Online Psikolojik Danışmanlık Seanslarınızı OctaMeet ile Gerçekleştirin

Pandemi hayatımızın her yönünü etkiledi. Önceden yüz yüze yapılması gayet normal karşılanan işler, pandeminin gelişi ile birlikte görüntülü konuşma uygulamaları üzerinden dijital dünyaya kaydı. 

Klinik psikologlar, danışmanlık hizmeti veren psikolojik danışmanlar da bu geçişten nasibini aldı. Çevrim içi görüşmeler pandemi öncesinde de yapılıyordu fakat pandemi ile birlikte online psikolojik danışmanlık seansları, ruh sağlığı çalışanlarının kaçınılmazı haline geldi. 

OctaMeet, bu seansları gerçekleştirmek için aradığınız altyapı çözümlerini sunuyor. Psikolojik danışmanlıkta çok önemli olan gizliliği korumanız için gerekli şartları sağlayan OctaMeet, hem web hem de mobil uygulamaları ile aradığınız esnekliği size sunuyor. 

Online Terapi Nedir?

Uzun eğitimlerini tamamlamış ve yeterli yetkinliğe erişmiş psikolojik danışmanların veya klinik psikologların; danışanları ile gerçekleştirdikleri seansların, internet bağlantısı yardımı ile sesli ve görüntülü olarak uzaktan gerçekleştirilmesidir. Bu görüşmeler bilgisayar, telefon, tablet üzerinden gerçekleştirilebilir. Altyapı olarak da video konferans uygulamaları veya mesajlaşma uygulamaları kullanılabilir. 

Online Psikolojik Danışmanlığın Avantajları Nelerdir?

Seanslar, klasik olarak danışmanın veya psikoloğun ofisinde, bu iş için özel olarak dizayn edilmiş odalarda gerçekleşirdi. Her detayı danışanın kendisini daha iyi hissetmesi için dizayn edilmiş bu odalar, artık video konferans odalarına dönüştü. Peki, bu durumun yarattığı avantajlar nelerdir?

  • Ulaşılabilirlik artar: Danışanın seansa bilgisayarı, tableti veya telefonu ile istediği yerden istediği zaman katılabiliyor olması; psikolojik danışmanlık gibi ruh sağlığı için çok önemli olan bir kavrama insanların ulaşılabilirliğini artırır. 
  • Zaman tasarrufu: Eskiden fiziksel ortamlarda gerçekleşen terapi seansları, online terapiler ile dijital ortama taşınır. Bu da danışanın, danışmanın ofisine gitmesi için kat etmesi gereken yoldan ve bu yolun süresinden kurtarır. Psikolojik danışmanlığı daha çekici kılar. 
  • Danışmanın masraflarının azalması: Danışma seanslarını online ortamdan sürdüren danışman; ofis kirası, ofis masrafları gibi ekstra yüklerden kurtularak danışanlarına daha iyi hizmet sağlayabilir. 
  • Özel durumu olan danışanlar için ilk adım: Dışarı çıkma kaygısı yaşayan, tanımadığı birine bir şeyler anlatmak istemeyen danışanların psikolojik yardım alması için atması gereken ilk adım, online danışmanlık seansları ile sağlanabilir. 

Online Psikolojik Danışmanlığın Dezavantajları Nelerdir?

Her şeyde olduğu gibi online psikolojik danışmanlığın artılarının yanında eksileri de bulunmakta. 

  • Ani krizlere müdahale eksikliği: Fiziksel olarak aynı odada bulunulmadığı zaman, danışanın geçireceği ani bir krizde yardımda bulunmak güç olacaktır. Önlem olarak aynı evde bulunan yakınlarının numaraları alınabilir. 
  • Altyapı problemleri: Taraflardan birisinin internet bağlantısında veya herhangi bir donanımında yaşayacağı problem, görüşmenin sağlıksız geçmesine sebep olabilir. 
  • Güven oluşturma zorluğu: Danışman-danışan ilişkisinde en önemli noktalardan birisi de taraflar arasında güven oluşmasıdır. Fiziksel olarak yakın olmak, bu güveni oluşturabilecek faktörlerden birisidir. Çevrim içi olarak gerçekleştirilen görüşmelerde, bu güveni oluşturmak zorlayıcı bir süreç olabilir. 
  • Gizlilik: Danışman-danışan ilişkisinde en önemli noktalardan bir diğeri de gizliliktir. Danışman, danışanın kendisine veya başkasına zarar verebileceği bir durum olmadığı sürece konuşulanları kimseyle paylaşmayacağını taahhüt eder. Online olarak gerçekleştirilen görüşmeler, kullanılan platformun güvenlik önlemleri ile gizlilik konusunda sağlam olmalıdır. 

Video konferans uygulaması Zoom’un, uygulamanın güvenliği hakkında pek çok davayla karşı karşıya kaldığı bilinmektedir. Doğru video konferans uygulamasını seçmek, gizlilik konusunda akıldaki soruları yatıştırabilir. 

Online Psikoloji Seansları İçin Doğru Altyapı: OctaMeet

Danışmanlık seansı sırasında kullanılan platformdan kaynaklanabilecek bir bağlantı sorunu veya gizlilik konusunda güven vermeyen bir uygulama; danışmanla danışan arasındaki güveni zedeleyerek geri dönülemez hasarlara yol açabilir. 

Türkiye merkezli bir girişim olan OCTAPULL, OctaMeet ürünü ile online psikolog hizmeti vermek isteyenler için bir çözüm sunuyor. Uygulamada üzerinden görüşmeleri planlayabilir, gerçekleştirebilir, notlar alabilir, bütün bunlar olurken güvenlik konusunda endişe etmeden işinizi yapabilirsiniz. 
Bütün bunları nasıl yapabileceğinize bir bakalım. 

Danışanlarınızı Kişi Listesine Ekleyin

Uygulamanın sol menüsündeki Kişi menüsünden Kişi Listesi’ne tıklayarak, danışanlarınızı rehberinize ekleyebilirsiniz. Tüm danışanlarınızı tek bir sayfadan görebilmenizi sağlayacak olan bu kişi listesi ile; danışanlarınıza toplantı bilgilerinin planladıktan hemen sonra mail atılmasını sağlayabilirsiniz. 

Kişi Listesi’ne eklediğiniz danışanlarınız hakkında notlarınızı kaydedebilir, bir sonraki görüşmenizde toplantı sırasında bu notlara ulaşarak daha doğru analizler yapabilirsiniz!

Bireysel takvim menüsünden Takvime Toplantı Ekleme seçeneğine tıklayarak, danışmanlık seanslarınızı istediğiniz zamana ayarlayabilirsiniz. Görüşmeniz ayarlandıktan sonra Google Calendar ve Microsoft Outlook uygulamaları ile senkronize ederek takviminize ekleyebilirsiniz. 

İsterseniz OctaMeet kullanıcı menüsünden Bireysel Takvim’e geçerek, uygulama üzerinden de görüşme takviminize erişebilirsiniz. 

İsterseniz Ajanda modunu kullanarak sıralı bir bakış da elde edebilirsiniz. 

Danışanlarınıza Bildirim Gönderin

Menüde bulabileceğiniz Görüşme Merkezi’nden, Kişi Listesi’ne eklediğiniz danışanlarınızı toplantılara katılımcı olarak ekleyebilir; Bildirim Gönder işaretine tıklayarak katılımcılarınızın toplantıya katılacağı linki mail adreslerine gönderebilirsiniz. 

Görüşmelerinizi Gerçekleştirin & İsterseniz Kaydedin 

Görüşmeyi ayarladıktan ve danışanınızı bilgilendirdikten sonra, saati geldiğinde OctaMeet aracılığı ile görüşmenizi gerçekleştirin. Görüşme sekmesinde işaretli yere tıklayarak görüşmenizi başlatabilirsiniz!

OctaMeet aracılığı ile, isterseniz görüşmelerinizi kaydedebilir, saklayabilirsiniz! Tabii görüşmeyi kaydetmeden önce danışanınızın iznini almayı unutmayın. Danışanınızdan habersiz toplantıyı kaydetmek, gizlilik ilkesini ihlal eder ve meslek etiğine terstir!

7 Günlük Ücretsiz Deneme Süresi

Psikolojik danışmanlık seanslarınız için OctaMeet kullanmayı düşünüyorsanız, tam kararınızı vermeden önce 7 günlük deneme sürümünü kullanabilirsiniz. 

Kredi kartı bilgilerinizi girmeden, hemen başlatabileceğiniz deneme sürümünü sağ üstteki Kayıt Ol butonuna tıklayarak başlatabilirsiniz.

Ardından tek yapmanız gereken bilgilerinizi doldurmak ve lisans olarak OctaMeet’i seçmek. 7 günlük deneme sürenizin sonunda isterseniz ödeme bilgilerinizi girerek OctaMeet’i kullanmaya devam edebilirsiniz!

Online psikoloji ve online psikolojik danışmanlık görüşmelerinizi gerçekleştirmek için OctaMeet aradığınız çözüm. Deneme sürümünüzü başlatarak hemen kullanmaya başlayın!


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .