Çalışanların Psikolojik Sıkıntılarını Yönetmek: Liderlerin İzlemesi Gereken Yol Haritası

Günümüzde, pek çok açıdan yaşadığımız zor durumlar bizi sıkışmış, bunalmış, mutsuz ve çaresiz hissettiriyor.

Özellikle iş hayatındaki olumsuzluklar psikolojimiz üzerinde kötü etkiler bırakabiliyor.

Çalışanların psikolojik sıkıntıları, şirketler tarafından bakıldığında da arka plana atılmayıp dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Çalışanlar, şirketin imajını koruyan ve şirketi ileriye taşıyan kişilerdir. Onların psikolojik sıkıntıları, işlerindeki performanslarına da etki edecektir.

Çalışanların yaşadıkları psikolojik sorunları göz ardı etmek, şirket için olumsuz bir durum yaratacaktır. Bunun sonucunda oluşabilecek sorunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çalışanın motivasyonu ile işine yansıttığı performansı arasında paralel bir ilişki bulunmaktadır. Bir çalışan mutsuz ise işinde aksilikler olacaktır.
 • Stresli bir hayata sahip olan çalışan, iş yerinde sorunlar çıkaracaktır. Stres olduğu bir anda ekip arkadaşları ile çatışmalar yaşayabilir ve iş yerinde huzursuzluğa sebep olabilir.
 • Psikolojik sorunlar yaşayan bir çalışan, işini özveri ile yapmayacaktır bu da performansında düşüş olmasına sebebiyet verecektir.

Yöneticilerin bu durumlarda çalışanlarına verecekleri ilk tepkiler ve sonrasında uygulayacakları teknikler oldukça önem arz etmektedir.

Yönetici, çalışanının önce psikolojik problemini anlamalı, sonra anlayışlı bir şekilde karşılayıp çözüm üretmelidir.

Çalışanların Yaşayabileceği Psikolojik SıkıntılarYöneticiler Çalışanların Psikolojik Sıkıntılarını Nasıl Karşılamalı

Çalışanların psikolojik sıkıntıları, onların çalışma performanslarına da etki etmektedir. Çalışandan çalışana sorunlar aynı olmayıp farklılık göstermektedir.

Psikolojik problemlere şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • Çalışanınız sürekli ağlama krizleri yaşayabilir.
 • Çalışanınız işine tam adapte olmayabilir ve kendisini yetersiz hissedebilirler. Bu da onun depresyona belki de intihara sürüklenmesine sebebiyet verir.
 • İş yerinde herkesle uyumlu olan çalışanların psikolojik sıkıntılarından dolayı çalışma ortamında sıkıntılar çıkararak huzursuzluk yaratabilir.
 • Olumsuz ve stresli bir çalışma ortamı, diğer çalışanlarda da kaygı ve endişe gibi duyguların tetiklenmesine sebep olur.
 • İşine gereken önemi veren çalışanınız, bir anda kapasitesinin oldukça altında bir  performans sergileyebilir.

Eğer çalışanınız iş yerinde bu tarz tepkiler veriyorsa, psikolojik açıdan zor durumda olduğunu düşünebilirsiniz.

Yöneticiler Çalışanların Psikolojik Sıkıntılarına Nasıl Tepki Göstermelidir?

Yöneticilerin verecekleri ilk tepkiler çalışanlar için oldukça önemlidir.

Yöneticiler ılımlı bir tepki verdikleri zaman çalışanlar kendilerini daha güvende hissederler, böylelikle yöneticileriyle daha rahat bir şekilde sıkıntılarını paylaşabilir ve çözüme kolaylıkla ulaşabilirler.

Yöneticiler, çalışanlarda bir şeylerin ters gittiğini sezdiklerinde, çalışanlarına şu şekilde yaklaşabilirler:

 • İlk olarak yöneticiler, zamanında kendilerinin de bu süreçten geçtiklerini ve çalışanlarının da şu an aynı şeyleri yaşadıklarını unutmamalıdırlar.
 • Çalışanlara insani bir şekilde yaklaşım göstermek çok önemlidir. Onların da insan olduklarını, iş hayatlarında ve özel hayatlarında sıkıntılar yaşayabileceklerini anlayışla karşılamalılardır.
 • Çalışanların psikolojik sıkıntılarını görmemezlikten gelmemelilerdir. Onlara değer gördüklerini hissettirmelidirler.
 • Önce çalışanların hareketlerini gözlemlenilmelidir. “İşini eskisi gibi ilgili ve özenli yapıyor mu?”, “İş yerinde olumsuz bir tavır sergiliyor mu?” bunlar gibi sorunun kaynağı araştırılmalıdır.
 • Sonrasında da sorunlarla, bu sorunlara sebep olan noktalar hakkında bilgiler toplamak önemlidir. O kriterlere göre, çalışanların psikolojik sıkıntılar ile başa çıkmalarını sağlayacak çözümler üretilmelidir.

Çalışanların Psikolojik Sıkıntılarını Giderebilmek İçin Yöneticilere TavsiyelerYöneticiler Çalışanların Psikolojik Sıkıntılarını Nasıl Karşılamalı

Şirketlerde yüzlerce çalışan bulunmaktadır ve her çalışan farklı bir hayat hikayesine, karakter yapısına sahiptir. Herkeste oluşabilecek psikolojik sorunlar farklılık gösterebilir.

Yöneticiler, bu sıkıntılara sebep olan hususları bulduktan sonra onlara uygun çözümler üretmelilerdir. Hem şirketin prestiji için hem de çalışanın psikolojisi için oldukça önemlidir.

Farklı psikolojik sıkıntılara karşı alabileceğiniz aksiyonları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Psikolojik ve psikiyatrik destek için kaynak ve zaman ayrılmalıdır. Bunun için uzman kişilerden eğitimler organize edilebilir.
 • Personellerinizi iş ve özel yaşamlarından biraz uzaklaştıracak etkinlikler yapmak da bir o kadar önemlidir. Şirket içerisinde çalışanların hobi edinebileceği ya da spor yapabilecekleri alanlar oluşturabilir.
 • Çalışanların psikolojik sıkıntıları yaşadıkları en önemli yerlerden birisi iş yerleridir. Çalışanlar, çalışma yerlerinde strese maruz kalınca ve kendilerine değer verilmediğini hissettiklerinde depresyona girebilirler. Bunu önlemek için onların çalışma alanlarında iyileştirmeler yapılabilir.
 • Bazen çalışanlar kendilerini o gün halsiz veya yorgun hissettikleri için performansları düşebilir ve motivasyon eksikliği yaşayabilirler. Böyle durumlarda onlara izin konusunda esneklik sağlayın. Çalışanlar o iki gün içinde kendileriyle ya da sevdikleri ile biraz daha fazla vakit geçirmiş olurlar ve kendilerini mental açıdan daha iyi hissederler.
 • Bazen yöneticiler farkında olarak ya da olmayarak çalışanlarına fazla iş yükü vermektedirler. Çalışanlar görevlerini zamanında teslim edemedikleri için stres altında olabilirler. Bu yüzden çalışanların iş yükü biraz daha hafifletilebilir. Böylelikle onların stres seviyesini, biraz daha minimum düzeye indirmelerine yardımcı olursunuz.
 • Kendini geliştirememe durumu çalışanlar üzerinde olumsuz etki oluşturan bir unsurdur. Bu sebepten ötürü çalışanlara yaptıkları işlerde geri bildirimler vermek oldukça önemlidir. Geri dönüşler, çalışanların kişisel gelişimlerine pozitif bir yönde etki eder. Eksik yönlerini kapatarak onların gelişmelerini sağlamış olursunuz ve yetersiz hissetmelerinin önüne geçebilirsiniz.
 • Onlara: “Toplantılarda eskisi gibi katılım göstermiyorsun, bir sorunun mu var?”, “Nasılsın? Bugün biraz durgun gibisin, benimle paylaşmak ister misin?” gibi sorular yöneltin. Bu, çalışanlarınıza yalnız olmadıklarını hissettir ve kapısını her zaman çalabilecekleri bir yöneticisi olduğunu gösterir. Çünkü belki de onların en çok istedikleri şey, birisiyle içindeki duygu ve düşünceleri paylaşmaktır.

Çalışanlarınızla birebir iletişim kurabilmek, onlara yanında olduklarını hissettirebilmek ve sorunlarına karşı birlikte bir çözüm üretebilmek için OCTAPULL’un OctaMeet ürününü kullanabilirsiniz. OctaMeet sayesinde çalışanlarınız ile hemen bir toplantı oluşturabilir ve iletişim halinde kalabilirsiniz. 7 gün ücretsiz denemek için hemen tıklayın.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .