2021’de Dijital Dönüşüm Hakkında Öğrendiğimiz 5 Şey

Koronavirüs salgınından bile önce, dijital dönüşüm CEO’lar için bir numaralı öncelikti. 

Farklı sektörlerden şirketler dijital dönüşümün önemini çoktan kavramıştı. Yeni teknolojileri ve çalışma modellerini şirketlere adapte etmek ve müşteri odaklı bir yapı oluşturmak, iş dünyasında rekabetçi kalmak için bir numaralı gerekliliklerden birisi idi.

Hatta 2021’de araştırmalar, küçük ve orta ölçekli şirketlerin eğer dijital platformlarda satış yapmasalardı koronavirüs pandemisini atlatamayacaklarını gösteriyor.

Bütün bunlara rağmen, Bain’in yaptığı bir ankete göre, yöneticilerin sadece %4’ü tüm dijital dönüşüm hedeflerini gerçekleştirdiklerini söylerken, %30’u hedeflerinin yarısını bile gerçekleştiremediklerini gösteriyor. Pandemiden önce dijital dönüşüm hazırlıklarını planlayan şirketler, dünyanın tersine döndüğü pandeminin sonuçlarına daha hazırdı.

COVID-19, dijital dönüşümü adeta roket takarak hızlandırdı, bu dönüşüm daha önce hiç bu kadar önemli olmamıştı. Güneydoğu Asya’da günümüzde 350 milyon dijital müşteri bulunuyor, bunların 60 milyonu pandemi başladıktan sonra bu kervana katıldı. 
Dijital tüketim artık hayatın değişmez bir parçası ve eğer şirketler başarılı olmak istiyorsa, müşterilerinin isteklerini karşılamak zorunda. 

Bu hızlı dijitale geçiş süreci, bize dijital dönüşümün geleceği hakkında 5 önemli şey öğretti.

  • Teknoloji dönüşümü olmadan dijital dönüşüm olmaz. Modern ve esnek bir teknoloji altyapısı olmadan dijital dönüşüm düşünülemez bile. Rekabetçilikte avantajı yakalamak için anahtar noktalardan birisi, modern ve doğru teknolojilerin kullanımı olarak gözüküyor.
  • İnsanları ve çalışma modellerini değiştirmek, kullanılan teknolojileri değiştirmekten daha zor. Çalışanların yeteneklerini ve alışık oldukları çalışma kültürlerini en baştan tespit etmek, süreç içerisinde karşınıza çıkacak engelleri aşmanız için kritik bir konumda.
  • Sponsorlar, başarı için çok önemli. Yönetim kurulunun ve üst pozisyon çalışanların bu süreçte rol modellik yapmaları, büyük ölçekte dijital dönüşüme geçiş için kritik bir önem taşıyor.
  • Yenilik, özgürlük ve risk alma gerektirir. Şirketin farklı departmanlarına yenilik yapmaları için sorumluluk verin.
  • Dijital dönüşüm bir gecede gerçekleşmez. Tüm operasyonları bir anda dönüştürmek yerine, belli alanlarda dönüşüme başlayın ve ardından geliştirmeye çalışın.

Bütün bu noktaların yanında, çevre krizi için de dijital dönüşüm bir çözüm olabilir. Sürdürülebilir bir ekonomi yaratmak için ihtiyaç duyulan dijital dönüşümün gelmesi, insanlığın bir sonraki çağına geçmemize yardımcı olabilir.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .