Uzaktan Çalışma ve Liderlik

Pandemi ile birlikte çalışma modellerimiz ve günlük iş rutinimizi belirleyen çalışma kalıplarımız oldukça değişti. Her birimiz iş hayatında bu yeni dünyaya ayak uydurmak zorundayız.

Uzaktan çalışma düzeni artık hayatımızdaki yerini neredeyse kalıcı hale getirdi.

İş arkadaşlarımızla ekip toplantılarımızı, buluşmalarımızı ve hatta müşteri ziyaretlerimizi bile çevrim içi ortamlarda gerçekleştirir olduk. Bu dönüşümde özellikle liderlere çok büyük görevler düşmektedir.

Biz de sizler için liderlerin karşılaştığı sorunları ve bu sorunlarla başa çıkmak için faydalanabilecekleri ipuçlarını derledik.

Uzaktan Çalışmada Liderlerin Karşılaştığı Sorunlar

Uzaktan çalışırken liderler bazı problemlerle karşılaşmaktadır. Bunları aşağıda listeledik:

İzolasyon

Pandemi ile birlikte çalışanların ve liderlerin yaşadığı en büyük sorunların başında izolasyon gelmektedir.

İnsan sosyal bir varlıktır ve ne kadar sosyal ortamdan uzak kalırsa o kadar ciddi psikolojik sıkıntılar baş gösterir.

Sosyal etkileşimden uzak olan çalışanları işe motive etmek liderler için ciddi bir problem halini almaktadır.

İletişim Eksikliği

Remote çalışırken bir diğer problem ise iletişim eksikliğidir.

Ofiste çalışırken, ekip arkadaşlarınızın fiziksel veya ruhsal herhangi bir sorunu olduğunda onu gözlemleyebilirsiniz ve görebilirsiniz ancak evden çalıştıkları sırada, bu problemleri fark etmek oldukça zordur.

Bunun sebebi iş yerinde olduğu gibi yüz yüze ve sık sık iletişim kuramamaktır.

Uzaktan çalışan sanal ekiplerin günün her saati iletişim kurması imkansızdır. Gün içindeki online toplantılarda yalnızca birkaç dakika sohbet etme şansı bulunmaktadır.

Bilgi Alışverişi Güçlükleri

Remote çalışırken yürütülen işler ve projeler için;

  • sözlü veya yazılı iletişim yöntemlerinden hangisini tercih edeceğini bilememek,
  • doğru ve uygun zamanı beklemek,
  • doğru ortamı seçememek ve
  • kararsız kalmak

 gibi durumlar sık sık gözlenmektedir. Bu durumlar bilgi eksikliğine, bilgi kirliliğine ve bilgi alışverişinde kopukluklara neden olabilmektedir.

Evdeki Dikkat Dağıtıcı Unsurlar

Dikkat dağıtıcı unsurlar her yerdeler.

Çalan kapı zili veya telefon, çocuk ve bebek ağlaması, evcil hayvanların bizlerden beklediği ilgi, televizyonda veya radyoda dikkatimizi çeken haberler ve sürekli bildirimlere maruz kaldığımız sosyal medya uygulamaları…

Bunlardan hem çalışanlar hem de liderler ciddi anlamda etkileniyor.

Liderler ekibindeki çalışanlardan çok daha fazla sorumluluğa sahip. Takımındaki kişilerin bu dikkat dağıtıcılardan etkilenip işlerini zamanında tamamlayamaması liderlere ciddi anlamda sorun oluşturabiliyor.

Liderlere Öneriler

Uzaktan çalışmada liderlere bazı öneriler sunuyoruz. Bu tüyolardan faydalanarak daha verimli, inovatif ve proaktif ekip çalışmaları sürdürebilir, çalışanlarınıza destek olabilirsiniz.

Öncelikleri belirleyin

İyi bir lider önceliklerini çalışanlarıyla paylaşır ve aynı zamanda beyin fırtınası yaparak, onların da fikrini alarak birlikte hareket eder.

Öncelikler belirlendiği takdirde aylık veya dönemlik program hazırlama, görev dağılımı yapma, toplantı, etkinlik, aktivite vs. organize etme gibi işler çok daha kolay olacaktır.

Ancak çalışanlarınız da öncelikleri bilmediğinde gereksiz detaylarda boğulur ve ufak tefek işlere önem vererek zaman kaybeder.

Bu zaman kaybının ve verimsizliğin önüne, çalışanlarınızla önceliklerinizi paylaşarak geçebilirsiniz.

Gözlemleyin

Evden çalışırken iş gücünüzün yürüttüğü ve tamamladığı işleri takip edebileceğiniz web siteleri ve programlar kullanın. Böylece çalışanlarınızı gözlemleyin.

Kimin hangi işte daha yetenekli olduğunu ve kimin daha başarılı sonuçlar çıkardığını belirleyin. Her çalışana başarılı olduğu ve çalışmaktan keyif aldığı işlere göre görev dağılımı yapın.

Haftalık veya günlük toplantılarınızda da çalışmaların gidişatıyla ilgili sorular sorarak onlara öneriler ve geri bildirimlerde bulunun.

Çalışanlarınızı takdir edin

Her çalışanın verilen her işte başarılı olması beklenemez.

Bu nedenle her ekip üyesinin bir uzmanlık alanı vardır. Verilen görevleri layıkıyla yapmakla kalmayıp, üzerine bir şeyler koyabilen çalışanları takdir etmek gerekir.

Bu takdir bir toplantıda tüm ekiple bir aradayken edilen teşekkür de olabilir, çalışanın evine gönderilen hediye de. Bir promosyon veya terfi de olabilir.

Ancak özellikle evden çalışırken bu şekilde takdir görmek çalışanın motivasyonunu ve çalışma şevkini daha da artıracaktır.

Planlı bir çalışma yürütün

Dönem sonuna yetişmesi gereken projeleriniz, ay sonunda tutturulması gereken hedefleriniz olabilir. Evden çalışırken bu planı bilmek ve programı takip etmek tüm ekibin daha az stresli bir çalışma dönemi geçirmesini sağlayacaktır.

Çalışanlarınızla planladığınız çalışma takviminizi paylaşın ve görev dağılımını yapın. Böylece yapılması gereken işlerin son güne kalmamasını ve karışıklıkların önlenmesini sağlarsınız. Çalışanlar planlamaya uydukları takdirde, ofiste olmasalar bile daha verimli bir çalışma ortaya koyacaklardır.

Çalışanlarınızla birebir görüşün

Çalışanlarınıza haftalık ekip toplantılarınızda sorduğunuz nasılsın, ne durumdasın, bir şeye ihtiyacın var mı gibi sorular yeterli olmayabilir.

Çünkü ekip arkadaşlarının da olduğu bir ortamda kişisel soru ve problemlerini dile getirmek istemeyen çalışanlar olacaktır.

 Bu kişilerle bizzat ilgilenmek, onlarla düzenli birebir görüşmeler organize etmek ve destekçi olmak hem mental sağlıklarının daha iyi olmasını sağlar hem de işlerinde daha verimli çalışmaları için teşvik eder.

Çalışanları bir araya getirin

Çalışanlarınızla birebir görüşmek oldukça önemlidir ancak iyi bir lider olmak için ekibi bir araya toplamak da en az onun kadar önemlidir.

Çalışanlar, ekip arkadaşlarından iş için bir soru, problem veya bir gelişme konusunda çekinmeden iletişime geçebilmeli, interaktif bir çalışma süreci geçirmelidir.

İş için olduğu kadar sosyal hayatta da iş arkadaşlarıyla vakit geçirmek, çalışanlar için motivasyon kaynağıdır. Ortak ilgi alanları hakkında paylaşımlar yapmak ve birlikte sosyalleşmek çalışanların mental sağlığına iyi gelecektir.

Bu sosyal etkileşimi sağlamak liderlerin olmazsa olmaz görevlerinden biridir.


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .