Saha Ekiplerinin Verimini Artırın: Rut Planı Nedir?

Ürünün satışını gerçekleştirmek, bir satış şirketi için anahtardır. Bütün eforların sonucu bu satışlara göre belli olur. Şirketlerin satış departmanlarında da, saha satışı gerçekeştirerek bu sürece katkı sağlayan satış ekipleri çalışır. 

Satış ekiplerinin verimli bir şekilde çalışabilmesi, şirketin de verimini artırarak büyümesinin önünü açar. Bu ekipleri verimli hale getirebilmek için de bazı püf noktalar mevcuttur. 

Bu püf noktalardan birisi olarak uzaktan kanal yönetimi çözümünü, ekiplerin dijitalleşmesi için yardımcı program olarak görebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise rut planı kullanmak. Rut planı kullanarak, kolayca saha ekiplerinin işlerini daha düzenli hale getirebilirsiniz.

Rut Planı Nedir? (Tanımı)

Sıcak veya soğuk satış gerçekleştirecek olan saha ekiplerinin, müşteri görüşmeleri için sahada geçirecekleri zamanın planlanmasıdır. 

Saha ekibi olan firmalar için kullanılması şarttır.

Saha ekiplerinin hareketlerinin, en ince detayına kadar planlanması; zaman yönetimini geliştirir. Örnek vermek gerekirse gün içerisinde 20 müşteri görüşmesi planlanan bir saha satış elemanı, bu 20 görüşmeyi trafik, güzergah, yoğunluk saatleri gibi konuları düşünerek optimize ederse işi kolaylaşacak, ne zaman nerede olduğu çok rahat bir şekilde takip edilebilecek demektir. 

Rut planı, bu satış görevlisinin yapacağı ziyaretler için yaptığı optimizasyon işlemi, planlama işlemidir. 

Müşteri ziyaret listesi, olarak da adlandırılabilir. Planlama, müşterilere yapılacak ziyaretler üzerinden yapılır.

Rut Planı Nasıl Hazırlanır?

Plan hazırlanırken, önce bir zaman aralığı seçilmesi gerekir. Bizim önerimiz aylık olarak hazırlanamanız olacaktır. İsterseniz yıllık ya da haftalık aralıklar da uygulayabilirsiniz. Fakat mutlaka bir aylık plan gereklidir.

Rut planlamadaki en önemli adımlardan birisi, hedefleri belirlemek. Aylık süreçte ziyaret edilmesini hedeflediğiniz müşteri sayısını, satış oranını belirlemek, planlamanızı kolaylaştıracaktır. 

Hedeflerinizi belirledikten sonra potansiyel müşterilerinizi sıralayın. Bu müşterilere ayda kaç kez gitmek istediğinizi de belirledikten sonra, dağıtımı yapabilirsiniz. 

Müşterilerin öncelik sırasını, adreslerini, yol çalışmalarını, trafiği analiz ettikten sonra; saha çalışanlarınızı dışarı göndermeye hazırsınız demektir. 

Rut Planı Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki rut planları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Beraber İnceleyelim

Tüm Zaman Aralıklarına Özel Plan Yapın

Rut planını yaparken, aylık olarak yapmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Aylık planı hazırladıktan sonra, bunu haftalık ve günlük olarak da hazırlayın. Böylece her gün neler olduğu ve kimle görüşüldüğü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dijital Ortamda Yapın

Evet, kalem kağıtla da yapabilirsiniz. Fakat rut planı yardımcısı programlarla dijital olarak rut planı yapabilirsiniz. Bu hem daha hızlı bir şekilde planı yapmanızı sağlar, hem de istediğiniz her yerden her saniye erişebiliyor hale gelirsiniz. 


Octapull

© 2023 Octapull | Bütün hakları saklıdır.