Yeni Mezunlar, Hibrit Çalışma Seçeneği Sunmayan Şirketleri Dikkate Bile Almıyor!

Esnek çalışma şartları, değerli genç çalışanların iş ararken baktıkları ilk kriterlerden birisi haline geldi. 
Hatta bir araştırmaya göre, piyasanın aradığı özelliklere sahip gençlerin, gerekli esnekliği sunacaklarına inanmadıkları şirketlere değerlendirmeye bile almadığı görülüyor.

İş yerlerine fon sağlayan Sonovate’in yaptığı araştırma, 18-34 yaş aralığındaki çalışanların yarısının, bütün gün ofiste çalışmalarının gerekmediğine, uzaktan çalışmak için de gerekli yeteneklere sahip olduğunu düşündüğünü gösteriyor.

Ankete katılanların 3’te 1’i, pandemi sırasında sırf daha esnek çalışma şartlarına sahip olabilmek için iş değişikliği yaptığını söylüyor.

4500 kişinin katıldığı ankette çıkan sonuçlardan bir diğer ise, koronavirüs krizi, gençlerin iş tercihlerinde büyük değişiklikler yarattı.

Ankete katılanların 5’te 2’si, pandemi öncesinde çalıştıkları yöntemle çalışmak istemediklerini söyledi.
Sonovate’in kurucu ortağı Richard Prime:

Pandemi, Birleşik Krallık’taki genç çalışanların önemli bir kısmının işini kaybetmesine veya süresiz izne ayrılmasına yol açtı. Bu durum da bu gençlerin kariyerleri hakkında daha geniş düşünebilmesi için boş zamanları olmasını sağladı. 


Pandemi, gençlerin ‘çalışma’ kavramına bakışını önemli ölçüde değiştirdi. Bu da pek çok şirketi, ‘uzaktan çalışmayı’ çalışma yöntemlerine entegre etmek zorunda bıraktı, çoğunluğu bunu ilk defa yapıyordu. 


Gençlerin freelance ve yan işlere olan arzusu, daha iyi bir iş/hayat dengesi oluşturmak istemelerine ve sevdikleri işten para kazanma isteklerine dayanıyor.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .