Uzaktan Çalışanların Çalışma Motivasyonu Nasıl Artırılabilir?

Ofisten uzak kaldığımız her geçen gün çalışma motivasyonumuzda da eksikler yaşıyor olabiliriz.

Ofisten çalışırken  motivasyonumuzu artıran pek çok etken bulunmaktadır. Evden çalışırken bu etkenlerden uzak kalmak, kendi motivasyonumuzu kaybetmemize; zaman zaman yetersiz veya eksik hissetmemize neden oluyor olabilir.

Yöneticiler için de bu durum oldukça zordur. İşlerin tam ve zamanında son teslim tarihine yetişebilmesi için çalışanların motivasyonunun yüksek olması gerekmektedir.

Evden Çalışanlara Motivasyon Önerileri

Çalışanların işlerine karşı motivasyonları düştüğü durumlarda uzaktan çalışma düzeninde birtakım değişiklikler yapması gerektiğini anlayacaktır. Bunun için uygulayabilecekleri bazı ipuçları bulunmaktadır.

Yataktan çıkın

Uzaktan çalışırken çalışanların en büyük sorunlarından biri sadece tek bir işe odaklı çalışma ortamı oluşturmamalarıdır. 

Muhakkak bir çalışma odanız olsun. Çalışma odası oluşturma imkanınız yoksa bile bir çalışma masası edinin ve yalnızca bu alanda çalışın. 

Mutfak masasında veya yatakta çalışmaktan uzaklaştığınızda işlere olan motivasyonunuzun nasıl yükseldiğine şaşıracaksınız.

Programlı çalışın

Yapılması gereken işleri önem sırasına göre ve teslim tarihine göre programlamalısınız. Aksi takdirde hem motivasyon kaybı hem de stres sizi bekliyor. Bunlar da performansınızı düşürüyor.

Çalışanlar acil olan işleri gerçekleştirmedikleri için sürekli gün boyu bunun stresini yaşarlar. Her an yöneticilerinin bu konuyla ilgili soru sorduğunda nasıl cevaplayacaklarını düşünmekten diğer işlere de odaklanamazlar.

Veya tüm ayı projeyle ilgili bir şey yapmadan geçirdikten sonra teslim tarihine birkaç gün kala tüm projeyi yapmak verimsiz olacaktır.

Böyle durumlarla karşılaşmamak için günlük, haftalık, aylık program yapmak hem işleri yoluna koyar hem de motivasyon sağlar.

İş yaşam dengesini sağlayın

Home office çalışırken sürekli işlerin arasında kaybolmak ya da sürekli işten uzak kalıp evde başka şeylere vakit harcamak motivasyon kaybına neden olacaktır.

İş yaşam dengesini kurmak özellikle uzaktan çalışılan günlerde oldukça önemlidir.

Mesai saatlerinde iş dışında başka aile üyelerine veya arkadaşlara vakit ayırmadan yalnızca iş arkadaşlarıyla iş hakkında görüşmek ve görevini yerine getirmek bunun ilk adımıdır.

İkinci adımı ise mesai saati dışında işle ilgili her şeyi bir kenara bırakıp aile veya arkadaşlarla vakit geçirmektir. 

Ertesi gün motivasyonun düşük olmaması için işleri tamamlamayı da ara vermeyi de mesai günlerinde dengelemek gerekir.

Yöneticilere Motivasyon Artırmak İçin Öneriler 

İş yerinde yöneticilerin çalışanlarını motive etmek için kullandığı yöntemlere ek olarak evden çalışırken de uygulanabilecek bazı tüyolar bulunmaktadır. Bunları sizler için listeledik.

Çalışanlara gerekli olan çalışma araçlarını sağlayın

Şirketlerin çalışanlarının ofisteki gibi çalışmalarına devam edebilmesi için onlara şirkette kullandıkları araçları ve ortamı da sağlıyor olabilmeleri gerekir. 

Bu bir çalışma masası, ergonomik sandalye, dizüstü bilgisayar veya tablet olabilir. 

Çalışanlarınıza bunları tedarik edin ve ofiste sahip olup evde sahip olmadıkları neye ihtiyaçları olduğunu öğrenin.

Çalışanlarınızı takdir edin

Çalışanlarınız uzakta da olsa çalışanlarınızın yaptıkları işlerden haberdar olun ve onları sık sık takdir edin. 

Bu küçük bir hediye ile veya yeri geldiğinde terfi ile olabilir. Örneğin; büyük bir satış gerçekleştiren çalışanınıza tüm ekiple toplantı yaparken teşekkürlerinizi sunabilirsiniz. 

Şirkete bu büyük katkısından dolayı ona uzaktan çalışırken işine yarayabilecek bluetooth kulaklık alabilirsiniz veya bir hediye çeki gönderebilirsiniz. 

Böylece çalışanlarınızı daha bağlı hissettirebilirsiniz. 

Tatlı bir rekabet ortamı yaratın

İş arkadaşlarıyla bir yarış halinde olmak çalışanların yaptıkları işe daha fazla özenmelerine yardımcı olacaktır. 

Böyle bir ortamda herkes sınırlarını daha da zorlayacak ve yaratıcı taraflarını daha fazla ortaya çıkaracaktır. 

Özellikle işin ucunda ufak bir sürpriz hediye varsa çalışma isteğinin düştüğü durumlarda kullanılacak en güzel yöntem küçük bir yarışma başlatmaktır.

Ekip çalışmasını destekleyin

Çalışanlar diğer çalışanlarla birlikte bir iş çıkardığında hem sosyalleşmiş hem de motive olmuş olurlar.

 Çünkü birlikte çalışırken beyin fırtınası yaparlar ve sorumlulukları belirli aralıklarla toplantılar düzenleyip bir arada yaparak sıkılmadan tamamlama şansı bulurlar. Bunu ise OctaMeet veya Octapull Pro ile gerçekleştirebilirler.

Böylece yalnızken yaşadıkları tıkanıklıklar, sıkıntılar ve demotive ruh halinden kurtulmuş olurlar.

Özel günleri hatırlayın

Çalışanların önemli günlerde yalnız değil değerli hissetmesi gerekir. Doğum günü, bayram, yeni yıl, yıl dönümü gibi özel günleri hatırlamak çalışanlara kendilerini oldukça değerli hissettirecektir.

Özellikle uzaktan çalışılan yani toplumdan izole geçen günlerde bunların hatırlanması bir motivasyon kaynağıdır. 

Ayrıca online etkinlikler ile bu özel günleri kutlamak da günlük rutin çalışma düzeninden farklı bir an yaşattığı için çalışanlarınızın motivasyonlarını ve işe bağlılıklarını pozitif yönde etkileyecektir.

Özet

Genel olarak baktığımızda, neredeyse tüm dünyanın uzaktan çalışma modeline fazlasıyla adapte olduğu şu günlerde, motivasyonu yüksek tutmak için çalışanların da yöneticilerin de elini taşın altına koyması gerekmektedir.

Çalışanlar programlı olarak, kişisel iş yaşam dengelerini sağlayarak, yalnızca iş için kullandıkları çalışma ortamı yaratarak motivasyonlarını yüksek tutabilirler.

Ayrıca yöneticiler de çalışanları için motivasyon artırıcı birkaç adım atabilir. Bunlar; çalışanları takdir etmek, çalışanlara gerekli olan çalışma araçlarını temin etmek, tatlı bir rekabet ortamı yaratmak, ekip çalışmasını desteklemek olabilir.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .