Sessiz İşe Alım Nedir ve İşveren ile Çalışan İçin Avantajları Nelerdir?

İşverenler ve çalışanlar tarafından son zamanlarda tercih edilmeye başlayan sessiz işe alım; açık bir pozisyon varsa onu en az maliyetle doldurmak, şirket için kritik bir konuda hızlıca aksiyon almak, yetenekli çalışanları ile güzel işlere imza atmak için genellikle şirketlerde uygulanan bir yöntemdir.

Peki Bu Süreç Nasıl İşliyor?

 • İşveren, çalışanlarını ilk olarak gözlemler ve pozisyon için uygun potansiyele sahip, sorumluluk alabilecek kişileri belirler.
 • Daha sonra çalışanları ile iletişim kurarak şirketteki açık olan pozisyonları ve yapılacak görevleri anlatır.
 • Görevi kabul eden çalışanlarla deneme süreci başlar.
 • Deneme süreci sonunda işleri daha iyi yapan kişiler seçilir ve açık pozisyonlara uygun bir şekilde terfi edilir.

Sessiz işe alım sayesinde hem sağlam bir ekip kurarak şirketi daha iyi yerlere taşımaları için olanak sağlanmış olur hem de çalışanlar kendilerini geliştirme fırsatı yakalarlar.

Sessiz İşe Alım Yapılırken Önem Verilen NoktalarSessiz İşe Alım Nedir

İşverenlerin işe alım yaparken önem verdiği bazı hususlar bulunmaktadır. Hem şirketin konumunun kötüye gitmemesi için hem de oluşabilecek iş karışıklığının önüne geçebilmek için bu durumlar önem arz eder.

İşverenlerin, sessiz işe alım yaparken çalışanlarda dikkat ettikleri ve önem verdikleri noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sorumluluk alabilecek,
 • Aldığı görevi zamanında teslim edebilecek,
 • Motivasyonu yüksek,
 • Problem çözücü,
 • Yeni şeyler öğrenmeyi seven.

Bu özelliklere sahip çalışanlar, pozisyonlara uygun olduklarını gösterebilmek için ek sorumluluklar alırlar ve uygunluklarını kanıtlarlar. Böylelikle uygun pozisyonlarda çalışma şansını elde ederler.

Bu maddeler, çoğu şirket için önemli olabilecek hususlardır. Çalışanların pozisyonları, şirketi daha iyi yere de götürebilir daha kötü bir konuma da çekebilir.

Sessiz İşe Alım ile Sessiz İstifa Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sessiz istifa, çalışanların zamanla sorumluluklarının azalması ve görevlere dahil olmaması ile gelişen istifa türlerinden birisidir.

Sessiz istifa, kariyer basamaklarında daha yavaş ilerlemenize sebep olur. Belki de bu yüzden hayallerinizden bir adım daha uzakta olabilirsiniz.

Daha az sorumluluk alarak kendinizi geliştirme ve yeni şeyler öğrenme fırsatını kaçırabilirsiniz. Bu durum bireysel açıdan kendinizi daha yetersiz hissetmenize yol açabilir.

Sessiz işe alım süreci ise bu durumun tam tersidir. Pozisyonunuzla ilgili uygun eğitimler alabilmenize ve kariyer basamaklarını daha sağlam ve hızlı çıkabilmenize olanak sağlar.

Hem kendinizi daha donanımlı hissedersiniz hem de hedeflerinize bir adım daha yakın olursunuz.

Sessiz İşe Alım Yapan Şirketler Var mı?Sessiz İşe Alım Nedir

Sessiz işe alımda amaç, o pozisyonda çalışmaya uygun olan, sorumluluk alabilen ve özveri ile çalışacak kişileri seçmektir. Bu amaç doğrultusunda sessiz işe alım yapan bazı şirketler bulunmaktadır.

Bu şirketlere örnek olarak Google‘ı verebiliriz. Google, çalışanları arasından daha iyi olan adayları belirliyor. Şirketindeki açık olan pozisyonlara uygun bir şekilde yerleştirme yapıyor. Hem şirketini üst seviyelere çıkarıyor hem de çalışanlarının daha değerli hissetmelerini sağlıyor.

Google gibi birçok büyük ve küçük şirketler de bu sistemi uyguluyorlar. İşverenler bu sayede çalışanlarına bir lider olabilirler.

Lider olarak onların daha iyi imkanlara sahip olmalarını sağlarlar, onların gelişimlerine katkıda bulunurlar.

Çalışanlar da şirketlerinin daha güzel başarılar elde etmesi için elinden geleni yaparlar. Böylelikle iki taraf da sessiz işe alımdan avantajlı bir şekilde yararlanmış olur.

Sessiz İşe Alımın İşverenler Açısından Pozitif Yanları

Sessiz işe alımda şirketlerin olumsuz yönde etkilenebilme ihtimalini düşünüyor olabilirsiniz. Aslında işverenler açısından oldukça kolaylık sağlayan bir yöntemdir.

 • Mülakat sırasındaki zamandan tasarruf edilmesini sağlar.
 • Daha yetenekli ve sorumluluk alan çalışanlarla yola devam edebilme imkanı tanır.
 • Daha sağlam bir ekiple şirket daha iyi yerlere gelir.
 • Çalışanlarını daha iyi tanıma fırsatı yakalar ve çalışanları ile aralarındaki bağlılık güçlenir.
 • Daha sağlam ekip ile büyük ve güzel işlere imza atarlar.

İşverenler bu yöntem sayesinde çalışanlarına daha fazla değer verirler. Bu, diğer çalışanlarını da motive eder. Böylelikle diğer çalışanları da daha fazla sorumluluk alır ve projelerde yer almak için özen gösterirler.

Bu sayede şirketin ve çalışanların da verimliliği artmış olur.

Sessiz İşe Alımın Çalışanlar Tarafından Olumlu Tarafları

Sessiz istifanın tam tersi olan sessiz işe alımda, çalışanların kariyer ve hedeflerine ulaşmalarını sağlayacak birçok özellik bulunmaktadır.

 • Yapılacak işe terfi edilen çalışanların maaşlarına zam yapılması ve böylelikle maddi açıdan kolaylık sağlanır.
 • İşini daha düzgün yapabilmek için kendini daha fazla geliştirerek donanımlı olur.
 • Şirketteki mevcut kaynaklardan daha fazla yararlanabilir.
 • Görev esnasında oluşabilecek aksaklıkları çözebilmek için ortamlar oluşur. Böylelikle problem çözme yeteneklerini daha da kuvvetlendirmiş olurlar.
 • Eğer çalışan bulunduğu pozisyondan memnun değilse, istediği pozisyona geçebilme fırsatı yakalayabilir. Böylelikle sevmediği işi yapmak zorunda kalmaz.

Sessiz İşe Alımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşverenler ve çalışanlar tarafından tercih edilen bu sistemde de dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunmaktadır.

Çalışanlar ve işverenler açısından bu durumu şu şekilde ele alabiliriz:

Çalışanlar, daha fazla sorumluluğa sahip oldukları için zaman yönetimi konusunda zorluk yaşayabilirler. 

Bu durum beraberinde:

gibi durumların yaşanmasına zemin hazırlar. Bu durumda zaman yönetimini kolaylaştırabilecek, motivasyonunu koruyabileceği yöntemleri deneyerek bu süreç daha kolay yönetilebilir.

İşverenler, şirket içinde işe alım yaptığı çalışanlarının maaş durumunu, pozisyonlarını ve diğer şartlarını olabildiğince daha iyi bir konuma getirmeye çalışmalıdır.

Eğer bunları göz ardı ederse çalışanlarda o işe devam etme isteği gün geçtikçe azalır. Çalışanların sürekliliği için bu konular da oldukça önem arz eder.

OCTAPULL ailesi olarak işe alım süreçlerinizde sizlere yardımcı oluyoruz. Tüm iş görüşmelerinizi OctaMeet ürünümüz üzerinden planlayarak yapabilirsiniz. Hemen ücretsiz demo talebi için tıklayın.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .