Uzaktan Çalışma Modelinde Yalnızlık Hissine Nasıl Çözüm Bulabiliriz?

Bugün pandemi ile beraber hayatımıza giren home-office tarzı çalışma yani yerli adıyla uzaktan çalışma sistemi çoğumuz için çok konforlu ve uygun bir sistemdir ancak bu çalışma sisteminin neden olduğu en büyük sorun yalnızlık hissi oluyor.

COVID-19 salgınından sonra çoğumuz uzaktan çalışma sistemine adapte olmuş durumdayız. Mesai saatlerimizi bilgisayar ve telefon başında geçirmeye alıştık ancak kendimizi biraz yalnız mı hissediyoruz? Bu hissimiz bizlerin üretkenliğini düşürüyor mu?  

Maalesef bu sorulara çoğumuzun verdiği cevap: evet. Yapılan araştırmalarda bu rahat çalışma sisteminin neden olduğu en büyük sorunlardan birinin de çalışanlar için yalnızlık olduğu ortaya çıktı.

Bu yazımızda uzaktan çalışırken yalnızlık hissinin üstesinden nasıl gelebiliriz sorusuna cevap arayacağız. Sizler için oluşturduğumuz bu dört tavsiyeyi uygulayarak bu duyguyu kolaylıkla önleyebilirsiniz.

1. Haftada En Az Bir Gün Ortak Çalışma Alanlarında Çalışın

İster bir kafede ister bir ortak çalışma alanında olsun kendinizi insanlarla çevrelemek daha az yalnız hissetmenize neden olur. Uzaktan çalışıyor olmak sadece evde çalışmak anlamına gelmez. Yanınızda bilgisayarınız ve iş için gerekli eşyalarınız olduğu sürece her yerden çalışabilirsiniz.

Kişisel olarak tanımamanıza rağmen insanların arasında olmak, yalnızlık ile savaşmanın en iyi yoludur. Böylece kendinizi topluma daha bağlı hissedip yalnızlığınızı gidermiş olursunuz. Belki de gittiğiniz yerlerde çok iyi arkadaşlıklar bile edinebilirsiniz, kim bilir.

2. İş Arkadaşlarınızla İletişim Kurarken Proaktif Olun

İş arkadaşlarınızla yaptığınız görüşmelerde daha fazla proaktif olun. Boşuna “En iyi iş arkadaşı konuşup eğlenebildiğin iş arkadaşıdır.” dememişler.

Yeni vizyona girmiş bir film hakkında konuşabilirsiniz veya beğendiğiniz bir müzik parçasını arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Belki meslektaşlarınızdan biri de sizinle aynı sorunu yaşıyordur. Bu durum birbirinizi daha iyi anlamanıza ve birbirinize daha fazla destekte bulunmanıza neden olabilir.

Tabii bu iletişimi, video konferans uygulamaları ile görüntülü gerçekleştirmek de sizlerin daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Yapılan görüşmelerde kameraların açık olması süper olur. Sonuçta hiçbirimiz siyah ekranlarla yalnızlık gideremez değil mi?

Bu güzel görüşmelerinizi gerçekleştirebileceğiniz uygulamamız olan OctaMeet’i inceleyebilirsiniz.

3. Esnek Çalışma Sisteminden Faydalanın

Ofis hayatında zaman sıkıntısından dolayı yapamadığınız birçok aktiviteyi uzaktan çalışma sisteminde rahatlıkla yapabilirsiniz. Çalışma takviminizi iyi planladıktan sonra oluşan esneklikten mutlaka yararlanmalısınız. Bu; çocuklarınızla daha fazla vakit geçirmek, bir komşunuzu ziyaret etmek veya köpeğinizi parkta gezdirmek olabilir. Ofis hayatında yapamadığınız bu şeyleri yaparak daha fazla sosyalleşebilirsiniz.

Bunlara ek olarak çoğumuz evden çalışırken daha fazla çalışıyoruz. Uzaktan çalışma sisteminin iş-yaşam dengesi için ne kadar faydalı olduğunu unutup kendimizi yapılacaklar arasında boğuyoruz. Bazen bilgisayarı 20 dakika kapatıp dışarıda yürümek daha iyi olabilir.

4. Mümkün Olduğunca Olumlu Bir Bakış Açısı Sürdürün

Yalnızlık duygusunu bir perspektife oturtmak önemlidir. Sonuçta, bu duygumuz bir dereceye kadar yönetilebilen bir duygudur. Değişikliği benimsemek ve evden çalışmanın getirdiği iyi şeyler hakkında olumlu düşünmek, yalnızlığın etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

Evden çalışmak, işiniz üzerinde daha derin düşünmenize, daha yaratıcı ve ilgili olmanıza ve böylelikle daha yüksek performans elde etmenize yardımcı olabilir. Bunun gibi uzaktan çalışmanın olumlu yönlerine daha fazla odaklanmak sizlere daha iyi gelebilir.

Pek çok insan evden çalışırken kendini yalnız hissetse de bu, geleceğin uzaktan çalışma sisteminde olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bir bireyin yalnızlık duygusuyla baş etme yolları farklı olsa da sizlere verdiğimiz bu ipuçları herkesin daha az izole ve daha iyi bir ruh halinde hissetmesine yardımcı olacaktır. 


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .