Başarılı Bir Hibrit Çalışma İçin Liderlere Öneriler

Hibrit çalışmaya geçiş, birçok çalışan için çok büyük bir pozitif etki yaratıyor. Aile ile daha fazla zaman geçirebilmek, işe gidip gelmek için daha az zaman harcamak, çalışma programlarını daha verimli yönetmek ve iş dışında aktiviteler düzenlemek gibi konularda hibrit çalışma daha fazla esneklik sağlıyor. 

İşverenler de hibrit çalışmanın faydalarını görüyor. Örneğin; çalışanlardaki artan üretkenlik, derinlemesine odaklanma ve yaratıcı çalışma oldukça dikkat çekiyor. Ayrıca, daha farklı lokasyonlardan iş gücüne erişim sağlanması, pandemide ofis giderlerini oldukça düşürüyor. Yani şirketlerin maliyetlerini azaltarak zorlu şartlara karşı daha fazla direnebilmesini sağlıyor.

Ancak bu çalışma modelinde çalışanların fiziksel olarak bir arada olması zorlaştığı için, birçok lider duygusal bağlılığı oluşturmayı ve sürdürmeyi zor buluyor. Uzaktan çalışanlar arasında “Zoom yorgunluğu”, tükenmişlik ve izolasyon sorunları daha yaygın hale geliyor.

Sanal kokteyl saatleri ve çevrim içi ekip etkinlikleri bu tür sorunlara yardımcı olabiliyor fakat liderler gün boyunca sürekli olarak çalışanlarıyla sanal bir etkileşim kursa bile, bu etkileşimin fiziksel olarak kurulan mentorluk ve duygusal bağların yerini alması oldukça zor.

İyi çalışanları çekmek ve elde tutmak için liderler üzerinde artan bir büyük istifa dalgası baskısı bulunuyor. İnsanları hibrit bir ekip ortamına dahil etmenin yollarını bulmak artık isteğe bağlı değil, bir zorunluluk halini almış durumda. Peki, liderler ne yapabilir?

Hibrit bir çalışma ortamına uygulanabilen ve liderlerin uzaktan çalışmanın yarattığı zorlukları dengelemek için gerçekleştirebilecekleri çok sayıda eylem bulunuyor.

Liderlere Öneriler

  • Çalışanlarınıza, onları genel bir “insan kaynağı” olarak görmediğinizi, bireysel olarak önemsediğinizi gösterin. Bir ekip görüşmesinde hızlı bir “nasılsın?”  ile başlangıç yapmak yeterli değildir.
  • Bunun yerine, günün yoğun olmayan bir saatinde de insanları telefonla tek tek aramayı alışkanlık haline getirin ve gerçekten nasıl hissettiklerini görün. Onların refahı ve kariyer gelişimiyle gerçekten ilgilendiğinizi göstermenin yollarını arayın.
  • Çalışanlar, organizasyonun neden var olduğunu, tüm gün ne yaptıklarını ve bunun neden önemli olduğunu bilmelidir. Öyleyse, bunu hayata geçirmenin yollarını bulun: Bir müşteriyi, ürünlerinden nasıl yararlandıkları konusunda ekibe hitap etmesi için davet edebilirsiniz.  Ses getiren hikayeler oluşturmaya yardımcı olun. Çalışanlar organizasyonla ne kadar duygusal bağ kurabilirse o kadar verimli çalışacaktırlar.
  • Bazen çalışanlar, hem iş kapsamı hem de sonuçlar açısından kendilerinden ne beklendiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabilmektedir. Hedeflerin netliği aynı zamanda insanlara yaratıcı olma konusunda ilham verir ve böylece bir düzeyde içsel motivasyonu tetikler.
  • Çalışanlarınıza şunu sormayı deneyin: “Eğer başarmış olsaydınız, hangi hedef sizi  gururlandırırdı?” Cevapların sizi şaşırtacağını göreceksiniz ve mümkün olduğunu düşündüğünüzden daha fazlasını elde etmek için ekip üyelerinize motivasyon sağlamış olacaksınız.
  • Çalışanlar, kendileri için belirlenen hedeflere ulaşmaya çalışırken çok sayıda engelle karşılaşırlar. Fiziksel mesafe, teknolojik kısıtlamalar ve “görünmez” pek çok kişisel sorun çalışanların performansını düşürüyor olabilir.
  • En iyi liderler, her zaman çalışanlarına “Yolda ne var?” diye sormaya özen gösterirler ve daha sonra bu engelleri ortadan kaldırmak için proaktif olarak yaklaşırlar.
  • Grup olarak ekibinizden başarılarının önüne geçen şeyleri belirlemelerini isteyin. Hiçbir şey bir ekibi, liderlerinin onların gerçekten başarılı olmasını istediğine inandığını göstermek kadar motive edemez.
  • Çalışanları takdir etmek; maaş artışlarından, promosyonlardan ve dijital alışveriş kuponlarından çok daha fazlasıdır. Bunun etkili olması için beklenmedik anda kişiye özel ve yürekten hissedilerek yapılması oldukça önemlidir. 
  • Çalışanları takdir ederken yaratıcı davranmak ve kişisel olarak başardıklarının gerçekten önemli olduğunu göstermek gerekir. 

OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .