İş Yapış Şekillerinin 2023’teki Değişimine Hazır mısınız?

İş yapış şekilleri gelecekte nasıl olacak? İş dünyası var olan değişimden nasıl etkilenecek? Hepimiz bu soruların cevaplarını çok merak ediyoruz.

İnsan ömrünün teknolojik gelişmeler sayesinde uzaması, insanoğlunun daha uzun yıllar çalışmasını da beraberinde getirdi. Yapılan araştırmalar 2020 yılından sonra doğanların 100 yaşına kadar yaşamasını bekliyor.

Hayatlar uzadıkça ve beklenen çalışma süresi uzadıkça, hem kariyerlerin hem de şirketlerin sürdürülebilirliğine odaklanmak daha önemli hale geldi.

İş dünyasında bir diğer önemli değişimi ise pandemide yaşadık. Yeni normallerimizden olan hibrit çalışma ve uzaktan çalışma da çalışmanın geleceğini şekillendiren etmenlerden birisi. 

Artık iş yerinden çalışma gerekmediği sürece işverenler tarafından tercih edilmiyor.

Bu nedenle iş hayatının geleceğine baktığımızda, sürekli öğrenme ve kendi kendine yeni beceriler edinebilme yetenekleri ön plana çıkıyor. 

Uzun ve tatmin edici bir kariyere sahip olmak için yapmanız gerekenleri sizler için kaleme aldık.

Çağa Ayak Uydurun

İş Yapış Şekillerinin Gelecekteki Değişimine Hazır Mısınız

İşin geleceği değişmeye devam ettiğinden, erken yetişkinlikte aldığımız eğitim, bizi takip eden uzun yıllar boyunca nitelikli ve ilgili kılmak için yeterli olmayacaktır.

Dünya Ekonomik Forumu’na göre, 2025 yılına kadar tüm çalışanların yarısının yeniden bazı beceriler kazanması gerekecek.

Diğer becerilerin yanı sıra teknoloji, eleştirel düşünme ve problem çözme olmak üzere bazı becerileri öğrenmek gün geçtikçe daha da önem kazanacak.

Bu yeteneklere sahip adayların işe alım konusunda ön plana çıkacağı ise çok açık bir mesele. Özellikle sosyal zeka konusu da yine bu özelliklerin yanında artı yönde avantaj sağlayacak başka önemli bir etken.

Değişen Kariyer Yolculuklarına Açık Olun

Son 70 yılda, tipik bir çalışan büyük ölçüde geleneksel bir “üç aşamalı yaşam” yaklaşımına sahipti: Bir lisans diploması almak, iş bulmak ve yıllarca çalıştıktan sonra emekli olmak.

Ancak bu çalışma şekli hızla değişiyor. Daha uzun yaşamayı umduğunuzda, geleneksel yaşam modeli çok daha karmaşık bir şeye dönüşüyor, kendinizi yeniden keşfetmenize olanak tanıyor.

Geçmişte birçok profesyonel tek bir kariyer yoluna bağlı kalmayı tercih ederken, COVID-19 insanların kariyerlerine bakışını büyük ölçüde değiştirdi. ABD’de 40 yaşın altındaki kişilerin neredeyse üçte biri kariyerlerini değiştirmeyi düşünürken, yüzde 20’si meslek değişikliğine yöneliyor. 

Ayrıca çalışma hayatına gelen bir diğer yenilik ise evden çalışma imkanı. Özellikle yeni iş arayışında olan genç yetenekler için uzaktan çalışma imkanı sunan şirketler ciddi bir rekabet avantajı elde ediyor.

Dördüncü Sanayi Devrimine Hazırlanın

Teknoloji geliştikçe, ilerleme hızlanıyor. İnovasyonun bu hızlı temposu, pek çok uzmanlık alanını kısa sürede demode hale getirmeye başladı.

2030 yılına kadar 45 milyon Amerikalının -yani iş gücünün dörtte birinin-  işlerini otomasyon yüzünden kaybedeceği tahmin ediliyor. 

Günümüzde teknoloji şirketleri oldukça revaçta. Teknoloji şirketleri olmasa bile, diğer pek çok sektördeki şirket iş kollarında teknolojik araçları kullanabilen veya programlama dilleri bilgisi sahibi olan iş gücü arayışında.

Bu doğrultuda uzaktan ve esnek çalışma modeline geçilmesi de hiç de şaşırtıcı olmasa gerek. Çünkü çalışanlar için fiziki olarak bir ofiste bulunma zorunluluğu bulunmuyor. 

Hibrit Çalışmanın Üstünlüğünü Keşfedin

İş Yapış Şekillerinin Gelecekteki Değişimine Hazır Mısınız

Teknolojik devrim çok fazla otomasyon getirirken, aynı zamanda hibrit çalışabilen mesleklere büyüme fırsatları da getirdi. 

Son birkaç yılda, programlama ve veri analizi daha az teknik çalışanlar için çok daha erişilebilir hale geldi. 

Yeni araçların da iş hayatında bir etkisi oldu. Teknik ve analitik işlevler artık sadece profesyonellerin uzmanlık alanı değil. 

İş gücünün ciddi bir kısmı tam zamanlı hibrit çalışabileceği mesleklere kayıyor. Hibrit çalışma modelinin geleceği hakkındaki görüşler de birbirine benzerlik gösteriyor. 

Pek çok sektör ve insan kaynakları, finans, pazarlama, müşteri desteği, iş geliştirme gibi pek çok çalışma alanı gelişen teknoloji sayesinde hibrit çalışma modelini benimseyerek daha verimli çalışma düzenleri oluşturmayı başardı.

Siz de hibrit çalışma modelini benimsediğiniz şirketlerinizde, tüm ekiplerinizi iş akışlarınıza dahil edebilmek için OctaMeet’i tercih edebilirsiniz. Uzaktan kanal yönetimi konusunda önemli bir rol oynayan OctaMeet ile siz de iş yapış şekillerindeki bu değişime hazır olabilirsiniz. Buraya tıklayarak 7 günlük ücretsiz deneme sürümünüzü başlatabilirsiniz.

Pandemi ile beraber radikal değişimlere daha açık hale gelen çalışma dünyası durmadan evrilmeye devam ediyor. Gidişatın gösterdiğine göre bu evrim daha da derinlere inebilir. İş yapış şekillerinin önemli bir değişime gideceği şu günlerde sizin de buna hazırlıklı olmanız son derece kritik olacaktır.