İş ve Özel Yaşam Dengesini Sağlamak İçin 5 Tavsiye

Birçok çalışan tarafından tercih edilen bu evden çalışma yöntemi, çalışan kişi için iş ve özel yaşam dengesini sağlamak konusunda bazı handikaplara yol açabiliyor.

Gelişen günümüz teknolojileri ile birlikte evden çalışma diğer bilinen adıyla uzaktan çalışma yöntemi yeni çalışma türleri arasında yerini çoktan aldı. Dünya çapında yaşanan pandemi süreci, hibrit ve  uzaktan çalışma yöntemlerini hayatımıza dahil etti. 

İşverenler ve çalışanlar arasındaki bağlantıyı bir üst seviyeye çıkaran bu çalışma türü, pandemi süreci sonrası popülaritesini korumaya devam ediyor. 

Uzaktan çalışma programından daha iyi bir verim almak ve sürekliliği sağlayabilmek önemlidir. Evden çalışan ya da çalışmayı düşünen kişilere iş ve özel yaşam arasındaki sınırları oluşturmaları konusunda 5 tavsiye: 

  1. Ev ortamında uygun bir çalışma alanının belirlenmelidir.
  2. Kişiye uygun çalışma programı hazırlanmalıdır.
  3. Hareketsiz kalınmamalıdır. 
  4. Çalışan kişi; kendine, ailesine ve çevresine zaman ayırmalıdır.
  5. Motivasyon korunmalı, süreklilik sağlanmalıdır. 

1. Ev Ortamında Uygun Bir Çalışma Alanı Belirlenmelidir

Evden çalışırken iş ve özel yaşam dengesini sağlayabilmek için kişinin kendisine ait bir çalışma ortamına sahip olması oldukça önemlidir. Ev içinde bulunan sabit bir oda veya bir alan belirlemek iş akışının verimini artıracaktır. 

Evden çalışırken, çalışma saatleri içinde bu çalışma ortamında bulunmak iş ve görev sorumluluğunun hatırlanmasında faydalı olacaktır. Uzaktan çalışma gerekliliklerine uygun olarak ev ortamında bir nevi ofis ortamını yaratılması gerekir. 

Çalışanın ofiste ihtiyaç duyabileceği unsurların elinin altında, ulaşılabilir bir konumda olması önemlidir. Evden çalışırken iş ile alakalı araç veya teknolojik cihazların bu çalışma ortamında bulunması çalışanın işini kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır. 

Diğer bir önemli nokta ise uzaktan çalışırken de ofiste elde edilen verimi yakalamak. Evde oluşturulan çalışma ortamı olabildiğince dikkat dağıtıcı unsurlardan arındırmak kişinin faydasına olacaktır. 

Sesten, gürültüden ya da çalışma düzenini etkileyebilecek herhangi bir unsurdan arındırılmış olması çalışanın istikrarını korunmasına katkı sağlayacaktır. Çalışan işini tamamladıktan sonra bu ortamdan ayrıldığında görev bilincinden çıkarak kendi günlük özel yaşamına devam edebilecektir. 

Evin yalnızca çalışma ortamından ibaret olmadığı yalnızca belirlenen saat ve program dahilinde, belirli bir ortamda gerçekleştirildiği bilincini kazanacaktır. İş stresini ve görev bilincini çalışma saatleri içerisinde bırakarak mesai saatleri dışında kendi hayatına devam edebilecektir. 

Böylelikle evden çalışan kişi çalışma saatleri içinde görevlerini başarıyla gerçekleştirecek, evden çalışırken özel yaşam ve iş sınırlarını belirleyecektir. 

2. Kişiye Uygun Çalışma Programı HazırlanmalıdırEvden Çalışırken İş Ve Özel Yaşam Dengesini Sağlamak için 5 Tavsiye

Kişi evden çalışma düzenini iş gerekliliklerine uygun bir şekilde düzenlediğinde uzaktan çalışmak iyi bir tercih olabilir. Evden çalışan kişiler çalışma programını kendi saatlerine uygun bir şekilde ayarlayabilme imkanına sahiptir. 

Kişiler kendi özel yaşamlarına uygun çalışma saatlerini belirleyerek yalnızca bu saatler içerisinde çalışacağının bilincinde olur. Evden çalışmak kişiyi saat konusunda serbest bıraksa da ofis ortamında belirlenen çalışma saati ve mola düzeni gibi unsurlardan mahrum bırakabilmektedir. 

Çalışan kişi, programı kendine uygun bir şekilde uyarlamadığında işte verimsizlik ve motivasyon düşüklüğü gibi sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bu yüzden evden çalışan kişi bu mola saatlerini kendi hazırladığı çalışma programına dahil etmelidir. 

Çalışma saatleri içerisinde ev ortamında bulunulması evden çalışanlar için dikkat dağıtıcı bir unsur olabilir. Kişi, ev ortamında bulunsa dahi çalışma saatlerinde evdeki sorumluluklardan olabildiğince izole olmalıdır. 

Çalışırken aynı zamanda evin düzenini, temizliğini ya da en basitinden akşam yemeği olarak ne hazırlayacağını düşünmesine neden olabilir. Bu nedenle belirli bir iş programı çalışma saatlerini sadık kalarak iş ve özel yaşam dengesini korunmalıdır.

3. Hareketsiz Kalınmamalıdır

Ofiste çalışan kişiler, ulaşımı sağlamak amacıyla işe giderken ya da işten dönerken hareket halindedir. Yemek molalarında yemek yemek için bile belirli bir mesafeyi yürümeleri gerekmektedir. 

Evden çalışan kişiler ise tüm bu hareket durumunu ortadan kaldırarak belirli ekipmanlar aracılığıyla işlerini bulundukları ortamdan gerçekleştirebilir. Tam da bu nokta sürekli ev ortamında bulunmasından kaynaklı evden çalışan kişi için minimum hareketlilik kişinin fiziksel ve psikolojik anlamda zorlanmasına neden olabilmektedir. 

Bu hareketsizlikten dolayı kişi bunalmış, depresif veya yetersiz hissedebilmektedir. Tüm bu durumlar kişinin iş verimliliğini düşürerek sorumluluklarını yerine getirmesine engel olacaktır. 

Bu durumda ev içinde veya bir spor salonunda kişinin kendi çalışma saatlerine uygun bir hareket programı belirlemesi faydalı olacaktır.  Açık havada yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ya da markete yürüyerek gitmek de evden çalışan kişiye iyi gelecektir.

Bu faaliyetler uzaktan çalışma düzeninde kişiye ev ortamında sıkışmışlık hissi vermeyecek, hayatındaki iş ve özel yaşam dengesini korumaya yardımcı olacaktır.

4. Çalışan Kişi Kendine ve Çevresine Zaman AyırmalıdırEvden Çalışırken İş Ve Özel Yaşam Dengesini Sağlamak için 5 Tavsiye

Evden çalışan kişiler ofis ortamına dahil olmamasından kaynaklı izole, yalnız ve sosyallikten uzakta hissedebilir, bu izole olma süreci kişinin kendi içine kapanmasına yol açabilir. Bu durum kişinin çalışma motivasyonunu direkt olarak etkilemektedir. 

Sosyallikten uzak, yalnızca eve kapanmış bir şekilde düzeni sağlamak kişiye uzun vadede yarardan çok zarar getirecektir. Evden çalışan kişilerin iş saatleri içinde elde edemediği sosyalleşme faktörünü çalışma saatleri dışında elde etmesi mümkündür. 

Mesai saatleri dışında uzaktan çalışan kişi ailesine ve kendisine vakit ayırması tavsiye edilebilir. Çalışma saatleri bittiğinde evden çalışan kişinin ailesiyle bir akşam yemeği yemesi, arkadaşlarıyla buluşma planları yapması gibi etkinlikler iş ve özel yaşamındaki sınırları net bir şekilde çizmesine yardımcı olacaktır. 

Evden çalışan kişini bu sosyal aktivitelere çalışma programı çerçevesinde dahil olarak iş ve özel yaşamında da dengeyi sağlamalıdır. Günlük hayatında yalnızca ev ortamında bulunduğu ve iş arkadaşlarından, sosyal çevresinden uzak bir şekilde çalıştığı izolasyon durumunu sosyallikten uzaklaşmayarak sağlamalıdır. 

Evden çalışma programına uygun olarak çalışanın hayat düzeni içerisinde kendini var ederek normal hayat düzenini sürdürmeye devam etmesi gerekmektedir.

5. Motivasyon Korunmalı ve Süreklilik Sağlanmalıdır

Kulağa klişe bir tavsiye gibi gelse de evden çalışma sisteminde motivasyonu korumak oldukça önemli bir etken. Öncelikle bu konuda yalnız olunmadığının bilincinde olunması gerekir. 

Dünyanın birçok yerinde birçok çalışan evden çalışma yöntemini tercih etmektedir. Evden çalışma sisteminin, evden çalışan kişiye sağladığı avantajları göz önünde bulundurması önemlidir. 

Bu çalışma programı dahilinde kişi kendi özel yaşam düzenine göre çalışma programını belirleme özgürlüğüne sahiptir. Ofiste çalışan kişinin, ofiste ofis kurallarına uyma zorunluluğu olduğu unutulmamalıdır.

Evden çalışırken de ev içinde kişiyi mutlu edecek ve motivasyonunu korumasını sağlayacak etkinliklerle uğraşması tavsiye edilmektedir. Ofise ulaşım sağlayacağı vakitler yerine kendine güzel bir kahvaltı hazırlamak, kendini iyi hissettiği ev kıyafetleri dışında bir kıyafet giymek ya da kişisel hijyenine özen göstermek örnek olarak verilebilir. 

Aynı zamanda uzaktan çalışmanın beraberinde getirdiği esnek çalışma saatleri ile çevrim içi eğitim programlarına katılım sağlanabilir. Çalışma saatlerinde kişinin dikkatini etkilemeyecek düzeyde müzik dinlenmesi ya da çalışma ortamının motivasyonu arttıracak şekilde düzenlenmesi de faydalı olabilir.

Kişinin evden çalışma programını süreklilikte tutabilmesi ve bu süreklilik için gerekli motivasyonu yakalayabilmesi için kişinin iş ve özel yaşam dengesini de sağlayabilmesi gerekir. Tüm bu tavsiyeler doğrultusunda evden çalışan kişi uzaktan çalışma programından en iyi verimi alacaktır. 


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .