İş Tanımı Nedir, Nasıl Yazılır ve Örnekleri Nelerdir?

Modern iş hayatının gerekliliklerinden birisi de değişim çevikliğine sahip olmak ve farklı alanlarda iş yapabiliyor olmak. Özellikle az çalışanlı ve yeni kurulmuş şirketlerde bu özellikler öne çıkıyor. 

Dijital dönüşümle birlikte SaaS teknolojilerinin işlerimize yardımcı olmaya başlaması, çalışanların iş tanımı konusunu öne çıkarıyor. Çalışanlarından farklı isteklerde bulunabilecek şirketler, bu istekleri nasıl kaleme almaları ve belirtmeleri konusunda sıkıntı çekiyor.

İş Tanımı Nedir?

İş tanımı, çalışanın görev ve sorumluluklarının net bir çerçeve içerisinde belli olması durumudur. Görev tanımı net bir şekilde yapılan çalışan, işe alım sürecinden sonra şirket içerisindeki oryantasyon süreçlerini başarıyla atlatır ve kurum kültürüne daha iyi entegre olabilir. 

Şirket içerisindeki organizasyon ağacında da belirtilebilecek iş tanımı, çalışanlar arasındaki hiyerarşi çatışması ve yetki karmaşası gibi sorunlara da çözüm bulur. Kime rapor verip, kime görev gerektiğini bilen çalışan, işine daha rahat konsantre olarak verimini artırabilir. 

İş Tanımı Nasıl Yapılır?İş Tanımı Nedir

İş tanımı hazırlanırken, ince elenip sık dokunması gerekir. Üzerine yeterince uğraşmadan yapılan bir iş tanımı, iş süreçlerinin aksamasına yol açarak işleri verimsizleştirecektir. Peki bir pozisyonun iş tanımı nasıl olmalı?

Öncelikle şirketin ihtiyacı olan çalışan profili tespit edilmeli. Şirkette yapılması gereken nasıl işler var? Eleman alımı yaparken hangi kriterlere dikkat ederek verimimizi artırabiliriz gibi soruların cevabı düşünülmeli.

İnsan kaynakları yönetimi, bu aşamada önemlidir. İhtiyaçları belirleyerek gerekli olan iş tanımlarını oluşturarak sürece yardımcı olabilirler. Şu adımları izlemek, iş tanımı oluşturmada faydalı olacaktır:

  • Çalışandan belirlenecek görev ve sorumluluklar net bir şekilde belirtilmeli, çalışan işe alındıktan sonra bu tanımda bir değişiklik olmamalı. 
  • Kurum kültürüne uyumlu olmasına dikkat edilmesi, uyumlu çalışanlarla buluşmayı kolaylaştıracaktır. 
  • Tanımda belirtilecek sorumlulukların ölçülebilir olması, performans değerlendirmesini kolaylaştıracaktır.
  • Çalışma koşulları; maaş, ofisten, uzaktan veya hibrit çalışma mı olacağı, net olarak belirtilmelidir.
  • İşe alınacak çalışandan beklenen yetkinlikler belirtilmelidir.

İş Tanımı Örnekleri

Bir önceki başlıkta belirttiğimiz noktalara dikkat edilmesi, uygun ve ilgi çekici bir iş tanımı oluşturacaktır. Bir örnek vermek gerekirse;

  • İçerik ekibimize katılacak,
  • Ayda 25-30 arası içerik üretmesi beklenen,
  • Daha önce içerik üretimi işinde 2 yıllık tecrübesi bulunan,
  • Şirketimizin yenilikçi ve değişime ayak uydurmaya yönelik yapısına uygun,
  • Evden çalışabilecek çalışanlar arıyoruz.

Her şeyin net bir şekilde belli olduğu, çalışanın hiçbir şekilde kafasını karıştırmayacak, kısa ve öz bir iş tanımı yazısı yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi olabilir. 


OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | Bütün hakları saklıdır .