Soğuk Satış Nedir?

Satış, farklı aşamalardan oluşur. Öncelikle satmak istediğiniz bir ürünün olması gerekir; önce ürünü tasarlamak, ardından üretmek, pazarlamasını yapmak ve en sonda satış yapılması gerekmektedir. Satıştan sonra da müşteri hizmetleri kısmı devreye girer. 

Satış, farklı türlerden oluşur. Bu türler satışın yerine, şekline, müşteriye göre değişebilir. Soğuk satış ve sıcak satış bu türlerden ikisidir. Sahada yüz yüze ve anında gerçekleştirilen satışlara sıcak satış denirken, soğuk satışta ürün teslimatı hemen gerçekleşmez. 
İki satış yönteminin de kendi avantajları bulunur. Satış yaparken amacınızın ne olduğunu belirleyip, buna uygun olarak satış tekniklerinden hangisini seçeceğinizi belirlemeniz gerekir. Peki daha detaylı incelemek gerekirse, soğuk satış nedir, soğuk satışın avantajları nedir?

Soğuk Satış Nedir? | Soğuk Satış Nasıl Yapılır?

Soğuk satış, ürün teslimatının anında gerçekleşmediği bir satış yöntemidir. Saha satış ekiplerinin müşteri ziyaretlerini gerçekleştirip, ardından müşterinin ihtiyaçlarına göre ürünü hazır hale getirerek, sonradan teslimin gerçekleştiği bir satıştır. 
Saha satış ekipleri, müşteri ile buluşur. Görüşme sırasında müşteri ihtiyaçlarını iletir ve ürün müşterinin ihtiyaçlarının doğru karşılanacağından emin olunduktan sonra müşteriye teslim edilir. 
Saha çalışanları, rut planı doğrultusunda daha fazla müşteri ile görüşmeye çalışarak
Bu satış türünde önemli olan, müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda eksiksiz ürün teslimatı yapılmasıdır. Satış temsilcisinin bu istekleri iyi anlaması, satış süreçlerinin kontrol altında kalmasını sağlar. 

Soğuk Satışın Avantajları Nelerdir? 

Soğuk satışın ne olduğunu öğrendik. Peki, bu satış yönteminin şirketimize katacakları nelerdir? Sıcak satıştan nasıl bir farkı bulunur?

  • Ürünler eksiksiz, müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda teslim edilir. 
  • Üretim müşteri isteklerine göre gerçekleştiği için, üretimin talep kadar olması yeterlidir. Sıcak satışta satıp satamayacağınızı bilmeden, ürünleri üretmeniz gerekir. Bu da elinizde kalmasına yol açabilir. 
  • Müşteri odaklı bir satış türüdür. Süreçler müşteri istekleri doğrultusunda ilerlediği için müşteri memnuniyeti artar. 
  • İşlemler anında gerçekleşmediği için planlaması daha kolaydır, süreçlerin takibi de daha rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Planlanmanın kolaylaşması, daha fazla müşteri ile görüşmeyi de beraberinde getirir. 

Soğuk Satış Programları

Saha çalışanlarının ve satış temsilcilerinin anında satış yapma baskısı olmaması, onların işleri uzaktan da gerçekleştirebilmelerinin yolunu açar. 
OctaSales ile sunulan Uzaktan Kanal Yönetimi (DCM) çözümü, saha satış ekiplerinin işlerini uzaktan gerçekleştirebilmesini sağlar. Satış temsilcilerinin ihtiyaç duydukları müşteri bilgileri, raporlama, sipariş alma gibi süreçleri gerçekleştirebileceğiniz OctaSales, soğuk satışları gerçekleştirmek için aradığınız çözüm!


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .