2023’te İş Yerinde Yükselmek İçin İhtiyacınız Olan Özellik: Öğrenme Çevikliği

Modern iş dünyasında her saniye kendini geliştirmek, kendine bir şeyler katabilmek en önemli yeteneklerden birisi. 20. yüzyılın bir işe kapak attıktan sonra emekliliğe kadar aynı yerde çalışma furyası sona ermiş durumda. Nüfusun artması ve değişen dünya ile birlikte yerinde sayanlar işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Buna karşı ihtiyaç duyduğunuz şey ise: Öğrenme çevikliği.

Bugün 50 yaş üzerinde olan kuşağın gençliği zamanında, dünya günümüzdeki kadar hızlı değildi. Yenilikler daha düşük aralıklarla geliyor, iş yapma biçimleri daha uzun aralıklarla dönüşüme uğruyordu. 

Günümüzde ise bu durum tam tersine dönmüş durumda; iş yapma şekillerimiz, iş dünyasında rekabetçi kalabilmek için sahip olduğumuz yetenekler, her gün değişiyor. Bu değişimin hızının, öğrenme çevikliğine duyulan ihtiyacı da artırdığı her gün daha bariz hale geliyor. 

Öğrenme Çevikliği Nedir?

Öğrenme çevikliği, aslında hayat boyu gelişim kavramı ile de açıklanabilir. Hızla değişen dünyaya ayak uydurmak için her gün yeni bilgiler, yeni yetenekler, yeni beceriler öğrenmemiz gerekiyor. Bütün bu öğrenme ihtiyaçlarımızı karşılamak için de öğrenme çevikliğine sahip olmamız gerekiyor. 

Dünya Çok Çabuk Değişiyor

Yapılan araştırmalara göre, son 2 yılda pandemi ortaya çıktığından beri çalışma alışkanlıklarımız değişti. Öncesinde ofisten çalışmanın öncüsü olduğu çalışma şekli, günümüzde uzaktan ve hibrit çalışmaya kaymış durumda. 

Önümüzdeki 2 yıl çalışma hayatında nasıl yenilikler getirecek? Bilmiyoruz fakat gelecek olan duruma ayak uydurabilecek, bu durumda yüksek performans verebilecek bir seviyede olunması gerekiyor. Ortaya çıkacak yeni yolları hızlı bir şekilde benimseyememek, çalışan ile kariyer gelişimi arasındaki bir engel olabilir. 

Şirketlerin İhtiyaçları Artıyor

Yıllarca yazılım eğitimi alıp, en önemli gördüğünüz birkaç dil konusunda uzmanlaştınız mı? Çok güzel fakat önümüzdeki bambaşka parametrede bir programlama dili ortaya çıkıp, her yeri kasıp kavurabilir. Şirketiniz de bu dili bilen bir çalışan isteyecektir. Eğer öğrenme çevikliğine sahip değilseniz, değerli pozisyonunuzu kaybedebilirsiniz. 

İş yapma biçimlerini kolaylaştırmak için her gün yeni programlar ortaya çıkıyor. Bunları hızlı bir şekilde kavrayıp uzmanlaşabilmeniz gerekiyor. 

Sosyal medya pazarlamacılığı mı yapıyorsunuz? Önümüzdeki ay yepyeni bir platform ortaya çıkıp tüm ezberlerinizi bozabilir. 

Değişen dünya ve değişen iş gerekliliklerine karşı ne kadar çevik hareket edip, gerekli olan yetenekleri ne kadar çabuk öğrenirsiniz hayat sizin için o kadar kolaylaşır!

Geliriniz Yükselir!

Yeni işler öğrendiniz, artık yetenek setiniz daha geniş, bunun doğal sonucu olarak ödüllendirildiniz. Daha fazla yetenek bilmek, sizi daha da aranan bir eleman haline getirecek. 

Değişim çevikliğine sahip olmanız, işverenlerin size çok değer vereceği anlamına gelir. Şu an için gerekli yeteneklere sahip, gelecekteki değişikliklere de hızlı ayak uydurabileceğini bildiğiniz bir çalışan, bir şirket için en önemli değerdir. 

21. yüzyılın acımasız iş dünyasında, kendinize güzel bir yer edinmek istiyorsanız, öğrenme çevikliği sahip olmanız gereken en önemli özelliklerden bir tanesi. 


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .