Kâğıt mı Dijital mi? Hangi Not Alma Yöntemi Sizin İçin Daha İyi? 

Not alma yöntemlerini etkili bir şekilde geliştirmek genel öğrenme ve organizasyon yetenekleriniz adına önemli olabilir. Asırlardır var olan kâğıt üzerine not alma teknikleri son yıllarda yerini dijitale bırakıyor gibi gözükebilir. 

Örneğin Kuzey Caroline Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre öğrencilerin %63’ü artık sınıfta dijital teknolojileri kullanmaktadır. Dijital teknolojilerin ortaya çıkması bizi onlara adapte olmaya zorluyor olabilir. Peki, sizin için en iyi not alma yöntemi hangisi? 

Her bireyin ihtiyaçları ve öğrenme yetenekleri farklıdır. Dijital teknolojiler oldukça etkili olsa da bazıları kâğıt üzerinde daha verimli hissedebilir. Bu yazımızda kâğıt ve dijital not alma tekniklerini karşılaştırarak hangisinin sizin için daha iyi olabileceğini inceleyeceğiz. 

Kağıt mı Dijital mi? Avantajları ve DezavantajlarıKağıt mı Dijital mi Avantajları ve Dezavantajları - Blog İçi Görsel

Not tutma tekniklerinde kâğıt mı dijital mi tartışması süregelmektedir. Tıpkı e-kitaplar ve basılı kitaplar tartışmasında olduğu gibi burada da kişisel tercihler rol oynar. Her ikisinin de kendine has avantajları vardır. 

Dijital teknolojiler ortaya çıktığından beri insanlar, verimlilik ve üretkenlik açısından kendini çeşitli uygulamalara adapte etmeye çalışmaktadır. Kâğıt üzerinde not almak artık modası geçmiş bir davranış olarak nitelendiriliyor bile olabilir. 

Ancak kâğıt üzerinde not yazmak parşömen ve papirüsün kullanıldığı zamanlara kadar uzanan ve yüzyıllardır süren bir geçmişe sahiptir. Binlerce yıldır insan iletişiminin ve bilgiyi akılda tutmanın en temel yönü olmuştur.  Dolayısıyla bu yöntemin modasının geçmesi sandığınızdan da uzun sürecektir. 

Tam da bu noktada hangi yöntemin en iyi olduğuna değil kendiniz için hangisinin en iyi olduğuna bakmanız önerilir. Bu sayede, online toplantılarda etkili not alma stratejileri geliştirebilir, uzaktan eğitimde tüm ders notlarını daha verimli bir şekilde kaydedebilirsiniz. 

Sizler için dijital ve kâğıt not almanın farklı tekniklerini inceledik. Böylece kendinize en uygun not alma tekniğini seçebilirsiniz. Not alma tekniklerine birlikte göz atalım;

Dijital Not Alma Tekniği 

Dijital not alma tekniğinde notlar ya da bilgiler bilgisayar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi elektronik cihazlar kullanılarak kaydedilir. 

Öne çıkan avantajları şunlardır: 

 • Düzenleme Kolaylığı: Dijital ortamda notları düzenlemek geleneksel yönteme göre çok daha kolaydır. Not alma esnasında hata yapsanız bile geri almak saniyelerinizi bile almaz. Online toplantı sonrasında da notları kategorilere ayırmanızı ve listelemenizi sağlar. 
 • Paylaşılabilme Hızı: Dijital notlar birden fazla kişi tarafından gerçek zamanlı olarak düzenlenebilir ve paylaşılabilir. Ekip çalışmasında iş birliğini geliştirmenin yanı sıra bireylerin birlikte çalışmasını da kolaylaştırır. 
 • Anlık Erişim: Dijital notlara elektronik cihazınız üzerinden istenilen zaman istenilen yerde erişmek mümkündür. Yanınızda ekstra dosyalar taşımanıza gerek kalmaz. 

Dijital not alma tekniklerinin dezavantajları şunlardır: 

 • Elektronik Cihazlara Bağımlılık: Dijital teknikleri benimsediyseniz kullandığınız elektronik cihazlarınızı sürekli olarak yanınızda taşımalısınız. Ayrıca cihazınızın bir hasar aldığında notların kaybolma riski de mevcuttur. Yedeklemeniz önerilir.
 • Odak Sorunu: Dijital teknikler çeşitli bildirimler ve uygulamaların varlığı nedeniyle zaman zaman dikkat dağıtıcı sorunlar yaratabilir. Not süreci oldukça karmaşık bir hale gelebilir.
 • Maliyet: Not yazmak için sahip olmanız gereken cihaz ve yazılım geleneksel yöntemlere göre çok daha maliyetli olabilir. 

Kâğıt Üzerinde Not Alma Tekniği 

Kâğıt üzerinde not alma tekniği kalem kullanarak elle not yazmayı içerir. Öne çıkan avantajları şunlardır: 

 • Akılda Kalıcı: Elle yazma eylemi dijital olana kıyasla daha fazla zihinsel katılım gerektirir. Bu nedenle elle yazılan notlar hafızaya daha iyi kodlanabilir. Bilgilerin daha iyi akılda tutulmasını ve anlaşılmasını sağlar. 
 • Ulaşılabilir: Kâğıt üzerinde not yazmak için herhangi bir teknolojik cihaza, internet bağlantısına ya da uygulamaya ihtiyacınız yoktur. Dijital not alma tekniğine göre daha güvenilir ve ulaşılabilir olabilir. 
 • Odağın Artması: Kâğıt üzerinde yazı yazdığınız zaman sadece kelimelerle baş başa kalırsınız. Dikkatinizi dağıtabilecek uygulama ya da bildirimler söz konusu değildir. 

Kâğıt üzerinde not yazma tekniklerinin dezavantajları şunlardır: 

 • Erişebilirlik: Kâğıt üzerindeki notlarınızı düzenlemek ve içinde arama yapmak çok daha zordur. Ayrıca yüksek hacimli verilerde taşıma zorluğunu da beraberinde getirir. 
 • İş Birliği Zorluğu: Kâğıt üzerine yazdığınız notlar gerçek zamanlı olarak paylaşılamaz ya da birkaç kişi tarafından aynı anda düzenlenemez. İş birliği açısından dezavantajı olabilir. 
 • Arşivleme: Tüm notlarınızı tek bir cihazda saklamak yerine birden fazla not defterinde saklamak durumunda kalmak arşivleme sorununu doğurabilir. 

Sonuç olarak her iki yöntemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. İki yöntem arasında seçim yapmak neye değer verdiğinize ve hangisinin sizin için iyi olduğuna göre değişir.  

Örneğin kâğıt üzerinde yazmayı sadece doğal kâğıdın verdiği hissi sevdiğiniz için bile tercih edebilirsiniz. Önceliğiniz zamandan kazanmaksa dijital not tekniği sizin için daha ideal bir seçim olacaktır. 

Kâğıt ve Dijital Not Almada Pratik İpuçlarıKâğıt ve Dijital Not Almada Pratik İpuçları - Blog İçi Görsel

İster kâğıt üzerinde ister dijital ortamda olsun not alma becerilerinizi geliştirmek öğrenim ve iş hayatınızda etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. 

Derste ya da toplantıda duyduğunu her şeyi sonradan hatırlamak neredeyse imkansızdır. Yapılan bir araştırma, yirmi dört saat içinde tekrardan gözden geçirmediğimiz bilgilerin %33’ünü unuttuğumuzu ortaya koymuştur. 

Dolayısıyla, bilgileri pekiştirmek ya da daha iyi anlamak üzere kendi stilimize göre notlar alırız. Peki not alma becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz? İşte, not alma becerilerinizi geliştirebilecek pratik ipuçları! 

1. Duyduğunuz ya da Okuduğunuz Her Şeyi Yazmayın 

Not almanın asıl amacı, duyduğunuz ya da okuduğunuz bilgileri daha sonra hatırlamak ve gözden geçirmek üzere özetlemektir. Bir toplantı ya da ders sırasında duyduğunuz her şeyi not olarak yazmaya çalışırsanız size sunulan konunun akışını kaybedersiniz. 

Dolayısıyla sadece önemli ve kritik bilgileri kendi stilinizde yazmanız tavsiye edilir. 

2. Sembolleri ve Kısaltmaları Kullanın 

Not alma sürecinde tam cümleler yazmaya vaktiniz olmayacaktır. Bazen bilgiler o kadar hızlı ve yoğun gelir ki hem anlamaya hem de not yazmaya vakit ayırmak zorlaşabilir. 

Kendi sembol ve kısaltmalarınızı geliştirerek not alma sürecini çok daha efektif bir hale getirebilirsiniz. Not alma tekniklerinde kullanılan en yaygın semboller ve anlamlarından bazıları şunlardır: 

 • = eşittir, aynıdır, şununla sonuçlanır 
 • ≠ eşit değildir, aynı değildir, sonuçlanmaz 
 • ≈ yaklaşık olarak eşittir, benzerdir 
 • ↑ artış, yükseliş, büyüme 
 • ↑↑ hızlı artış 
 • ↓ azalma, düşme, küçülme 
 • ↓↓ hızlı düşüş 
 • ⇒ veya
 • ∴ dolayısıyla 
 • → yol açar, üretir, neden olur 
 • x hayır, değil, yanlış 
 • xx kesinlikle hayır, reddedildi 
 • ? belirsiz, muhtemelen, kanıtlanmamış 
 • ✓ evet, doğru 
 • ✓✓ kesinlikle, kesin, kanıtlanmış 
 • ✳ özel, önemli, dikkate değer 

3. El Yazınızı Geliştirin 

Kâğıt üzerinde not alıyorsanız el yazınızı geliştirmeye odaklanabilirsiniz. Hızlı bir şekilde not alırken odağınızı kaybettiğinizde el yazınızın okunaksız hale geldiğini fark edebilirsiniz. Bu not alma sürecini tamamen verimsiz kılacaktır.  

Daha sonradan baktığınızda anlayabileceğinizden emin olduğunuz şekilde yazmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, daha fazla açıklama sağlamak ve yazıya odaklanmak adına farklı renkli kalemler kullanmak fayda sağlayabilir. 

3. Dijital Platformlardan Faydalanın 

Dijital ortamlarda ders alırken ya da toplantı yaparken kâğıt kalemle uğraşmak zamanınızı alabilir. Bunun yerine dijital platformların sunduğu not alma avantajlarından faydalanmak hem verimliliği artırır hem de zamandan kazanmanızı sağlar. 

OctaMeet video konferans uygulaması sizlere ihtiyacınız olan verimlilik, üretkenlik ve zaman kazanımını sağlayabilir.  

İnteraktif beyaz tahta ve ekran paylaşımı özelliklerinin yanı sıra not alma avantajı da sunan bu özel teknoloji online toplantılar için ekstra kolaylık yaratır. 

Aldığınız notları daha sonrasında ekip üyeleri ya da sınıf arkadaşlarınızla paylaşmak da mümkündür. İş birliğini güçlendiren özellikleri sayesinde gerçek zamanlı not düzenlemesine de olanak tanır. 

Toplantı notları özelliği bulunan OctaMeet ile toplantı sonrasında gerekli dosyalar tüm ekip üyeleri ile kolaylıkla paylaşılabilir. Canlı altyazı özelliği ise toplantı sırasında konuşulan tüm bilgilerin gerçek zamanlı olarak kolaylıkla takip edilmesini sağlar. 

Hem bireysel hem de kurumsal kullanımlar için tasarlanan OctaMeet uygulamasını ücretsiz bir şekilde denemek için hemen bizimle iletişime geçebilir ya da ürün ekibimizle bir demo görüşmesi talep edebilirsiniz.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .