VCaaS Nedir?

Video, bugün dünyanın en popüler iletişim yöntemlerinden birisidir. Seyahat ihtiyacını ortadan kaldıran video, insanları yüz yüze bir araya getirmenin hızlı ve kolay bir yolunu sunar. Dahası, yöneticileri her yerde ve her zaman çalışanları ile iletişim halinde tutar.

Üretkenliği artırmak için fiziksel olarak yüz yüze görüşmeye veya toplantı odasında düzenlenen sıkıcı bir toplantıya artık gerek yok.  Video, gerçek hayattaki bir görüşmenin yarattığı tüm farkları sanal dünyaya da getiriyor. Bloomberg’in 2025 yılına kadar video konferans için 6,7 milyar dolarlık bir değer öngörmesi şaşırtıcı değil. 

VCaaS (Hizmet Olarak Video Konferans) dijital dünyadaki iki önemli trendi bir araya getiriyor. VCaaS ile şirketler ihtiyaç duydukları tüm video teknolojisine bulut teknolojisi üzerinden erişebiliyor. Ofisinizde herhangi bir karmaşık teknoloji barındırmanıza gerek yok. Bunun yerine, tek yapmanız gereken bir düğmeyi tıklamak. Bir kameranız ve mikrofonunuz varsa, zaten işin yarısını hallettiniz demektir.

Hizmet Olarak Video Konferans (VCaaS)

“Hizmet olarak” video konferans, bulut pazara açılma stratejisinden yararlanır. Bu çözüm, bir platformdan video konferans hizmeti satın alabileceğiniz ve internet bağlantısı olan herhangi bir yerden dilediğiniz şekilde kullanabileceğiniz anlamına gelir.

VCaaS araçları, akıllı telefonlarda ve tabletlerde, multimedya masa telefonlarında, tak-çalıştır toplantı odası kitlerinde ve bilgisayarlarda kullanılabilir. Bu bulut tabanlı hizmetin esnekliği, herkesin dahil olabileceği anlamına gelir. Gelişmiş bir teknoloji ekibi ve çok fazla bütçesi olmayan işletmeler bile videoyu kullanabilir. 

Eski video altyapılarının ömrünün sonuna yaklaşmaya başlamasıyla VCaaS’ın popülaritesi son yıllarda arttı. Pek çok şirket, çoktan bulut teknolojisine geçiş yaptı bile. Bulut tabanlı ‘hizmet olarak’ teknolojileri gün geçtikçe büyümeye devam ediyor.

Video, diğer “hizmet olarak” ürünlerle aynı modeli izler. Yazılım aboneliğinden başka bir şey olmadan, buluttaki en son video teknolojisine erişebilirsiniz. Karmaşık kurulumlar veya bakımlar söz konusu değildir. Perde arkasında her şey sizin için halledilir.

VCaaS birçok farklı şekil ve boyutta gelse de en popüler platformlardan bazıları aşağıdakiler gibi benzer özelliklere sahiptir:


Yenilikçi teknolojiye erişim: VCaaS, işletmelerin bir tuşa dokunarak özel arka planlar ve HD konferans gibi şeylere erişmesine izin verebilir. 

Donanım esnekliği: Bir VCaas abonelikleri konferans araçları, toplantı odaları, telefon ve bilgisayar gibi geniş bir yelpazede bulunan farklı çeşitteki araçlarda çalışabilir.

 • Basitlik: VCaaS, video konferansı daha erişilebilir hale getirmekle ilgilidir. Çoğu zaman, bir bağlantı veya bir tuşa basmak dışında hiçbir şey olmadan bir konferans başlatabilirsiniz.

 • Minimum bakım: VCaaS platformu, güvenlikten güncellemelere kadar her şeyle ilgilenir. Bu, ekibiniz ve sizin için daha az iş anlamına gelir.

Entegrasyonlar: VCaaS çözümleri, genellikle envanterinizdeki mevcut teknolojilerle birlikte çalışabilir. 

Öncelikli İletişim Aracı – Video

VCaaS’a olan talep, ‘video’ için gittikçe artan ihtiyaçla destekleniyor. Şirketler, uzaktan ve mobil çalışan personellerine stratejiler üretmek için gittikçe daha fazla videoya güveniyor. Ofisiniz olmasa bile, üretken bir iş gücü oluşturmak için videoya güvenebiliyorsunuz.

Stanford ve diğer önde gelen kuruluşlarda yapılan çalışmalar uzaktan çalışmanın değerini kanıtlamaya devam ederken, video ihtiyacı da devam edecek. Dahası, ‘hizmet olarak videonun’ önemi gittikçe artacak. Bulut teknolojisi, video hizmetlerini nasıl isterse değiştirmeleri için gereken özgürlüğü sağlayacak.  

Bu durum, bazı işletmeler için 5G yerine 4K VE HD konferans gibi şeyleri benimsemek anlamına gelebilir. Diğerleri için, görüntülü toplantılar düzenlerken sanal asistanlardan yardım almak veya toplantı katılımcılarını tanımak için bilgisayar taraması gibi şeyleri keşfetme özgürlüğüne sahip olmak anlamına gelebilir. Gelecekte, VR ve AR kullanan VCaaS çözümleri için bile bir yer olabilir.

Aynı zamanda, ‘hizmet olarak video konferans’, modern işletmelerin ihtiyaç duydukları teknolojiye uygun fiyata erişmelerine de olanak tanır. Sık kullanmayacakları karmaşık bir sisteme para ödemek yerine, aldığınız video konferans hizmetinden aşağıdaki gibi özellikleri ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz:

• İş birliği ve planlama araçlarıyla entegrasyonlar,

• Ekran ve dosya paylaşımı desteği,

• Webinar ve yayın yapma desteği,

• HD yayınlara erişim,

• Toplantı odaları ve hızlı toplanmalar.

VCaaS’ın Geleceği

VCaaS veya ‘bir hizmet olarak video konferans’, her büyüklükteki işletmenin videonun avantajlarını keşfetmesini sağlar. Bu, ekip üyeleri arasında gelişmiş iş birliği için videodan yararlanmak anlamına gelir. Ayrıca, çalışanlarla bağlantı kurmanın ve küresel kuruluşlar için işletme çapında webinarlara ev sahipliği yapmanın bir yolu olarak videoyu kullanmak anlamına da gelebilir.

Bazı şirketler, müşteri hizmetleri için alternatif bir kanal olarak videoyu kullanmaya bile başlıyorlar. Özellikle B2B ortamında, doğru VCaaS araçlarına erişim, şirketlerin olası müşterilere etkili sunumlar yapmasına olanak sağlayabilir. Tüm bunların yanında, bu profesyonel sanal toplantı odaları, seyahat ve toplantı masraflarını azaltmanıza yardımcı oluyor.

VCaaS, müşteriniz ile görüşmeniz için gerekli olan tüm altyapıyı sağlayarak, size sadece müşterinize odaklanmanız için alan yaratır. İşlerin arka planını halleden bir VCaaS sağlayıcınız olduğu zaman, ekibinizi desteklemeye ve onlarla daha fazla vakit geçirmeye vaktiniz olur.

Biz geleceğe doğru ilerlerken; bulut tabanlı teknoloji, eski teknolojilerin karmaşıklığını alt etmeye ve yeni nesle yol açmaya devam edecek. Video konferans araçları, sanal asistanlar ve yerleşik yapay zeka ile birlikte gelecek, böylece şirketler görüşmeleri hakkında daha iyi içgörüler elde edebilecekler.
Video kültürünün çılgınlar gibi yayıldığı bu çağda, sadece ‘hizmet olarak video konferans’ kullanan şirketler gerekli esnekliğe sahip olacaklar.

VCaaS, şirketlerle beraber büyüyecek. 

Öncü Türk VCaaS Sağlayıcısı: OCTAPULL

Türkiye’de VCaaS alanına öncülük etmek isteyen OCTAPULL, ücretsiz video konferans platformunun yanı sıra, işletmeler için de profesyonel çözümler sunuyor. Dünya üzerinde hizmet sağlayan pek çok VCaaS sağlayıcısı olmasına rağmen; OCTAPULL sadece Türkiye’nin ilk VCaaS sağlayıcısı olmasıyla değil, OctaSales ile sunduğu, dünyadaki ilk örneği olan uzaktan kanal yönetimi (Distant Channel Management: DCM) iş modeliyle de öne çıkıyor.

‘Hizmet olarak Video Konferans’ platformlarının tüm özelliklerine sahip olan OCTAPULL; OctaSales ile şirketlerin yapacakları görüşmeleri planlamasını, gerçekleştirmesini ve raporlamasını sağlıyor. Bütün bunları tek bir çatı altında toplayarak şirketlere işleri daha kolay yönetmeleri ve verimliliklerini artırmaları için de fırsat sunuyor.

Türkçe ve İngilizce dillerinde destek sağlayan OCTAPULL’un; Octapull Free, OctaMeet, ve OctaSales ürünlerine AppStore ve Google Play üzerinden OCTAPULL uygulamasını indirerek, ya da internet sitemiz üzerinden inceleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.  

Faydalanılan Kaynaklar UCTODAY

OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .