen dijital göçebe, kişilere belli bir lokasyona ve zamana bağlı kalmadan; istedikleri yerden istedikleri zamanda çalışma imkanı sunar. Digital nomad olabilmek için iyi bir internet bağlantısı, dijital bir yetenek gibi özelliklere sahip olmak gerekir.

Mekana bağlı kalmadan istediğiniz yerde çalışma imkanı sunan dijital göçebe vizesi, hem ülkelerin hem de kişilerin tercih ettiği bir şeydir. Vize alıp istediğiniz yerde çalışabilirsiniz ve o ülkenin ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

Bu yazıda dijital göçebe vizesinin nasıl alındığını ve bu vizeyi veren ülkelerin hangileri olduğunu, dijital göçebe olmak için yapılabilecek meslekleri ele alacağız ama önce dijital göçebenin ne olduğuna bakalım.

Dijital Göçebe Nedir?

Dijital göçebeler, hem çalışıp hem de gezmek isteyen kişilerdir. Dijital göçebe olmak kişilere, belirli mesai saatleri içerisinde belirli bir mekanda çalışmak yerine; istediği zamanda istediği yerde çalışma imkanı sunar.

Dijital göçebe için yetenek, kaliteli internet bağlantısı, öz disiplin, yabancı dil gibi özelliklere sahip olunması gerekir.

İstediğin yerden istediğin zamanda çalışabilme, yeni yerler keşfedip yeni insanlarla tanışma gibi avantajlara sahip olan dijital göçebe; zamanı doğru yönetememe, ekonomik durumun belirsiz olması gibi dezavantajlara da sahiptir.

Dijital göçebinin ne olduğu, hangi özelliklere sahip olunması gerektiği, avantajları ve dezavantajları gibi daha birçok bilgiye ulaşmak için tıklayın.

Dijital Göçebe Olarak Yapılabilecek MesleklerDijital Göçebe Vizesi Nasıl Alınır

Dijital göçebe olmak isteyen kişiler hangi mesleği yapabileceklerinden tam olarak emin olamıyorlar. Geniş yelpazeli iş imkanından size uygun olan mesleği seçerek dijital göçebe olabilirsiniz.

Dijital göçebe olarak yapılabilecek işler şu şekilde listelenebilir:

Blog Yazarlığı

Son zamanlarda en çok tercih edilen blog yazarlığı için çeşitli konularda özgün yazılar yazabilmek gerekir. Bağlı olduğunuz şirketin sizden istediği konulara dair ya da kendinize ait bir blog hesabı açarak ilgi alanlarınıza göre içerikler üretebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi

Bireysel ya da kurumsal çalışan kişiler işlerini diğer insanlara sosyal medya aracılığı ile duyururlar. Her platformun kendisine ait özellikleri ve dikkat edilmesi gereken hususları bulunmaktadır. Sosyal medya yöneticisi olarak bireysel ya da kurumsal hesapları platformun sahip olduğu özelliklere dikkat ederek yönetebilirsiniz.

Çevirmenlik

İyi seviyede yabancı diliniz varsa ve tercüme sırasında iki dilin de sahip olduğu dil bilgisi kurallarına hakimseniz çevirmenlik işi dijital göçebe sürecinizde sizin için uygun olabilir. İngilizce-Türkçe, Rusça-İngilizce dilleri gibi iki dil arasında çeviri yapacak kişilerin arandığı iş ilanlarına başvurarak ya da yöneticilere teklifte bulunarak tercümanlık kariyerinize başlayabilirsiniz.

Grafik Tasarımcı

Özgün tasarımlar yapabiliyorsanız, yaratıcıysanız bu işe bir şans verebilirsiniz. Sosyal medyalardaki gönderileri, blog hesaplarındaki kapak resimlerini ya da yazı içeriklerini yansıtan blog tasarımlarını yapabilirsiniz.

Yazılımcı

Dijital çağda en çok tercih edilen mesleklerin başında yazılım gelir. Front-end, back-end gibi alanlardan hangisinde kariyerinizi ilerletmek istediğinize karar verdikten sonra gerekli programları öğrenmeye başlayabilirsiniz. Belli seviyeye gelince iş ilanlarına başvurarak ya da siz iş teklifinde bulunarak dijital göçebe sürecine başlayabilirsiniz.

YouTuber

Hem gezip hem para kazanmak için uygun olabilecek mesleklerden birisi youtuberlıktır. Gittiğiniz yerleri kısa kısa videolara çekip bunları vlog haline getirebilirsiniz ve bu vlogu YouTube hesabınızda paylaşabilirsiniz. Görüntü ve ses kalitesi, geçişler videoların izlenmesini etkileyen unsurlardır. YouTuberlıkta belli bir seviyeye gelmek biraz zaman alabilir bu yüzden sabırlı olup pes etmemeniz çok önemlidir.

Seslendirme

Diksiyon, ses tonu ve seviyesi seslendirme için önemli kriterlerdir. Eğer diksiyonunuz iyiyse ve ses tonunuzun seviyesini duygu durumuna göre ayarlayabiliyorsanız bu işe de bir bakabilirsiniz. Seslendirme işini şiir, hikaye, reklam, kitap gibi alanlarda yapabilirsiniz.

Redaksiyon

Dil bilgisi kurallarını iyi biliyorsanız, yazım yanlışlarına ve noktalama işaretlerine dikkat ediyorsanız bu iş size göre olabilir. Redaksiyonda belgedeki, blog sayfasındaki, sosyal medya hesaplarındaki yazılarda yazım hatalarının bulunup bulunmadığına bakabilirsiniz.

Dijital Göçebe Vizesi Nasıl Alınır?Dijital Göçebe Vizesi Nasıl Alınır

Ülke sınırları dışında çalışmak için vizeye ihtiyaç vardır. Dijital göçebe vizesine sahip olmak için ev sahipliği yapan ülkeler dışında; vizeyi veren ülkelerden birinde bir işverenle veya şirketle çalışıyor olmak ya da her yerden yapabileceğiniz bir işe sahip olmak gerekiyor.

Ülkeler, ekonomik kalkınma için dijital göçebelerin önemli olduğunu düşünüyor. Bu yüzden ülkeler kişilere, “digital nomad visa” denilen dijital göçebe vizesi imkanı tanır. Dijital göçebe vizesi sayesinde hem seyahat edilen ülke hem de seyahat eden kişi kazanacaktır. Bu sebepten dolayı dijital göçebe vizeleri kazan-kazan sistemi için iyi bir örnektir.

Dijital göçebe vizesi alabilmek için aranan şartlar şu şekilde belirtilebilir:

 • iyi ve hızlı internet bağlantısına sahip olmak, 
 • temel ihtiyaçlarını ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecek iyi düzeyde maaş almak, 
 • dijital göçebe olabilmeye uygun bir işe sahip olmak,
 • uzaktan çalışırken kolaylıkla işleri halledebilmeye yarayacak ekipmanlara ve gerekli programları kullanabilecek yetkinliğe sahip olmak.

Dijital göçebe vizesi alma esnasında istenilen bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler şu şekildedir:

 • Pasaport, 
 • Sağlık raporu, 
 • Biyometrik fotoğraf, 
 • Vize başvuru formu, 
 • Maaş bordrosu, 
 • Vize ücretinin ödendiğine dair makbuz. 

Dijital göçebe vizesi almak için en doğru bilgiye; gitmeyi istediğiniz ülkenin konsolosluğunu arayıp bilgi alarak ya da dijital göçebe vizesi için gerekli belgelere ülkenin internet sitesinden ulaşabilirsiniz çünkü ülkeden ülkeye gereken evraklar ve şartlar değişiklik gösterebilir

Ülkenin konsolosluğu ile OCTAPULL’un OctaMeet ürününü kullanarak iletişim kurabilirsiniz. OctaMeet ile kolayca toplantı oluşturarak gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Demo ayarlamak için tıklayın.

Dijital göçebe vizesi veren birçok ülke bulunmaktadır. Avrupa’da veya dünyanın farklı yerlerinde digital nomad vizesi imkanı sağlayan ülkelere birlikte bakalım.

Dijital Göçebe Vizesi Veren Ülkeler

Yurt dışı sınırlarında lokasyona bağlı kalmadan çalışmak için vizeye sahip olmak gerekir. Birçok ülke, dijital göçebelerin ülkeye maddi manevi katkıda bulunması için vize imkanı sağlıyor.

Hangi ülkelerin vize için hangi şartları aradığını ele alalım.

İzlanda

İzlanda, vize için ayda 7000 Avro’nun üzerinde kazanan yüksek gelirli serbest çalışanları ya da yabancı bir şirketin çalışanlarını hedefliyor. Vize süresi altı aydır ve başvuru ücreti 86 €’dur.

Malta

Hırvatistan için dijital göçebe vizesi süresi bir yıldır.Vizeye başvuru ücreti 300 € olup aylık gelir gereksinimi 2700 €’dur.

Çek Cumhuriyeti

Dijital göçebeler, Çek Cumhuriyeti’ne uzun vadeli bir işletme veya serbest çalışma lisansı için başvurabilir. Başvuru ücreti 200 €’dur ve süresi bir yıla kadardır.

Estonya

Estonya dijital göçebe vize fırsatını 2020 senesinin yazında sundu. Vizenin süresi bir yıl olarak belirlendi ve altı ay uzatma imkanı sunuldu. Estonya’da altı aydan fazla bir süre kalırsanız vergi mükellefi olursunuz.

İspanya

AB üyesi olmayan bireylere beş yıla kadar çalışma ve yaşama şansı sunuyor. Bu vize için gereken aylık gelir gereksinimi 2000 €’dur.

Hırvatistan

Hırvatistan için dijital göçebe vizesi süresi bir yıldır ve yenileme imkanı bulunmaktadır.Vizeye başvuru ücreti yaklaşık 60 € olup gelir gereksinimi aylık ortalama 2300 €’dur.

Portekiz

Dijital göçebe vize imkanı, Portekiz dışındaki bir şirkette çalışan ya da serbest meslek sahibi olup AB vatandaşı olmayan bireylere sunulmuştur. Vize için gelir gereksinimi 2800 €’dur.

Bu ülkelere ek olarak dijital göçebe vizesi sunan ülkeleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Endonezya
 • Almanya
 • Dubai
 • Çin
 • Gürcistan
 • Mauritius
 • Kanada
 • Çekya
 • Yunanistan
 • Polonya
 • Meksika
 • Kanarya Adaları
 • Norveç

Dijital göçebelerin sayısının artmasıyla vize imkanı sunan ülkelerin sayısı da artmaya başladı. Dijital göçebe vizesi veren ülkeler içerisinde en uygun 5 yerin ele alındığı yazıyı okumanız size bir yol haritası çizebilir. Yazıya ulaşmak için tıklayın.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .